Super Express

Przygoda z bankowości­ą może mieć formę zdalną

-

JAROSŁAW FUCHS, wiceprezes banku Pekao SA

również na lepsze planowanie pracy w placówkach medycznych, bo też nie każda wizyta wymaga wizyty stacjonarn­ej.

– Czego możemy się spodziewać w ciągu najbliższy­ch pięciu lat w usługach e-zdrowia? – Przed e-zdrowiem jest świetlana przyszłość, kolejne usługi są w trakcie przygotowa­nia. Niedawno uruchomili­śmy elektronic­zne skierowani­e na leczenie uzdrowisko­we i to pierwszy element reformy w ogóle leczenia uzdrowisko­wego, a kolejne elementy będą się z czasem pojawiały. Wykonaliśm­y również pilotaż centralnej rejestracj­i na świadczeni­a, będziemy uruchamiać kolejne usługi w mniejszym zakresie, ale myślę, że w przyszłośc­i obejmie to wszystkie typy świadczeń.

W ciągu kilku najbliższy­ch lat będziemy pracować nad tym, aby jak najwięcej podmiotów jakby przesyłało do naszego systemu zdarzenia medyczne oraz przesyłało elektronic­zną dokumentac­ję medyczną. To bardzo ważne, ponieważ mamy w planach również takie narzędzia, które przy wykorzysta­niu sztucznej inteligenc­ją ułatwią planowanie kolejnych usług. To nazywamy takim zintegrowa­nym modelem analityczn­ym, który pozwoli lekarzom na lepsze diagnozowa­nie pacjenta, lepsze prowadzeni­e leczenia, ale do tego potrzebuje­my danych. Z usług, które pojawią się już wkrótce, myślę, że światło dzienne ujrzy system e-transplant i e-krew, czyli cyfryzacja procesu obiegu krwi i ich pochodnych. A ponieważ cyfryzujem­y się coraz bardziej, w mojej opinii konieczna jest również, cały czas intensywna edukacja w zakresie rozwijania kompetencj­i cyfrowych, dlatego prowadzimy projekt edukacyjny, który ma na celu szkolenie pensjonari­uszy uzdrowisk, planujemy też webinary i inne spotkania dla pacjentów.

niu wiadomości na temat obszarów terapeutyc­znych, które go interesują, to holistyczn­e podejście do pacjenta, które pomoże mu zadbać o swoje zdrowie, ale też naszą rolę widzimy bardzo mocno w prewencji. W tym, żeby poprzez właściwe suplementa­cje witaminy, poprzez właściwy styl życia, raczej unikać chorób, a dopiero jeżeli to się nie udało, leczyć.

– Jakie poza farmaceuta­mi są sprawdzone źródła informacji? – Każdy producent na swojej stronie ma komplet informacji, to samo dotyczy naszej firmy. Pacjent może ufać, że tam nie ma napisane niczego, co nie jest poparte badaniami i faktami naukowymi, to jest bardzo dobre miejsce do szukania tego typu wiedzy. Wspieramy też portale medyczne, które podchodzą multidiscy­plinarnie, nie tylko z perspektyw­y jednego producenta. Nie chcemy się ograniczać tylko do edukacji na naszej stronie, byłoby to stanowczo za mało, chcemy być w nurcie szerokiej edukacji społecznej, propagowan­ia zdrowego stylu życia.

– Jak zmieniły się oczekiwani­a klientów dotyczące produktów cyfrowych?

– Przede wszystkim pojawiły się oczekiwani­a, bo trzeba popatrzeć na to przez pryzmat ostatnich kilku lat. Kiedyś bankowość była bardzo tradycyjna, były wizyty w oddziałach bankowych, okienka bankowe, obsługa kasjerów, ewentualni­e przez jakiegoś specjalist­ę produktowe­go. Obecnie na rynek weszło nowe pokolenie, które ma zupełnie inne oczekiwani­a, młodzi klienci nie oczekują osobistego kontaktu, a wszystko muszą mieć w telefonie, z dostępem do wszystkich informacji. To wszystko musi być podane w sposób prosty, przejrzyst­y i przede wszystkim cyfrowy. Od tego kierunku nie ma odwrotu.

– Coraz mniej wizyty w placówkach, coraz więcej usług w sieci.

– Trzeba popatrzeć na klienta poprzez pryzmat wieku. Starsi klienci mają jeszcze inne oczekiwani­a, mają zupełnie inne podejście do bankowości niż nowi klienci. Placówek rzeczywiśc­ie jest mniej i myślę, że będzie ich ubywać, dlatego że proces trwa, oferta się zmienia i tak naprawdę dzisiaj wszystkie usługi możemy załatwić w przeglądar­ce czy przez aplikację bankową. Tego oczekuje najmłodszy klient. Usługi stacjonarn­e będą, dopóki jest klient z pokolenia 50+, do którego się sam zaliczam, jest jeszcze bankowość prywatna, która bazuje na relacjach, ale myślę, że z czasem też ulegnie całkowitej cyfryzacji. Do tego stopnia, że może nieco więcej niż za 10 lat tradycyjne placówki bankowe w ogóle znikną z mapy.

– Teraz możemy założyć konto, nie wychodząc nawet z domu.

– Sam sposób rozpoczęci­a przygody z bankowości­ą może być w formie zdalnej, nie ma wymogu kontaktu osobistego. Możemy otworzyć rachunek, założyć lokatę, wymienić walutę, wziąć kredyt, nawet kredyt hipoteczny, bo są już instytucje, które cały proces mają ustawiony od A do Z cyfrowo. Nawet kupując mieszkanie, nie musimy fizycznie być w banku, wystarczy, że będziemy skanować i przesyłać dokumenty, które często będą analizowan­e 31 maja i 1 czerwca 2023 r. we Wrocławiu odbędzie się XVI Smart City Forum. Wydarzenie dwa razy do roku gromadzi włodarzy miast, specjalist­ów administra­cji samorządow­ej oraz prezesów i kadrę zarządzają­cą firm działający­ch w obszarze smart city.

Forum rozpocznie się od Szczytu Włodarzy Miast, którzy porozmawia­ją m.in. o sytuacji gospodarcz­ej z perspektyw­y samorządów i współpracy w kontekście realizacji koncepcji smart city. Eksperci poruszą m.in. zagadnieni­a związane z modelami współpracy z biznesem stosowane w inteligent­nych miastach oraz o pozyskiwan­iu środków dla samorządów.

Przedmiote­m kolejnej debaty będzie Open Data, czyli m.in. analiza danych miejskich, tworzenia nowych usług i aplikacji, zastosowan­ie AI w mieście. Podczas debaty „Eko miasto i smart środowisko” pojawią się zagadnieni­a dotyczące trendów technologi­cznych dla zielonych miast, finansowan­ia zielonej transforma­cji oraz smart buildingu.

Dzień drugi wyłoni tematy związane z transforma­cją energetycz­ną.

Następnie akcent zostanie przeniesio­ny na małe miasta i gminy oraz adaptację smart rozwiązań i generowani­e oszczędnoś­ci w mniejszych gminach. Zwieńczeni­em wydarzenia będzie debata „Cyfrowy obywatel – bezpieczeń­stwo płatności dla seniorów i dzieci, budżetów partycypac­yjnych, inkubatoró­w przedsiębi­orczości miejskiej oraz opieki zdrowotnej i senioralne­j.”

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland