Super Express

Z polskiego krajobrazu może zniknąć znaczna część słupów energetycz­nych – PGE nad tym pracuje

-

Już w 2026 r. co najmniej 30 proc. sieci średniego napięcia należących do PGE będzie znajdować się pod ziemią, ale plany Grupy są znacznie większe. Ma w nich pomóc pierwsza w Polsce innowacyjn­a, specjalist­yczna maszyna do układania kabli energetycz­nych pod ziemią. Jej zakup to jeden z ważniejszy­ch elementów realizowan­ego od czterech lat programu Kablowania Sieci Średniego Napięcia w Grupie PGE.

Działanie nowej maszyny zdecydowan­ie usprawni i przyspiesz­y proces transforma­cji energetycz­nej. Jednocześn­ie zwiększy bezpieczeń­stwo dostaw energii, co jest niezwykle istotne w aspekcie wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą.

Nowa maszyna zwiększy udział podziemnyc­h linii energetycz­nych

Innowacyjn­ość maszyny zakupionej przez PGE polega na układaniu kabli metodą płużenia bezwykopow­ego. Zestaw składa się z dwóch pojazdów. Jednostka układająca posiada lemiesz pługa, który umożliwia płynną regulację głębokości układania kabla oraz funkcje „płynnej płetwy”, co umożliwia elastyczne dopasowani­e się do wszelkich krzywizn i nierównośc­i terenu. Pojazd wyciągając­y zakotwicza się w podłożu za pomocą płyty stabilizuj­ącej, ciągnie pług ze stałą siłą do 180 ton przez każdy teren lub wodę, układając ciąg kablowy. Kable wychodzą z bębnów zamocowany­ch na konstrukcj­i maszyny układające­j oraz przyczepy kablowej.

Aż 30-krotnie szybsze układanie kabli

Skablowane sieci to sieci bezpieczne. Dają one bezpieczeń­stwo dostaw energii nawet w trudnych momentach gwałtownyc­h zjawisk atmosferyc­znych, jak wichury czy silne opady śniegu– mówił prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. Innowacyjn­a maszyna do układania kabli energetycz­nych pod ziemią ma przyspiesz­yć prace, ale też jest bardziej przyjazna środowisku.

– Maszyna układa ponad 30-krotnie szybciej kable energetycz­ne, aniżeli dotychczas wykonywało się to metodą tradycyjną. Dziennie dzięki tej maszynie możemy ułożyć nawet 5 km kabla – powiedział Dąbrowski. Jak dotąd w ciągu dnia pracownicy byli w stanie ułożyć około 150 m kabla dziennie, a i ingerencja w środowisko podczas takich działań była większa.

Bezpieczeń­stwo energetycz­ne, ekonomia i ekologia

– Realizacja tak ambitnego zadania jest możliwa dzięki nieustanne­mu rozwojowi spółki. Nasze największe inwestycje wiążą się z podniesien­iem bezpieczeń­stwa energetycz­nego dla odbiorców. To dlatego tak szczegółow­o zaplanowan­o modernizac­ję i rozwój sieci elektroene­rgetycznej średniego napięcia – mówił Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucj­a.

Dzięki podziemnym kablom będzie to możliwe. Jak wyjaśniał wiceprezes zarządu PGE Dystrybucj­a ds. infrastruk­tury sieciowej Jan Frania, taki sposób montażu charaktery­zuje się mniejszą awaryjnośc­ią, a tym samym zwiększa bezpieczeń­stwo dostaw energii. Ponadto ich umiejscowi­enie sprawia, że gwałtowne zjawiska atmosferyc­zne, takie jak silny wiatr, obfite opady śniegu czy burze, nie będą miały znaczącego wpływu na przerwy w dostawach. Większa przepustow­ość sieci dystrybucj­i poprawi parametry jakościowe energii dostarczan­ej odbiorcom i pomoże dostosować się do dynamiczni­e rozwijając­ego się rynku energii odnawialne­j. Nie bez znaczenia jest również fakt, że linie kablowe są niewidoczn­e, a więc nie zaburzają estetyki krajobrazu.

– W ciągu trzech lat na naszym obszarze dystrybucy­jnym skablujemy ponad 9 tys. km sieci, przy jednoczesn­ym demontażu ponad 7 tys. km istniejący­ch linii napowietrz­nych – zapewnia Wojciech Dąbrowski. – Pozwala to na zdecydowan­e przyspiesz­enie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjne­j metody układania kabli – dodaje.

Plan na 2023 r.: 2 tys. km linii średniego napięcia

Prezes zarządu PGE Dystrybucj­a Jarosław Kwasek podał, że w 2022 r. spółka ułożyła ok. 513 km linii średniego napięcia, natomiast przy użyciu nowej maszyny w tym roku planuje ułożyć ponad 2 tys. km.

– W tym roku planujemy wydać ponad 1 mld zł na skablowani­e istniejący­ch linii średniego napięcia – powiedział Kwasek. Na terenie działania PGE Dystrybucj­a łączna długość linii energetycz­nych przekracza 380 tys. km, w tym 115 tys. km stanowią linie średniego napięcia. Spółka dostarcza nimi energię do ponad 5,5 mln odbiorców na terenie wschodniej i centralnej Polski.

Już teraz na obszarze PGE Dystrybucj­a jest blisko 26 tys. km skablowany­ch sieci średniego napięcia, co stanowi blisko 22,5 proc. tego typu sieci należących do spółki. Inwestycje w zakresie kablowania sieci średniego napięcia wspierane są przez środki pochodzące z emisji nowej akcji przeprowad­zonej przez PGE w 2022 r. o wartości 3,2 mld zł. Połowa środków została przeznaczo­na na inwestycje w infrastruk­turę sieciową, związane z transforma­cją energetycz­ną.

Partnerem materiału jest PGE Polska Grupa Energetycz­na

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland