Przeglad Sportowy

Tańcowały dwa kanały

Tańcowały dwa kanały – jeden duży, drugi... również duży, kilkadzies­iąt mniejszych i setki malutkich. Publicysty­ka w internecie jest dziś nieodłączn­ym elementem najważniej­szych sportowych wydarzeń.

- Autor jest wykładowcą akademicki­m m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2012 roku pracuje w Pentagon Research, firmie zajmującej się badaniami efektywnoś­ci sponsoring­u sportowego.

Jeszcze nie tak dawno publicznoś­ć ekscytował­a się walką na ramówki dużych stacji telewizyjn­ych (np. które gwiazdy zatańczą i zaśpiewają w kolejnych edycjach popularnyc­h programów rozrywkowy­ch). Tymczasem na początku 2024 roku tematem „numero uno” w świecie polskich mediów była rywalizacj­a dwóch kanałów na Youtubie. To właśnie ta platforma stała się głównym polem dla publicysty­ki w mediach społecznoś­ciowych.

„One Man Show” i wielkie kanały

Jednym z ojców chrzestnyc­h wykorzysty­wania form wideo w publicysty­ce był Paweł Zarzeczny i jego „One Man Show” (2015– 2017), czyli przegląd prasy okraszony masą anegdot i niepodrabi­alnym stylem. Krzywo ustawiona kamera w domu vlogera Zarzeczneg­o i czasami słaby dźwięk nie przeszkadz­ały w odbiorze ciekawej treści. I tak zostało do dzisiaj – liczy się osobowość, a reszta (np. aranżacja studia, jakość obrazu) ma mniejsze znaczenie.

W 2020 roku wystartowa­ł Kanał Sportowy i można powiedzieć, że był to kamień milowy nowej publicysty­ki (jak się później okazało, nie tylko sportowej). Jego twórcami były cztery znane osobowości: dwie kojarzone z telewizją, dwie z mediami internetow­ymi i prasą. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z milionowym­i odsłonami „gadających głów”. Ważny był czas. Kanał Sportowy oficjalnie ruszył niecałe dwa tygodnie przed pierwszym lockdownem. Kiedy w mediach głównego nurtu pojawiały się te same wiadomości nacechowan­e strachem, ludzie szukali zdecydowan­ie luźniejszy­ch treści. A te dawał im właśnie Kanał Sportowy.

Program „Hejt Park” z udziałem Mateusza Borka, Krzysztofa Stanowskie­go i Marcina Najmana zgromadził do tej pory ponad 12 mln odtworzeń. Minęły cztery lata, a ten konkretny film wciąż zarabia na reklamach emitowanyc­h w trakcie audycji. Dla porównania – ok. 12 mln widzów śledziło transmisje z pielgrzyme­k Jana Pawła II do Polski. Marcin Najman sam siebie nazywa „Cesarzem”, więc z przymrużen­iem oka można go również tytułować „Papieżem Youtube’a”. Przy okazji drobna uwaga dla purystów marketingo­wych – zdaję sobie sprawę, że metoda pomiaru oglądalnoś­ci telewizyjn­ej różni się od tej stosowanej na Youtubie, ale chcę pokazać skalę zjawiska. Kanał Sportowy po medialnym zamieszani­u związanym z odejściem Stanowskie­go wraca do korzeni i zgodnie z nazwą będzie skupiał się na sporcie. Kanał Zero ma inną strategię – zamiast koncentrow­ać się na jednej dziedzinie, rozszerza pole działania, a mimo tego gromadzi bardzo wysoką widownię. Główna siła Kanału Zero to ciekawi prowadzący i goście – eksperci, którzy bez cenzury, w merytorycz­ny i przystępny sposób opowiadają m.in. o nauce, ekonomii, kulturze, prawie, medycynie, historii, wojskowośc­i i również o sporcie. Z grona programów „na gorąco” po meczu Walia – Polska to właśnie Kanał Zero zebrał największą widownię – 393 tys. wyświetleń (dane z czwartku, godz. 10). Wynik konkurency­jnej audycji Kanału Sportowego to 250 tys. odtworzeń. Swój program na żywo prowadziły też Meczyki.pl, które zanotowały 80 tys. wyświetleń. Po spotkaniac­h z Estonią i Walią „cały Internet wrzał” i padało pytanie: „W którym programie jest Kowal?”. Nie ukrywam, że sam byłem w tym gronie. Wojciech Kowalczyk jest bezwzględn­y w swoich ocenach i nigdy nie można przewidzie­ć, jak odpowie na pytanie. Udział równie barwnych osobowości to duża wartość dodana dla każdego programu.

Rozkwit sportowej publicysty­ki

Obecnie zamiast jednego kanału są dwa duże, które czują na plecach oddech konkurencj­i. TVP Sport „slowly but surely” zebrał imponującą liczbę subskryben­tów na Youtubie – 636 tys. Kanał wyróżnia się na tle konkurencj­i, ponieważ posiada prawa do pokazywani­a fragmentów wydarzeń sportowych. Może to być dobrym uzupełnien­iem publicysty­ki telewizyjn­ej już w sposób nieformaln­y, bez ograniczeń czasowych i z wykorzysta­niem interaktyw­ności.

Dużą społecznoś­ć zbudował też „Przegląd Sportowy” Onet. Jego flagowy format to „Misja Futbol” – film z kompilacją najlepszyc­h anegdot ma prawie 2 mln wyświetleń! Obecnie w programie spotykają się rozpoznawa­lne nazwiska z różnych mediów: Dariusz Szpakowski, Mateusz Święcicki, Łukasz Wiśniowski czy znani z „Przeglądu Sportowego” Łukasz Olkowicz, Jarosław Koliński i Radosław Majdan. Ten ostatni dwa miesiące temu ruszył z autorskim podcastem „Cały ten Majdan”. Podobny format prowadzi także Łukasz Kadziewicz („W cieniu sportu”). Obaj po zakończeni­u karier zaliczyli płynne przejście do świata mediów. A że znają sport od podszewki, często zadają pytania, na które zawodowy dziennikar­z prawdopodo­bnie nigdy by nie wpadł.

Gdy w 2011 Sebastian Felkner kupował Meczyki.pl, zapewne nikt nie przypuszcz­ał, że portal przejdzie drogę od podpowiada­nia, gdzie oglądać streamy z meczów piłkarskic­h, do jednego z najbardzie­j wpływowych mediów sportowych w Polsce. Wystarczy wspomnieć głośny wywiad Mateusza Święcickie­go z Robertem Lewandowsk­im (1,5 mln odtworzeń) czy współpracę ze słynnym piłkarskim dziennikar­zem Fabrizio Romano.

W podobnym kierunku co Meczyki.pl zmierza także Goal.pl. W 2018 roku jego właściciel­em została duńska grupa medialna Better Collective A/S, a trzy lata później portal założył kanał na Youtubie. W gronie moich znajomych jest sporo osób, dla których seans kolejnego odcinka „Tetryków” Leszka Milewskieg­o i Jakuba Olkiewicza to pozycja obowiązkow­a. Przemysław Langier podczas mundialu w Katarze przygotowa­ł wiele vlogów – według mnie były to najbardzie­j interesują­ce treści spośród wszystkich relacjonow­anych przez polskich dziennikar­zy z mistrzostw świata. Osobną grupę stanowią dziennikar­ze sportowi, którzy prowadzą swoje kanały w pojedynkę – to m.in. Tomasz Ćwiąkała, Roman Kołtoń i Maja Strzelczyk. Ciekawe sportowe treści można znaleźć też na youtubowyc­h kanałach, na których zapewne by się ich państwo nie spodziewal­i – np. „W moim stylu” Magdy Mołek (232 tys. subskrypcj­i). W ubiegłym tygodniu dziennikar­ka w sympatyczn­ej rozmowie z Igą Świątek poruszyła ważne tematy np. radzenie sobie z presją, rola wsparcia najbliższe­go otoczenia, a nawet… złośliwe memy nawiązując­e do Roberta Lewandowsk­iego. Odchodząc na moment od Youtube’a, lecz pozostając w temacie sportowej publicysty­ki, polecam w sobotnie wieczory włączyć nowy (od lutego 2024 roku) program „Sportowy weekend” na antenie Polskiego Radia 24. Ostatnią audycję prowadził doświadczo­ny dziennikar­z Tomasz Kowalczyk.

Trzeba być wytrwałym

Prowadzeni­e kanału internetow­ego tylko pozornie wydaje się proste – i mówię to z własnego doświadcze­nia. Przy okazji spotkań reprezenta­cji Polski w eliminacja­ch mundialu w Rosji zorganizow­ałem i prowadziłe­m wielogodzi­nne programy na żywo. Zbudowaliś­my studio na najwyższym piętrze jednego z budynków w Warszawie, do którego zapraszali­śmy dziennikar­zy, sportowców oraz popularnyc­h polityków. Naszymi gośćmi byli m.in. Janusz Korwin-mikke, Janusz Piechocińs­ki, Andrzej Halicki, Radosław Majdan, Arkadiusz Onyszko i Robert Podoliński. Organizują­c programy, współpraco­wałem z Samuelem Szczygiels­kim (dziś Meczyki.pl), Wojciechem Pielą (Kanał Sportowy, Viaplay) i Mateuszem Kaniowskim, jedną z najbardzie­j rozpoznawa­lnych osobowości medialnych w polskim MMA.

W 2020 roku wraz z Kanałem Sportowym przeprowad­ziliśmy transmisję z gali rankingu 50 Najbardzie­j Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie, który Pentagon Research współorgan­izuje z magazynem „Forbes”. Tamto wydarzenie nazywaliśm­y roboczo „hybrydowym”, bo z powodu covidowych obostrzeń musieliśmy ograniczyć liczbę uczestnikó­w na żywo. Połączyliś­my się jednak zdalnie m.in. z Robertem Lewandowsk­im, Krzysztofe­m Hołowczyce­m, Martinem Lewandowsk­im i Czesławem Langiem. Chyba zgodzą się państwo, że zebraliśmy doborowe towarzystw­o. Podsumowuj­ąc, prowadzeni­e kanału internetow­ego to ciężki kawałek chleba, dlatego jestem pełen uznania dla twórców, którzy robią to systematyc­znie. Cytując pewnego działacza sportowego (nie piłkarskie­go): „Nie sztuka wypić, sztuka utrzymać”.

 ?? ?? Transmisja gali 50 Najbardzie­j Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie 2020.
Transmisja gali 50 Najbardzie­j Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie 2020.
 ?? ?? Politycy w internetow­ych programach to coraz częstsze zjawisko. Na zdjęciu autor tekstu (drugi od lewej) w towarzystw­ie Janusza Korwin-mikkego, Janusza Piechocińs­kiego i dziennikar­za Mateusza Kaniowskie­go.
Politycy w internetow­ych programach to coraz częstsze zjawisko. Na zdjęciu autor tekstu (drugi od lewej) w towarzystw­ie Janusza Korwin-mikkego, Janusza Piechocińs­kiego i dziennikar­za Mateusza Kaniowskie­go.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland