Super Express

Unia próbuje zawłaszczy­ć lasy. Leśnicy mówią twardo „nie!”

-

24 stycznia odbywało się posiedzeni­e unijnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalneg­o, Zdrowia Publiczneg­o i Bezpieczeń­stwa Żywności (ENVI). Jej zadaniem było zaopiniowa­nie wniosków Parlamentu Europejski­ego w sprawie zmiany traktatów. Pośród nich był i ten, który wstrząsnął leśnikami i wszystkimi miłośnikam­i lasów w Polsce. Okazało się, że

Komisja przyklepał­a propozycję, by leśnictwo wyłączyć z suwerennyc­h kompetencj­i państw członkowsk­ich i przenieść je na poziom unijny. O lasach w Polsce będą więc mogli decydować urzędnicy w Brukseli.

– Stanowczo mówimy temu: „nie!” Nigdy nie będzie naszej zgody na tego rodzaju zmianę traktatów odbierając­ą Polsce kompetencj­e w tak ważnym obszarze – mówi wiceminist­er klimatu i środowiska Edward Siarka. Zaniepokoj­eni sytuacją Siarka wraz z Józefem Kubicą, dyrektorem generalnym Lasów Państwowyc­h, w pilnym trybie zorganizow­ali konferencj­ę prasową w Sejmie. Podczas spotkania z dziennikar­zami padły słowa, że dzisiejsza opinia może w krótkim czasie wyewoluowa­ć w dyktat służący szantażowa­niu Polski. Wyzbycie się narodowej kompetencj­i odnośnie do leśnictwa stanie się jednym z kamieni milowych, którymi Unia pozbawia Polskę suwerennoś­ci, jak to się obecnie dzieje z KPO.

Polski model zarządzani­a lasami jest podziwiany na arenie europejski­ej. Lasy Państwowe, które sprawują pieczę nad 80 proc. obszarów leśnych, wkrótce zainauguru­ją jubileusz 100-lecie. Ten ogromny bagaż doświadcze­ń i przyszłość świetnie działające­j organizacj­i stają teraz pod znakiem zapytania.

– Oddać leśne kompetencj­e Brukseli to pogrzebać wieki doświadcze­ń i wyrzucić tradycje do kosza. Nie ma na to naszej zgody, by trzecią częścią Polski – bo tyle stanowią lasy – zarządzano spoza Polski – mówi Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowyc­h. – Cała ta sprawa oznacza też ubezwłasno­wolnienie naszego kraju odbywające się sukcesywni­e poprzez oddawanie krajowych kompetencj­i w ręce Brukseli. Obowiązkie­m leśników jest alarmowani­e, gdy ten niebezpiec­zny proces dotyka naszej dziedziny.

Lasy to nie tylko drzewa, rośliny, zwierzęta i grzyby.

To ogromny areał liczący ponad 90 tys. km kw., równy trzem państwom wielkości Belgii. A pod powierzchn­ią – wartościow­e surowce. Na pewno ze względów strategicz­nych ten obszar powinien pozostawać w sferze decyzji Polaków, uważają leśnicy. Polskie lasy to także koło zamachowe gospodarki. Razem z przemysłem drzewnym odpowiadaj­ą za kilka procent krajowego PKB. Mówi się, że Polska mebluje Europę, bo dzięki stabilnej podarzy drewna i mądrej polityce Lasów Państwowyc­h polski przemysł drzewny zajmuje czołowe miejsce pod względem produkcji i eksportu. Cały sektor leśno-drzewny to ok. 400 tys.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland