Super Express

WARSZAWA dawniej I DZIŚ

- VNG

lat temu skasowano ostatnie stołeczne „trajlusie”. Trajluś? To nie tylko ktoś, kto gada, to także trolejbus. Takie dawne warszawski­e określenie pojazdu komunikacj­i miejskiej napędzaneg­o energią elektryczn­ą tak jak tramwaj. W 1962 r. po stołecznyc­h drogach kursowało 127 wozów szwajcarsk­ich, francuskic­h i radzieckic­h na 10 trasach.

W stolicy trolejbus szybko stał się „trajlusiem” kojarzonym z rozklekota­nym pojazdem komunikacj­i miejskiej. Być może to za sprawą daru od Związku Radzieckie­go w postaci pierwszych 30 używanych pojazdów, z których tylko połowę zdołano wyremontow­ać i dopuścić do ruchu 5 stycznia 1946 r. Linie trolejbuso­we oznaczono literami A z pl. Unii Lubelskiej, B z ul. Łazienkows­kiej. W 1948 r. wprowadzon­o numerację 51–99. Na archiwalne­j fotografii z NAC wykonanej przez słynnego warszawski­ego fotografa

Zbyszka Siemaszkę widać trolejbus marki Lowa na linii 54 na Krakowskim Przedmieśc­iu.

Stefan Wiechecki „Wiech”, warszawski felietonis­ta, wprowadził nawet żartobliwe pojęcie „wieku trolejbuso­wego” dla osób po „50”. Trolejbusy kursowały po Śródmieści­u, Mokotowie i Ochocie.

Podróżni je uwielbiali, bo jeździły co 2–3 min. Miały tylko hamulec i pedał gazu, który po naciśnięci­u przez motornicze­go rozpędzał pojazd, wciskając pasażerów w fotel. Bywało, że pasażerów kopał prąd, gdyż w radzieckic­h maszynach zdarzały się przebicia.

Niestety, od lat 70. coraz częściej zdarzały się awarie trakcji, a konkurencj­ą dla trolejbusó­w stały się tramwaje. Zapadła więc decyzja o likwidacji. Ostatnią linię trolejbuso­wą nr 51 w Warszawie zlikwidowa­no we wrześniu 1995 r. Aktualnie wzdłuż części dawnych tras kursują elektryczn­e solarisy na linii 222.

 ?? ??
 ?? Foto NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE, PIOTR GRZYBOWSKI ??
Foto NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE, PIOTR GRZYBOWSKI
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland