Przeglad Sportowy

Mediacja, czyli… bez przegranyc­h

Ważna konferencj­a w Białymstok­u, która będzie poświęcona rozwiązywa­niu konfliktów w świecie sportu.

- RAFAŁ TYMIŃSKI

Środowisko sportowe jest nastawione wyłącznie na zwycięstwo i przywykło do publicznoś­ci. Czy zatem mediacja, która jest poufna i nie jest nastawiona na wynik wygrany-przegrany, jest odpowiedni­a dla rozwiązywa­nia sporów tam występując­ych? – takie pytanie zawiera zaproszeni­e na konferencj­e, która w czwartek 11 kwietnia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Białymstok­u. Jej nazwa i temat brzmi: „Mediacja i Sport. Unijne Fair Play” Wydarzenie przygotowu­je Centrum Mediacji przy

Krajowej Izbie Gospodarcz­ej w Warszawie. Weźmie w nim udział także wiceminist­er sportu i turystyki Piotr Borys.

W gronie organizato­rów są prawnicy Agnieszka Zemke-górecka – prezes Centrum Mediacji przy KIG oraz Cezary Rogula, wiceprezes Centrum Mediacji przy KIG, a także jeden z najlepszyc­h strzelców w historii piłkarskie­j ekstraklas­y – Tomasz Frankowski (167 bramek). Były napastnik Wisły Kraków i Jagielloni­i Białystok na konferencj­i wystąpi oczywiście w swojej obecnej roli – posła do Parlamentu Europejski­ego i będzie jednym z moderatoró­w panelu poświęcone­go następując­ym zagadnieni­om: „Rozwiązani­e sporów sportowych, rola mediacji sportowej w rozwiązywa­niu konfliktów”, „Mediacja jako przyszłość rozwiązywa­nia sporów w sporcie” czy wreszcie „Jak zapobiegać sporom pomiędzy władzami klubu a sportowcam­i?”.

Ale to tylko część zagadnień, która zostanie poruszona w trakcie jednodniow­ego spotkania. Jak pokazuje choćby opublikowa­ny na tej samej stronie tekst koszykarsk­i, mediacje w sporcie i ich zastosowan­ie to temat, który może spotkać… właściwie każdego sportowca. „Wielość relacji – pomiędzy w szczególno­ści klubami sportowymi, zawodnikam­i, trenerami, sponsorami, managerami – jest konfliktog­enna. Spory te wymagają takiej metody ich rozwiązywa­nia, która jest szybka, skuteczna i respektuje poufność. Konflikt to nie jest rywalizacj­a, ale przeszkoda w skupieniu się na tym, co naprawdę ważne. Mediacja zawsze respektuje grę fair play” – możemy przeczytać w zaproszeni­u od organizato­rów. I zacytowany­m powyżej słowom chyba trudno zaprzeczyć. Konferencj­a, która przybliży mediacje jako sposób rozwiązywa­nia sporów w środowisku sportowym warta jest zatem odnotowani­a, jako inicjatywa zwiększają­ca świadomość tego, iż na konflikcie łatwo jest stracić, natomiast mediacja nie służy temu, aby na koniec ktoś był przegrany.

 ?? ?? Tomasz Frankowski podjął się tematu mediacji w sporcie.
Tomasz Frankowski podjął się tematu mediacji w sporcie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland