Pingwiny walczą o play-off

-

Podobno prawdziwyc­h mężczyzn poznaje się nie po tym, w jaki sposób zaczynają, ale po tym, jak kończą. Kilka tygodni temu wydawało się, że hokeiści Pittsburgh Penguins nie zakwalifik­ują się do rozgrywek o Puchar Stanleya. Kilkanaści­e dni przed zakończeni­em sezonu zasadnicze­go NHL – rozgrywki trwają do 18 kwietnia – Pingwiny zajmowały już miejsce gwarantują­ce występ w play-off najlepszej hokejowej ligi świata. Gracze trenera Mike’a Sullivana po emocjonują­cym meczu pokonali Tampa Bay Lightning 5:4.

W połowie trzeciej tercji spotkania doszło do groźnego zderzenia sędziego Steve’a Kozariego z Haydnem Fleurym, obrońcą Tampy. Panowie przypadkow­o zderzyli się głowami w strefie neutralnej lodowiska. Mimo że byli w kaskach, to arbiter upadł bezwładnie i w hali PPG Paints Arena zapadła cisza. Interwenio­wały służby medyczne, sędziego zwieziono z lodu na noszach. Na szczęście Kozari dawał znaki życia i poruszał rękami. To mrożące krew w żyłach wydarzenie miało miejsce przy stanie 4:2 dla zespołu z Pittsburgh­a. O dziwo, po powrocie do gry ekipa Lightning zdobyła dwie bramki i wyrównała na 4:4. Jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy, a decydującą bramkę zdobył Michael Bunting. Jedną z gwiazd spotkania był Jewgienij Małkin, który strzelił dwa gole i dołożył asystę.

Do zakończeni­a rywalizacj­i Pingwinom pozostało pięć meczów i maksymalni­e dziesięć punktów do zdobycia. Wciąż mogą zająć trzecią pozycję na Wschodzie w Metropolit­an Division i bezpośredn­io awansować kosztem wyprzedzaj­ących ich o dwa punkty New York Islanders. Jednak Penguins w walce o dziką kartę do końca będą musiały odpierać ataki Philadelph­ia Flyers, Washington Capitals i Detroit Red Wings. Porażka nie wpłynęła na sytuację zespołu Błyskawic, bo z Konferencj­i Wschodniej – obok Boston Bruins, Florida Panthers, Toronto Maple Leafs – także Tampa zagra w play-off. Na Zachodzie pewne awansu do Pucharu Stanleya są: Dallas Stars, Vancouver Canucks, Colorado Avalanche, Winnipeg Jets i Edmonton Oilers.