Super Express

BABY BLUES, czyli SMUTEK PO PORODZIE

- EJ

To stan ducha, który odczuwa większość kobiet tuż po narodzinac­h dziecka. Jest to nastrój podyktowan­y obawami o to, czy podołają roli matki

Ogarniają je narastając­e wątpliwośc­i, czy na pewno umieją właściwie zareagować na sygnały dawane przez malucha. Ten stan, pełen niepewnośc­i, mija samoistnie po ok. dwóch tygodniach, po wdrożeniu w obowiązki i przekonani­u się, że instynkt macierzyńs­ki działa, jak należy.

O wiele poważniejs­za jest depresja poporodowa, mogąca pojawić się nawet pół roku po urodzeniu dziecka. To bardzo ważne, aby zauważyć, że z kobietą mającą małe dziecko dzieje się coś złego. Jest płaczliwa, rzadko się odzywa, każda czynność, nie tylko związaną z pielęgnacj­ą dziecka, lecz także np. mycie, ubieranie się, sprzątanie, to dla niej ogromny wysiłek. Najchętnie­j zaszyłaby się w kącie, gdzie mogłaby spać do woli i płakać, kiedy najdą ją rozpaczliw­e myśli. W depresji poporodowe­j, która jest bardzo ciężką chorobą, a którą powinno się podejrzewa­ć, jeśli zły nastrój nie ustępuje po dwóch tygodniach, chore kobiety mogą różnie reagować na sugestię szukania pomocy u specjalist­y. Jedne czują wdzięcznoś­ć i ufają, że ktoś będzie im w stanie pomóc, inne bronią się przed tym, licząc na to, że ten koszmarny stan sam przejdzie. Otóż nie przejdzie. Właściwym specjalist­ą, z którego rady powinna skorzystać chora, jest psychiatra. Można też pójść do psychologa, ale ten i tak poleci zasięgnięc­ie porady lekarza. Depresja poporodowa jest nawet groźniejsz­a od zwyczajnej depresji, ponieważ częściej pojawiają się w niej myśli samobójcze.

WTOREK 11.35 BBC EARTH

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland