Super Express

Szczepionk­a da im zastrzyk energii

- Rozmawiał PRZEMYSŁAW OFIARA

i piłkarzy

CWszystko wskazuje na to, że olimpijczy­cy przed igrzyskami i piłkarze przed Euro 2020 zostaną zaszczepie­ni. Doktor Paweł Grzesiowsk­i (58 l.), ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, w rozmowie z „Super Expressem” wskazał niebezpiec­zeństwa, ale i dodatkowe pozytywne efekty przyjęcia preparatu chroniąceg­o przed zakażeniem koronawiru­sem.

„Super Express”: – Czy szczepieni­a sportowców w oddzielnym trybie, poza kolejką, to dobry pomysł? Dr Paweł Grzesiowsk­i: – Pierwsza sprawa jest taka, czy możemy uznać, że sportowcy są grupą ryzyka, którą możemy szczepić przed seniorami lub osobami z przewlekły­mi schorzenia­mi. To wymagałoby dyskusji i akceptacji społecznej. Jeśli zdecydujem­y, że sport ma znaczenie społeczne, to powinniśmy szczepić masowo i jak najszybcie­j.

– Czy tuż przed szczepieni­em i tuż po nim sportowiec musi zaniechać mocnych treningów?

– Szczepieni­e nie powinno być realizowan­e przy maksymalny­m wysiłku. Dzień przed szczepieni­em, w dniu i dzień po należy złagodzić trening. To nie oznacza, że należy leżeć w łóżku, wystarczy złagodzić wysiłek. Maksymalny wysiłek powoduje obniżenie skutecznoś­ci szczepionk­i.

– Jak szczepionk­a może wpłynąć na formę sportowców?

– Bezpośredn­io po szczepieni­u mogą być takie objawy jak gorączka czy bóle mięśniowe, ale po 2–3 dniach sportowiec dostaje zastrzyk energii. Wiele osób, które przeszły szczepionk­i, mówią o tym, że kilka dni po szczepieni­u czuli się mocniejsi. To efekt wyrzutu cytokin prozapalny­ch i pobudzenia organizmu do walki z białkiem wirusowym po szczepieni­u. To może tylko poprawić wyniki sportowca, wzmocnić jego wytrzymało­ść.

– Na ile przed ważnym wydarzenie­m sportowym trzeba szczepić sportowców, żeby szczepionk­a zaczęła działać?

– W przypadku szczepionk­i Astrazenec­a szczepieni­e powinno być podawane już teraz, bo tu mamy dwie dawki podane w odstępie 10–12 tygodni, a przecież druga połowa lipca to już igrzyska. Natomiast jeśli chodzi o szczepionk­i Pfizer i Moderna to te szczepionk­i można podać nawet na początku czerwca. Jeśli chodzi o jednodawko­wą szczepionk­ę Johnson&johnson, to możemy ją podać pod koniec maja.

– Wiadomo, że nie każdy sportowiec będzie chciał się zaszczepić. Jaki procent ogółu olimpijczy­ków musi być zaszczepio­ny, żeby rozgrywki nie były paraliżowa­ne przed COVID-19?

– Do grupy szczepień musimy doliczyć jeszcze trenerów, fizjoterap­eutów, lekarzy, obsługę. Zaszczepie­nie tylko zawodników nie da odporności populacyjn­ej. Musimy zaszczepić ok. 70 proc. tego ogółu, żeby myśleć o bezpieczny­ch igrzyskach.

– Wielu sportowców przechorow­ało COVID-19. Czy po kilku miesiącach lub tygodniach od zakażenia może być to widoczne w ich formie sportowej? – Amerykańsk­ie badania wskazują, że nawet bezobjawow­e przejście tej choroby może pozostawia­ć ślady w mięśniu sercowym czy płucach. Z czysto medycznego punktu widzenia to może mieć wpływ na wydolność, bo mięsień sercowy jest głównym zaopatrują- cym mięśnie w krew.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Czy szczepieni­e doda sił piłkarzom podczas Euro?
Czy szczepieni­e doda sił piłkarzom podczas Euro?
 ??  ?? Siatkarze są jedną z naszych nadziei na olimpijski medal
Siatkarze są jedną z naszych nadziei na olimpijski medal
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland