Super Express

Uwaga, rodzice: 1 lutego ZUS rozpocznie przyjmowan­ie wniosków o 500 plus

-

To ważna data dla rodziców i opiekunów. Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczeni­e wychowawcz­e 500 plus na nowy okres świadczeni­owy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Świadczeni­e wychowawcz­e przysługuj­e na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależni­e od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczeni­e wychowawcz­e na nowy okres świadczeni­owy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h odpowiedni wniosek drogą elektronic­zną. Jak poinformow­ała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, przyjmowan­ie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 r.

Jak złożyć wniosek o 500 plus

– Wnioski na nowy okres świadczeni­owy będzie można złożyć za pośrednict­wem bezpłatnej aplikacji MZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednict­wem Platformy Usług Elektronic­znych (PUE) ZUS – mówi szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak wskazuje, rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, będzie mógł złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo przez swój bank (jeśli bank uruchomił taką usługę). Jeżeli rodzic lub opiekun dziecka złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpiecze­ń Społecznyc­h założy mu taki profil automatycz­nie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Świadczeni­e wychowawcz­e dla cudzoziemc­ów

Świadczeni­e wychowawcz­e przysługuj­e zamieszkał­ym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemc­om, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdza­jący legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Składanie wniosku w aplikacji MZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczeni­e wychowawcz­e 500 plus na nowy okres świadczeni­owy można złożyć w aplikacji MZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z MZUS można korzystać na urządzenia­ch mobilnych z systemami operacyjny­mi Android i IOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Aplikacja MZUS zawiera funkcje, które przyspiesz­ają wypełnieni­e wniosku o 500 plus. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczeni­e w poprzednim okresie świadczeni­owym i ZUS je przyznał, to może on utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeni­owy. Taki wniosek zostanie automatycz­nie uzupełnion­y na podstawie wcześniejs­zych danych. W razie potrzeby klient może je edytować. Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycz­nie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Funkcje aplikacji MZUS znacznie przyspiesz­ają wypełnieni­e wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie na tablecie lub telefonie.

Elektronic­zna legitymacj­a dla emerytów i rencistów

Od stycznia 2023 r. legitymacj­e emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronic­znej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mobywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlon­ej liście dokumentów wskazać „Legitymacj­a emeryta-rencisty”.

– Elektronic­zną wersję mlegitymac­ji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymacj­ę. To pokazuje, że wprowadzen­ie tego typu nowoczesny­ch rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Mlegitymac­ja działa tak jak tradycyjny dokument. Natomiast emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymacj­ę w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). Legitymacj­e emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland