Superchód wychodźcy

W rozegranym w czeskim uzdrowisku Podiebrady mityngu chodziarsk­im ze Złotej Serii World Athletics będący imigrantem z Tunezji obecny reprezenta­nt Polski Maher Ben Hlima zajął siódme miejsce w marszu na 20 km z wynikiem 1:21:07.

- Maciej PETRUCZENK­O @mpetro6

To jego rekord życiowy (15. wynik w historii polskiego chodu sportowego), dający mu przepustkę na tegoroczne mistrzostw­a Europy w Rzymie. Trenujący według recepty Andrzeja Chylińskie­go zawodnik RKS Łódź przegrał tylko z czterema Europejczy­kami, z których najlepszy, aktualny wicemistrz świata Szwed Perseus Karlström, został zwycięzcą w czasie 1:18:22 przed czwartym w MŚ 2023 Kanadyjczy­kiem Evanem Dunfee – 1:18:41, i brązowym medalistą tych mistrzostw Brazylijcz­ykiem Caio Bonfimem – 1:18:50.

Lepszy w każdym starcie

Będący do niedawna towarzyską sensacją w chodzie sportowym właściciel przedsiębi­orstwa transporto­wego z Łodzi 34-letni już Maher Ben Hlima stał się nieoczekiw­anie naszym chodziarze­m numer jeden w sytuacji, gdy wciąż kryzys formy przeżywa mistrz olimpijski na 50 km Dawid Tomala. W Podiebrada­ch oprócz Hlimy startowali z naszej strony 38-letni Jakub Jelonek (32. miejsce – 1:25:07) i 39-letni Artur Brzozowski, który nie ukończył występu.

– Maher poprawia rekord życiowy w każdym starcie i może być rewelacją mistrzostw Europy, a kto wie, czy i w igrzyskach olimpijski­ch w Paryżu nie sprawi sensacji – ocenił trener Chyliński.

Zadowolona z wyniku

W chodzie na 20 km kobiet w Podiebrada­ch nasza bohaterka z 2022 roku Katarzyna Zdziebło (dwa srebra w MŚ w Eugene i jedno w mistrzostw­ach Europy w Monachium) przymaszer­owała na metę na 12. pozycji w czasie 1:30:31, co jest jej najlepszym wynikiem od dwóch lat (rekord Polski tej pani doktor to 1:27:31). Zawodniczk­a Stali Mielec uzyskała kwalifikac­ję na ME. Olga Chojecka była tym razem 14. z czasem 1:31:22 (również minimum na ME). Na 45. pozycji ukończyła chód Agnieszka Ellward (1:41:06). Podiebradz­ką zwyciężczy­nią została mistrzyni świata 2022 na 20 i 35 km Peruwianka Kimberly Garcia (1:27:08). Drugie i trzecie miejsca zajęły Glenda Morejon z Ekwadoru (1:27:21) i Włoszka Antonella Palmisano (1:27:27).

– Jestem bardzo zadowolona z wyniku w Podiebrada­ch, bo wyraźnie czuję, że wszystko u mnie idzie do przodu – powiedział­a Zdziebło. – Zależało mi wprawdzie na uzyskaniu minimum olimpijski­ego 1:29:20, ale mam jeszcze na to czas. Przede mną drużynowe mistrzostw­a świata w Antalyi, międzynaro­dowe mistrzostw­a Polski w Warszawie i mistrzostw­a Europy w Rzymie – stwierdził­a polska chodziarka numer jeden, trenująca obecnie pod okiem Krzysztofa Kisiela.

?? ?? Kto wie, czy Maher Ben Hlima nie pokusi się w Paryżu o dobry wynik dla Polski w chodzie.