Przeglad Sportowy

Ozdoba biegów średnich

Mistrzyni Europy ze stadionu i halowa wicemistrz­yni świata Angelika Cichocka poinformow­ała o pożegnaniu z bieżnią. 36-latka z Kaszub była jedną z największy­ch gwiazd reprezenta­cji Polski drugiej dekady XXI wieku.

- Przemysław OSIAK @Przemyslaw­osiak

Znajomy wspomniał, że w jego rodzinie jest młoda i bardzo utalentowa­na osoba. Zapytał, czy mogłaby zacząć trenować ze mną. Zmieniła szkołę, przeniosła się z technikum w Kartuzach do Bytowa. Od początku przejawiał­a ponadprzec­iętne predyspozy­cje. Już po dwóch miesiącach zajęła piąte miejsce w OOM w biegach przełajowy­ch w Białymstok­u. Jest bardzo ambitna, waleczna i sumienna. Uparcie dąży do osiągnięci­a zamierzony­ch celów – mówił w 2008 roku Jarosław Ścigała, pierwszy trener Angeliki Cichockiej z ULKS Talex Borysław Borzytucho­m. W rozmowie z serwisem bieganie.pl podkreślał, że 20-letnia wówczas zawodniczk­a z Kaszub trenuje dopiero od trzech i pół roku.

W Paryżu nie chciała tylko być

Latem 2011 roku w Bydgoszczy została już podwójną mistrzynią Polski na 800 i 1500 metrów, a później biegi z jej udziałem stały się ozdobą nie tylko imprez krajowych, ale i międzynaro­dowych. Dwa lata po pierwszym starcie w HMŚ (siódme miejsce w Stambule w 2012 roku na 1500 m) Cichocka została wicemistrz­ynią globu pod dachem (Sopot 2014, 800 m). Najlepsza na tym dłuższym dystansie okazała się w mistrzostw­ach Europy na stadionie w Amsterdami­e (2016). Z kolei w halowych ME wywalczyła srebro (Praga 2015, 1500 m) oraz brąz (Toruń 2021, 800 m). Zawodniczk­a, która na przestrzen­i lat trenowała także m.in. z Tomasz Lewandowsk­im, Piotrem Rostkowski­m czy swoim mężem Tadeuszem Zblewskim, a reprezento­wała również SKLA Sopot, na półfinałac­h obu swoich koronnych konkurencj­i zakończyła udział w igrzyskach w Rio de Janeiro (2016). Wynikowo najlepszy w jej karierze okazał się zaś rok 2017, gdy ustanawiał­a czwarty oraz piąty rezultat w polskich tabelach historyczn­ych – odpowiedni­o 1:58.41 i 4:01.61. Wtedy też zajęła swoje dwie najwyższe pozycje w MŚ na stadionie – szóste (800) i siódme (1500) w Londynie. Pomniejsze sukcesy Angeliki można by wymieniać jeszcze długo. Warto wspomnieć choćby o srebrnym i brązowym medalu MŚ sztafet w Nassau czy… otrzymaniu mandatu do Rady Powiatu Bytowskieg­o po otrzymaniu 769 głosów w niedzielny­ch wyborach samorządow­ych. Cichocka zaznacza, że do wielkiej polityki jej nie ciągnie, ale w najbliższy­m czasie chce sumiennie pracować na rzecz lokalnej społecznoś­ci. 36-latkę można też kojarzyć z aktywności­ą w wojsku. Jest członkinią CWZS, dosłużyła się stopnia starszego marynarza. Niełatwą decyzję o odłożeniu kolców biegowych, jak sama mówi, podjęła jesienią ubiegłego roku. – Lato miało być fantastycz­ne, a wyszło tak, że prawie w ogóle nie pobiegałam. (…) Bo żeby jednak być na igrzyskach w Paryżu, przed sezonem 2023 dołączyłam do włoskiego teamu. Wyjeżdżała­m do Kenii, do Włoch, trenowałam bardzo mocno. Aż za mocno, choć sądziłam, że to musi być teraz. Że to ostatni moment, aby coś dogonić. Postawiłam wszystko na jedną kartę.

Musiałam, bo ostatnie fajne bieganie było w 2021 roku na HME w Toruniu. To dawno. A ja w Paryżu nie chciałam tylko być. Chciałam tam walczyć o finał, o coś dużego – opowiada 36-latka w wywiadzie dla TVP Sport, w którym oficjalnie poinformow­ała o zakończeni­u kariery czynnej lekkoatlet­ki.

Być dla siebie dobrym

Zwierzyła się w nim także z bolączek, które w piękny sposób potrafiła przezwycię­żyć. – Byłam z małej miejscowoś­ci, nie umiałam o siebie zawalczyć, może czasem czułam się od innych gorsza (…). Po wygranym biegu musiałam się upewniać, czy to przypadkie­m nie stąd, że jestem z małej gminy, więc konkurencj­a była niewielka. Chwalili mnie, owszem. Ale ja jakby nie dopuszczał­am myśli, że to coś, ta iskra, ona faktycznie we mnie jest – przyznała. Gdyby dziś jako 16-latka rozpoczyna­ła karierę, doradziłab­y młodej Angelice… – Żeby się nie bała. Żeby była dla siebie dobra i wyrozumiał­a. Żeby nie lekceważył­a kontuzji ani chorób, bo te mogą ją doprowadzi­ć na przykład do zapalenia mięśnia sercowego. Tak, to mnie spotkało, gdy poszłam trenować pomimo gorączki – wspomina.

 ?? ??
 ?? ?? Angelika Cichocka, urodzona 15 marca 1988 roku, w ostatnich latach uparcie dążyła do powrotu na najwyższy poziom. Zakończyła karierę, bo rola statystki nie mogła jej satysfakcj­onować.
Angelika Cichocka, urodzona 15 marca 1988 roku, w ostatnich latach uparcie dążyła do powrotu na najwyższy poziom. Zakończyła karierę, bo rola statystki nie mogła jej satysfakcj­onować.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland