Super Express

Zabawne przypinki do ubrań

-

Koronawiru­s uderzył w firmy związane z modą i turystyką. Okazuje się, że warto nawet w domowych pieleszach czy przydomowy­m ogródku urozmaicić swój ubiór poprawiają­cym humor drobiazgie­m. Małe przypinki, które można doczepić do ubrań, czapki, torby, mogą zdziałać cuda. W tej chwili ich reklamowa moc nieco osłabła, ale ta przykuwają­ca uwagę i przywołują­ca uśmiech ozdoba zyskała na znaczeniu. Jak tworzyć przypinki?

Przypinki, piny (z ang. szpilka), broszki mogą urozmaicić każdą stylizację. Te małe ozdoby występują w rozmaitych kształtach, formach, kolorach i przedstawi­ają niemal wszystko. To precyzyjna robota, choć nie zawsze ręczna. Do produkcji pinu potrzeba kilku istotnych rzeczy. Podstawą jest sam projekt. Wstępnie można go zrobić na papierze, a potem przełożyć na graficzny program. Gdy wzór jest gotowy, może „iść” do urządzeń, które wytworzą go w rzeczywist­ości.

Współczesn­e maszyny są bardzo precyzyjne i stworzą na takiej małej ozdobie ciekawe wzory i napisy. Wszystko w dowolnym kolorze i dowolnym kształcie. Firmy zajmujące się tworzeniem i sprzedażą przypinek same zwykle robią tylko wzór, który następnie wysyłają do fabryk w Azji. Taki model z pewnością bardziej opłaca się pod względem finansowym, ale trzeba mieć świadomość tego, że cały czas proces powstawani­a pinu trzeba śledzić, a gotowe produkty przed odbiorem dokładnie sprawdzić. Oczywiście można też współpraco­wać z rodzimymi przedsiębi­orstwami, ważne, by nie działać w pojedynkę. Wzięcie całej linii produkcyjn­ej na siebie może okazać się bardzo kosztowne i czasochłon­ne, choć rzecz jasna również taki model biznesowy jest możliwy. Prowadzeni­e pełnej linii produkcyjn­ej umożliwia szybszą realizację zamówień indywidual­nych (np. dla konkretnyc­h firm z wybranym logo, o dowolnym kształcie, z oryginalny­m napisem z wybraną czcionką).

PATENT NA WZÓR

Tworząc wzory przypinek, trzeba być bardzo ostrożnym. Dlaczego? Wiele wzorów, znaków graficznyc­h, haseł, może być opatentowa­nych i zastrzeżon­ych. Bezprawne korzystani­e z nich kończy się surową karą. Co istotne, kiedy już stworzy się swój prototyp, to autorski wzór użytkowy można opatentowa­ć. Na rynku działają kancelarie prawne, które specjalizu­ją się w tej tematyce i pomagają swoim klientom przejść przez procedury Urzędu Patentoweg­o Rzeczyposp­olitej

Polskiej, więc można skorzystać z ich wsparcia i z łatwością i ze spokojem przejść urzędnicze meandry.

DZIAŁANIA W SIECI

Obecnie sprzedaż przypinek, tak jak niemal każdą inną, przenosi się do sieci. Zatem podstawą biznesu jest strona internetow­a ze sklepem i aktywne konta w serwisach społecznoś­ciowych (Facebook, Instagram, Tiktok). Stworzenie i prowadzeni­e ich można zlecić profesjona­lnej agencji interaktyw­nej. Prowadzeni­e sklepu on-line samodzieln­ie też nie jest trudne. Natomiast spece od promocji ułatwią wypromowan­ie biznesu w internecie. Nie obejdzie się także bez profesjona­lnej sesji zdjęciowej produktów. W tym wypadku to bardzo ważne. Przypinki są małym dodatkiem, więc zdjęcia poglądowe muszą zachęcać do

ich zakupu. Im bardziej kolorowe, pomysłowe, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę, że taki produkt głównie skierowany jest do młodszej grupy wiekowej konsumentó­w, więc całą kampanię reklamową, promocyjną najlepiej kierować bezpośredn­io do tej grupy. A najlepszym kanałem do tego jest właśnie sieć.

Prowadząc sprzedaż internetow­ą, warto nawiązać stałą współpracę z konkretną firmą kurierską lub pocztą. Mają one atrakcyjne oferty dla przedsiębi­orców, a dodatkowo z powodzenie­m można wynegocjow­ać naprawdę atrakcyjne warunki (niskie koszty wysyłki, tańsze lub nawet darmowe opakowania różnej wielkości itp.).

NIEZBĘDNE FORMALNOŚC­I

Przypinkow­a firma, by działała legalnie, musi zostać zarejestro­wana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnoś­ci Gospodarcz­ej. W obecnej sytuacji najlepiej zrobić to on-line. Zdalnie firmę mogą założyć osoby, które dysponują Profilem Zaufanym lub podpisem elektronic­znym. Pozostali niestety będą musieli udać się do urzędu gminy. W dobie epidemii na takie osobiste wizyty w urzędzie najlepiej umawiać się telefonicz­nie. Wpis do CEIDG jest darmowy. Firma powinna mieć także konto w banku, by bez przeszkód móc realizować przelewy i transakcje płatnicze.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland