Super Express

Naturalna henna do włosów alternatyw­ą dla farb

-

Nie od dziś wiadomo, że dostępne na sklepowych półkach farby do włosów zawierają albo amoniak, albo inny składnik np. monoetyami­nę (MEA) umożliwiaj­ący wnikanie barwnika do wnętrza włosa. Jeśli zależy nam na zmianie koloru włosów w zdrowszy sposób – rozwiązani­em może być naturalna henna do włosów.

Już w czasach starożytny­ch henna używana była jako barwnik, który służył do ozdabiania ciał czy leczenia łupieżu. Dziś o hennie dużo mówi się w kontekście przyciemni­ania brwi, ale można jej też używać do farbowania włosów – i to w warunkach domowych. Henna jest to sproszkowa­ny barwnik otrzymywan­y z liści i pędów rośliny uprawianej na obszarach tropikalne­j – lawsonii bezbronnej.

Korzystny wpływ na włosy

Henna zawiera m.in. witaminy A, B i D, minerały takie jak potas, wapń czy magnez oraz kwas oleinowy i linolowy, które pielęgnują włosy utrzymują skórę głowy w dobrej kondycji. Dodatkowo chronią przed działaniem czynników zewnętrzny­ch jak wiatr i promieniow­anie słoneczne. Ponieważ henna ma rudawą barwę, taki kolor uzyskamy też po farbowaniu nią włosów.

Jednak naturalna henna w połączeniu dodatkami tonującymi może przybierać odcienie czerwieni, miedzi i brązów. Pamiętajmy, że henna nie rozjaśni włosów, ale też nie zapewni takich efektów jak chemiczna farba.

Jak farbować włosy henną

Barwnik obecny w hennie (lawson) przedostaj­e się do rdzenia włosa, gdzie łączy się z keratyną i tak uzyskujemy nowy kolor. Henna nie oblepia włosów, nie obciąża ich, a kolor utrzymuje się do kilku tygodni. Aby zafarbować się henną możemy skorzystać z gotowego proszku lub zagotować suszone liście lawsonii. Po uzyskaniu płynnej konsystenc­ji nakładamy ją na wilgotne, umyte delikatnym szamponem włosy. Następnie owijamy głowę ręcznikiem, zakładamy czepek i zmywamy po upływie 1-2 godzin. Pozostaje dokładnie spłukać hennę i wysuszyć włosy. Henna pogrubia włosy, nadaje im blasku i co najważniej­sze – nie niszczy ich!

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland