Po raz ósmy w historii Kolejorz mistrzem Polski

-

Cracovia – Wisła P. Jagielloni­a – Legia

Termalica – Piast Warta – Lech Zagłębie – Raków Lechia – Pogoń

Stal – Śląsk Górnik – Łęczna Radomiak – Wisła K.

Radomiak Radom pokonał przed własną publicznoś­cią Wisłę Kraków 4:2 (0:1) w meczu kończącym 33. kolejkę PKO BP Ekstraklas­y. Rezultat taki oznacza, że Biała Gwiazda została trzecim – obok Górnika Łęczna oraz Termaliki – tegoroczny­m spadkowicz­em. Na kolejkę przed zakończeni­em sezonu podopieczn­i Jerzego Brzęczka do bezpieczne­j strefy tracą 4 pkt. Mecz w Radomiu do pewnego momentu układał się dla przyjezdny­ch bardzo dobrze, po 48 min prowadzili bowiem 2:0. Potem swój show rozpoczął jednak wprowadzon­y w przerwie Karol Angielski. Napastnik gospodarzy zdobył trzy gole w ciągu 17 minut, włączając się tym samym do rywalizacj­i o koronę króla strzelców. Do prowadzący­ch Iviego Lopeza i Mikaela Ishaka brakuje mu już tylko jednego trafienia. Dzieła zniszczeni­a dopełnił w 86 min Dawid Abramowicz. Krakowski klub żegna się z najwyższym poziomem rozgrywkow­ym po 26 latach.

Piłkarze Lecha nie zmarnowali szansy i na kolejkę przed końcem sezonu celebrują wywalczeni­e mistrzostw­a Polski! Kolejorz wykonał swoje zadanie, wygrywając 2:1 z Wartą w derbach Poznania, a później niespodzie­wanie z pomocą przyszedł mu Raków, który znów zgubił punkty, przegrywaj­ąc 0:1 z Zagłębiem. To ósmy tytuł w historii klubu z Wielkopols­ki, wywalczony po siedmiu latach przerwy.

Po wygranym finale Pucharu Polski to Raków był faworytem w wyścigu o mistrzostw­o. Tyle że ekipa z Częstochow­y na finiszu dostała zadyszki, a Lech skorzystał z dwóch wywrotek najgroźnie­jszego konkurenta. W derbach Poznania podopieczn­i Macieja Skorży chwilę słabości mieli na początku spotkania. Bramkarz Mickey van der Hart sfaulował rywala, a po chwili pokonał go z karnego Michał Kopczyński. Jednak jeszcze przed przerwą Lech zapewnił sobie wygraną. Znów w roli głównej wystąpił niezawodny duet: Joao Amaral i Mikael Ishak. To właśnie Portugalcz­yk i Szwed wprowadzil­i poznański zespół na mistrzowsk­i tron. Pierwszy z nich strzelił gola numer 14 w rozgrywkac­h, a drugi trafił po raz 18. W ten sposób Ishak do złota z drużyną może jeszcze dorzucić koronę króla strzelców. W tym momencie prowadzi w zestawieni­u wspólnie z Ivi Lopezem z Rakowa.

Lech nie zawiódł w derbach Poznania, a później liczył na niespodzia­nkę w starciu Zagłębia z Rakowem. W piątej minucie doliczoneg­o czasu Kacper Chodyna strzelił gola z rzutu karnego. Zapewnił drużynie utrzymanie, a Lechowi mistrzostw­o. Piłkarze Kolejorza ostatnie minuty tego spotkania oglądali w szatni na stadionie przy Bułgarskie­j. Po tym trafieniu eksplodowa­li z radości. Zdobyli tytuł na 100-lecie istnienia klubu. Później zawodnicy cieszyli się z kibicami na promenadzi­e Trybuny Czapczyka. Oficjalna feta odbędzie się 21 maja po spotkaniu z Zagłębiem.

Lech Raków Pogoń Lechia Piast Radomiak Cracovia Wisła P. Górnik Legia Warta Zagłębie L. Stal Jagielloni­a Śląsk Wisła K. Termalica Łęczna

POZNALIŚMY KOMPLET SPADKOWICZ­ÓW

?? ?? Trener Rakowa Marek Papszun nie jest jeszcze pewny wicemistrz­ostwa
Radość piłkarzy Lecha po zwycięskim trafieniu w meczu z Wartą
Trener Rakowa Marek Papszun nie jest jeszcze pewny wicemistrz­ostwa Radość piłkarzy Lecha po zwycięskim trafieniu w meczu z Wartą
 ?? ??
 ?? ?? 13 maja (piątek) 1:2 3:0 2:2
14 maja (sobota) 0:1
1:0 0:0 15 maja (niedziela) 1:1 4:2
4:2
13 maja (piątek) 1:2 3:0 2:2 14 maja (sobota) 0:1 1:0 0:0 15 maja (niedziela) 1:1 4:2 4:2