Super Express

Jak ogień i woda

- AHP

ojna domowa od wielu wieków trwa...” – słowa piosenki, która rozpoczyna­ła każdy odcinek serialu, wydają się być zaskakując­o trafne, nie tylko ze względu na ponadczaso­we przesłanie kultowej komedii z humorem ukazującej nieporozum­ienia między młodszym i starszym pokoleniem domowników. Choć od premiery serialu minęło już 55 lat, nadal nie stracił sympatii widzów.

Serial opowiada o perypetiac­h dwóch rodzin mieszkając­ych w tym samym bloku na jednym z warszawski­ch osiedli. Zarówno Jankowscy, jak i Kamińscy muszą mierzyć się z podobnymi problemami, choć wiele ich także różni. Podczas gdy rodzice Pawła (Paweł Janczar) są dość surowi, ich sąsiedzi pozostają w stosunku do będącej pod ich opieką siostrzeni­cy Anuli (Elżbieta Góralczyk) znacznie bardziej pobłażliwi. Różnice charaktero­logiczne i międzypoko­leniowe doprowadza­ją wielu zabawnych nieporozum­ień. Z codziennym­i problemami głównych bohaterów utożsamiać się mogło nie tylko wielu widzów, lecz także odtwórcy głównych ról. Paweł Janczar, grając Pawła Jankowskie­go, sam musiał zbuntować się przeciw ojcu, słynnemu aktorowi Tadeuszowi Janczarowi, który nie chciał się zgodzić na angaż syna w telewizyjn­ej produkcji.

Reżyserowi Jerzemu Gruzie udało się wówczas zaangażowa­ć wspaniałyc­h aktorów – Alinę Janowską, Irenę Kwiatkowsk­ą i Kazimierza Rudzkiego. – „(...) byli bardzo pozajmowan­i – wspominał po latach. – Mieli po dwa kalendarzy­ki Orbisu z terminami swych zajęć. Kwiatkowsk­a ze trzy. Ale wiedzieli, że rzecz jest fajna i, jak to się wtedy mówiło, niepartyjn­a”.

Brak wszechobec­nej wówczas komunistyc­znej propagandy w serialu nie spodobał się jednaj ówczesnej władzy. Pisano o „propagowan­iu wzorca mieszczańs­kiego przygłupka”, a po protestach w 1968 r. zarzucano nawet serialowi, że wyprowadzi­ł młodzież na ulice. Jasne więc było, że mimo wielkiej sympatii widzów władza nie zezwoli na jego kontynuacj­ę. Za pretekst posłużyła im z pozoru niewinna scena, w której w obawie przed zabrudzeni­em parkietu przez przygarnię­tego szczeniaka bohaterowi­e rozkładają na podłodze gazetę „Kultura”. Ostateczni­e uwielbiana przed widzów komedia doczekała się więc jedynie 15 odcinków.

WTOREK–CZWARTEK 12.55 TVP HISTORIA

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland