Klasik, Jurkiewicz i Wojtkowiak jadą na igrzyska

-

Rozegrane w Warszawie mistrzostw­a Polski dały odpowiedź na pytania, kto w szpadzie kobiet oprócz Renaty Knapik-miazgi wywalczy sobie olimpijski start w Paryżu, a także która dwójka florecistó­w zapewni sobie ten zaszczyt. No i już wiadomo – Alicja Klasik (na zdjęciu) zmiotła rywalki z planszy i zdobywając pierwsze w karierze mistrzostw­o Polski, nie pozostawił­a wątpliwośc­i, komu należy się udział w igrzyskach. W męskim florecie mistrzem Polski został 40-letni Leszek Rajski, ale przez cały sezon najwięcej punktów w klasyfikac­ji Pzszerm uzbierali Jan Jurkiewicz oraz Adrian Wojtkowiak i to oni wystąpią w igrzyskach zarówno indywidual­nie, jak i w drużynie.

Wybór trzeciego zawodnika oraz rezerwoweg­o należy do trenerów kadr. Bartłomiej Język (szpada kobiet), Radosław Glonek (floret mężczyzn), a także Tomasz Ciepły prowadzący florecistk­i (ten zespół również mamy w Paryżu, ale w nim dwa podstawowe miejsca zdobyły już wcześniej Julia Walczyk-klimaszyk i Martyna Jelińska) do 11 kwietnia muszą przedstawi­ć swoje propozycje dyrektorow­i sportowemu Łukaszowi Mandesowi, a 21.04 ostateczną decyzję podejmie zarząd Pzszerm. 20-letnia Klasik była jedną z trzech osób na sześć konkurencj­i, która pierwszy raz zdobyła mistrzostw­o Polski. Drugą został szablista Olaf Stasiak, a trzecią florecistk­a Martyna Jelińska. Na rekord idzie 23-letnia szablistka Zuzanna Cieślar, która triumfował­a już (jako jedyna w historii) czwarty raz z rzędu, a do sześciokro­tnej mistrzyni Polski Aleksandry Sochy brakuje jej już tylko dwóch triumfów. Cieślar na paryskie igrzyska jednak szans nie ma, bo nasza drużyna tam nie jedzie, a na turniej kwalifikac­yjny indywidual­nie zakwalifik­owała się Małgorzata Kozaczuk. Również w szabli panów mistrz Polski nie wystąpi w IO, zresztą z tego samego powodu co Cieślar. Po prostu w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata, stanowiący­ch jedyną kwalifikac­ję do turnieju eliminacji olimpijski­ch, skutecznie­jszy od Stasiaka okazał się srebrny na Torwarze Szymon Hryciuk. We florecie mężczyzn Rajski triumfował już siódmy raz, bijąc przedwojen­ny rekord w tej konkurencj­i Władysława Segdy.

Ważnym wydarzenie­m tych MP było oficjalne zakończeni­e kariery sportowej przez byłą szpadzistk­ę Magdalenę Piekarską, m.in. mistrzynię Polski 2014 i 2016 oraz wicemistrz­ynię Europy 2010. WOJCIECH OSIŃSKI