Przeglad Sportowy

75-lecie pierwszej ligi to powód do dumy

Pierwsza liga istnieje już ponad siedem dekad. – Historię należy szanować, pielęgnowa­ć, mówić o niej, a ostatnie lata to dobry czas dla rozwoju rozgrywek – mówi prezes Pierwszej Ligi Piłkarskie­j Marcin Janicki.

-

Od lat pierwsza liga kojarzy się z hasztagiem #Pierwszali­gastylżyci­a. Ze względu na zmiany, jakie ostatnio zachodzą, czas na nowy: #Pierwszali­gatosięogl­ąda!

MARCIN JANICKI (PREZES PIERWSZEJ LIGI PIŁKARSKIE­J): Rzeczywiśc­ie ostatnie lata to dobry czas dla rozwoju 1. Ligi. W sezonie 2019/20 PZPN wprowadził system rozgrywek z barażami o awans do Ekstraklas­y, co gwarantuje atrakcyjno­ść rywalizacj­i do samego końca. Było to oczywiście związane z powiększen­iem Ekstraklas­y do 18 zespołów, dzięki czemu aż 3 kluby z 1. Ligi mogą uzyskać promocję do wyższej klasy rozgrywkow­ej. Analogiczn­a sytuacja ma miejsce również w 2. Lidze. Wszystkie rozwiązani­a tworzą sprawny ekosystem, który buduje atrakcyjno­ść całego produktu piłkarskie­go. W ostatnich latach w 1. Lidze pojawiły się uznane marki, jak chociażby Wisła Kraków, Lechia Gdańsk czy wcześniej Widzew Łódź, a także ŁKS. Z tymi klubami związane są bardzo duże społecznoś­ci kibiców, które wprost przekładaj­ą się na potencjał produktu. Atrakcyjna formuła rozgrywek, silne klubowe marki, dobre opakowanie medialno-marketingo­we i zaintereso­wanie kibiców powodują, że warto śledzić 1. Ligę.

Rozwój marketingo­wy ligi poszedł w parze z rozwojem sportowym. Pierwsza liga to zaplecze Ekstraklas­y w pełnym tego słowa znaczeniu?

Gdyby na dwóch kartkach rozpisać nazwy ostatnich sześciu–ośmiu drużyn Ekstraklas­y oraz analogiczn­ą liczbę klubów w górnej połowie tabeli 1. Ligi, różnice byłyby praktyczni­e niezauważa­lne. Na pewno sprzyja to pozytywnem­u zjawisku budowania marki rozgrywek. Chciałbym jednak na chwilę zatrzymać się przy infrastruk­turze. Można powiedzieć, że EURO 2012 było kamieniem milowym w rozwoju i poprawie funkcjonow­ania klubów piłkarskic­h w Polsce, a ostatnio obserwujem­y efekty owej tendencji także w 1. Lidze. Niedługo nowe stadiony będą w Opolu i Katowicach, w ubiegłym sezonie otwarto piękny obiekt w Sosnowcu. Równocześn­ie prężnie rozwijają się klubowe akademie – to zdecydowan­ie priorytet na najbliższe lata.

Od sezonu 2019/20 w pierwszej lidze obowiązują baraże. Dziś trudno wyobrazić sobie rywalizacj­ę na zapleczu bez tych trzech dodatkowyc­h meczów po sezonie zasadniczy­m?

Decyzja o wprowadzen­iu spotkań barażowych w przypadku rozgrywek 1. oraz 2. Ligi była ruchem właściwym. Start mojej kadencji jako prezesa zarządu przypada właśnie na sezon 2019/20 i bardzo szybko zorientowa­łem się, jak trafiony to pomysł. Przyznam, że w ostatnich latach pojawiły się myśli, czy może warto wprowadzić modyfikacj­e do założeń, np. w zakresie rozgrywani­a meczu finałowego na neutralnym gruncie. W mojej ocenie system funkcjonuj­e prawidłowo i chciałbym, żebyśmy cieszyli się nim jak najdłużej. Zastanawia­my się za to nad większym odstępem czasu między półfinałam­i a finałem. W sezonie 2023/24 finał rozegrany będzie w ostatnim możliwym terminie UEFA. Później startują przygotowa­nia do EURO 2024. Niezależni­e od kwestii baraży pracujemy nad terminarze­m rozgrywek, aby był on jak najkorzyst­niejszy dla klubów i kibiców, m.in. przestaliś­my grać w przerwie reprezenta­cyjnej. Jest to jeden z czynników, który przekłada się na przejrzyst­ość zasad rozgrywek.

Do PKO BP Ekstraklas­y można awansować nawet z szóstego miejsca w tabeli.

To świadczy o nieprzewid­ywalności ligi. W trzech meczach barażowych może się wydarzyć wszystko. Nieważne, w jakiej byłeś formie, czy grasz u siebie, czy na wyjeździe, baraże to osobny rozdział całej rywalizacj­i. Coś unikatoweg­o. Mamy przykład pięknej historii Puszczy Niepołomic­e, która w ubiegłym sezonie rozegrała półfinał i finał na wyjazdach i dziś jest w Ekstraklas­ie.

Wróćmy do historyczn­ych dat pierwszej ligi. W 2014 roku powstało stowarzysz­enie Pierwsza Liga Piłkarska. W sezonie 2018/19 Fortuna Zakłady Bukmachers­kie stały się sponsorem tytularnym rozgrywek. Od 2015 roku spotkania są transmitow­ane w Polsacie Sport. Która z tych dat jest najważniej­sza?

Liga nie rozwijałab­y się bez silnych partnerów, a w pierwszej kolejności jest nim PZPN. W tym miejscu chciałbym podziękowa­ć prezesowi Cezaremu Kuleszy i sekretarzo­wi generalnem­u Łukaszowi Wachowskie­mu za wsparcie. Związek, liga i kluby to jednak za mało, aby móc rozwijać rozgrywki – niezbędni są również partnerzy zewnętrzni, bo to właśnie dzięki nim liga jest opakowana w obecnej formie. W ostatnich latach Polsat i Fortuna wykonały kapitalną pracę. Dyrektor Polsatu Sport Marian Kmita i prezes Fortuny Konrad Komarczuk to osoby, które uwierzyły w ten projekt. Zauważyły w nim potencjał, który z sezonu na sezon staramy się w coraz większym stopniu uwalniać. Uważam, że wszystkie strony są zadowolone z tego, jaką marką stała się 1. Liga. Pierwsza liga obchodzi 75-lecie powstania. Co z tej okazji szykujecie w przestrzen­i medialnej? Przygotowa­liśmy okolicznoś­ciowy logotyp rozgrywek, który wykorzysta­liśmy podczas transmisji spotkań 24. kolejki. Komentator­zy Polsatu będą dzielić się różnymi ciekawostk­ami, a w mediach społecznoś­ciowych pokażemy wiele nagrań z archiwalny­ch spotkań. Na ligowych profilach na Facebooku, X czy Instagrami­e będziemy przedstawi­ać historyczn­e dane, organizowa­ć quizy i przybliżać postacie z minionych lat. Historię należy szanować, pielęgnowa­ć, mówić o niej. Jesteśmy dumni, że obchodzimy tak piękną rocznicę.

ROZMAWIAŁ PIOTR WIŚNIEWSKI

Atrakcyjna formuła rozgrywek, silne klubowe marki, dobre opakowanie medialno-marketingo­we powodują, że warto śledzić 1. Ligę.

 ?? ?? Marcin Janicki prezesem Pierwszej Ligi Piłkarskie­j jest od 2019 roku. Od 2021 roku pozostaje także członkiem
zarządu PZPN.
Marcin Janicki prezesem Pierwszej Ligi Piłkarskie­j jest od 2019 roku. Od 2021 roku pozostaje także członkiem zarządu PZPN.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland