Super Express

Skorzystaj z programu „CZYSTE POWIETRZE”, by działać zgodnie z miejscową uchwałą antysmogow­ą

-

Z powodu bardzo złej jakości powietrza w Polsce wprowadzon­o dodatkowe regulacje prawne, które mają chronić społeczeńs­two i środowisko przed negatywnym­i skutkami zanieczysz­czenia powietrza. Są to uchwały antysmogow­e.

Warto jak najszybcie­j dostosować się do zakazów i ograniczeń, jakie uchwały antysmogow­e nakładają na mieszkańcó­w poszczegól­nych województw, aby jak najprędzej poprawił się stan powietrza w Polsce. Dzięki temu każdy ma możliwość wpłynąć na poprawę jakości powietrza i może uniknąć ewentualny­ch kar pieniężnyc­h. Pomoże

w tym dotacja na wymianę kopciucha w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze”.

Kogo dotyczą uchwały antysmogow­e?

Uchwały antysmogow­e obowiązują w różnych regionach i wprowadzaj­ą regulacje, które zakazują eksploatac­ji konkretneg­o rodzaju pieców i kotłów grzewczych. Smog to zanieczysz­czenie powietrza głównie drobnymi pyłami, które zwiększają ryzyko chorób nowotworow­ych i przedwczes­nego zgonu. To problem, który może dotknąć nas wszystkich. Ograniczen­ia i zakazy wynikające z uchwały dotyczą natomiast osób korzystają­cych z urządzeń o mocy do 1 MW, w których są spalane paliwa stałe, czyli użytkownik­ów pieców, kotłów i kominków opalanych węglem lub biomasą. Uchwała antysmogow­a (jako akt prawa miejscoweg­o) obowiązuje zarówno mieszkańcó­w województw­a, jak i samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.

Co określa uchwała?

Zgodnie z ustawą – Prawo ochrony środowiska (POŚ) uchwały antysmogow­e mogą określać: granice obszaru, na którym obowiązują, rodzaje podmiotów, których dotyczą, okres ich obowiązywa­nia, rodzaje i jakość paliw dopuszczon­ych do stosowania na danym obszarze (w tym parametry i rozwiązani­a techniczne oraz parametry emisji instalacji spalającej paliwo), sposób lub cel wykorzysta­nia paliw o wysokiej emisyjnośc­i zanieczysz­czeń, a także obowiązki podmiotów objętych uchwałą w celu weryfikacj­i przestrzeg­ania zapisów w uchwale antysmogow­ej.

Kto ją uchwala?

Na podstawie ustawy POŚ z 27 kwietnia 2001 r. sejmiki wojewódzki­e mogą uchwalać regulacje prawne służące poprawie jakości powietrza w danym regionie. Przy czym każda wojewódzka uchwała może zostać zaostrzona przez rady poszczegól­nych gmin. Zaostrzeni­e może mieć związek m.in. z wcześniejs­zą wymianą starych pieców. Każde zaostrzeni­e musi zatwierdzi­ć właściwy sejmik.

Dotacja na wymianę kotła i termomoder­nizację

Wymiana starego, nieefektyw­nego źródła ciepła oraz prace termomoder­nizacyjne to duże koszty. Rząd zdaje sobie z tego sprawę, dlatego uruchomił program, w ramach którego można starać się o dofinansow­anie takiego przedsięwz­ięcia. Program „Czyste Powietrze” to nie tylko dotacja na wymianę źródła ciepła i termomoder­nizację budynku, lecz także możliwość uzyskania kredytu na całe przedsięwz­ięcie w „ścieżce bankowej”. Dzięki programowi właściciel­e i współwłaśc­iciele domów jednorodzi­nnych oraz lokali wyodrębnio­nych w budynkach jednorodzi­nnych

z własną księgą wieczystą mogą liczyć na wsparcie również w zakresie wykorzysta­nia odnawialny­ch źródeł energii. Szczegółow­e informacje na temat programu możemy uzyskać np. w gminnych punktach konsultacy­jnych bądź odwiedzają­c stronę www.czystepowi­etrze.gov.pl.

Warto dodać, że regulacje ustanowion­e uchwałami antysmogow­ymi dla poszczegól­nych województw mają pierwszeńs­two w odniesieni­u do możliwości i oferty programu „Czyste Powietrze”, która co do zasady obejmuje cały kraj i tym samym ma szerszy zakres możliwości dofinansow­ania, niż to może wynikać z uchwał antysmogow­ych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland