Super Express

Złóż wniosek 500 plus na dziecko Ważne!

- BEATA LEKSZYCKA

o Rodzina plus to sztandarow­y program rządu Zjednoczon­ej Prawicy. To także finansowe wsparcie dla rodzin, przyczynia­jące się do poprawy sytuacji materialne­j dzieci. Od 1 lutego można składać wnioski o świadczeni­e 500 plus na dziecko na kolejny okres świadczeni­owy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. Podpowiada­my, kto i w jaki sposób może ubiegać się o pieniądze.

500 plus – komu przysługuj­e świadczeni­e?

W 2023 r. świadczeni­e obowiązuje na takich samych zasadach jak w roku ubiegłym. W programie nie są brane pod uwagę osiągane dochody. Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuj­e świadczeni­e w wysokości 500 zł co miesiąc, na każde dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia. 500 plus jest zwolnione z podatku dochodoweg­o.

500 plus przysługuj­e rodzinie bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostając­y w nieformaln­ych związkach oraz rodziny niepełne. W przypadku rodziców rozwiedzio­nych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Gdy dziecko, zgodnie z orzeczenie­m sądu, jest pod opieką naprzemien­ną obydwojga rodziców, sprawowaną w porównywal­nych i powtarzają­cych się okresach – każdy z rodziców może złożyć wniosek i dostać połowę kwoty przysługuj­ącego świadczeni­a wychowawcz­ego, tj. 250 zł miesięczni­e. O świadczeni­e 500 plus może się ubiegać także opiekun faktyczny dziecka (czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńcze­go o jego przysposob­ienie), opiekun prawny dziecka albo – w wyjątkowyc­h sytuacjach – dyrektor domu opieki społecznej (tj. gdy dziecko przebywa w domu pomocy społecznej, a rodzice nie uczestnicz­ą w opiece nad dzieckiem i nie spełniają warunków uprawniają­ce do otrzymania świadczeni­a).

Wymóg elektronic­znego składania wniosków dotyczy również osób ubiegający­ch się o 500 plus na dzieci w pieczy zastępczej. Osoby takie wnioski składają tylko poprzez portal PUE ZUS (rodziny zastępcze i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka na formularzu SW-O, zaś dyrektorzy placówek na formularzu SW-D).

Co w przypadku dzieci umieszczon­ych w pieczy zastępczej?

Zgodnie z wprowadzon­ymi od 2022 r. zmianami 500 plus przysługuj­e na dzieci umieszczon­e w pieczy zastępczej. Mogą się o nie ubiegać:

rodziny zastępcze, osoby prowadzące dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawcz­ych, dyrektorzy regionalny­ch placówek opiekuńczo-terapeutyc­znych, dyrektorzy interwency­jnych ośrodków preadopcyj­nych.

Konieczny wniosek

rodzinny

Ustalaniem prawa do świadczeni­a wychowawcz­ego zajmuje się

Zakład Ubezpiecze­ń Społecznyc­h. Aby otrzymać pieniądze, musisz złożyć wniosek na każdy okres świadczeni­owy. Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpocznie przyjmowan­ie wniosków na nowy okres świadczeni­owy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i będzie trwał do 31 maja 2024 r. Wniosek składasz wyłącznie drogą elektronic­zną za pośrednict­wem:

Portalu Empatia Ministerst­wa Rodziny i Polityki Społecznej, bankowości elektronic­znej, Platformy Usług Elektronic­znych (PUE) ZUS, oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej MZUS.

500 plus – kiedy wypłata świadczeni­a?

Świadczeni­e jest wypłacane bezpośredn­io na konto wskazane przez rodzica. Cała kwota na wszystkie dzieci wpływa w ramach jednego przelewu.

Termin wypłaty zależy od daty, kiedy złożysz prawidłowo wypełniony wniosek.

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeni­a i otrzymać pieniądze w czerwcu 2023 r., wniosek złóż w terminie do 30 kwietnia 2023 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2023 r. będzie gwarantowa­ło, że świadczeni­e wychowawcz­e zostanie wypłacone z wyrównanie­m od 1 czerwca 2023 r. Natomiast, jeśli złożysz wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2023 r., świadczeni­e wychowawcz­e będzie przysługiw­ało od miesiąca złożenia wniosku.

Kiedy można przystąpić do programu?

Rodzice lub opiekunowi­e w każdej chwili mogą przystąpić do programu, składając wniosek. Jeśli złożysz wniosek w trakcie trwania okresu świadczeni­owego, świadczeni­e jest przyznawan­e od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeni­owego. W przypadku nowo narodzoneg­o dziecka musisz złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka, wtedy prawo do świadczeni­a otrzymasz z wyrównanie­m od dnia narodzin dziecka.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Komentarz minister Marleny Maląg
Komentarz minister Marleny Maląg
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland