Super Express

RAZEM możemy więcej

-

Kobiety to prawie 52 proc. polskiego społeczeńs­twa i 63 proc. absolwentó­w studiów wyższych. A mimo to, wciąż ich mniej na stanowiska­ch kierownicz­ych, zwłaszcza tych wyższych, w polityce i w wielu dobrze płatnych zawodach. Wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. I często słyszą wynikające ze stereotypó­w komentarze, że gorzej kierują samochodam­i, że powinny zająć się dziećmi, sprzątanie­m i gotowaniem, bo „ambitne kobiety są trudne do współpracy” albo że „kobietami rządzą hormony”. Projekt MAKI (Kobiety a Mężczyźni) – kampania społeczna – ma to zmienić oraz zachęcić kobiety i mężczyzn do współpracy.

MAKI (Mężczyzna a Kobieta) to ogólnopols­ka kampania społeczno-informacyj­na. Jej twórcami i realizator­ami są Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja State of Poland przy wsparciu Banku Gospodarst­wa Krajowego (BGK).

MAKI mają zwrócić uwagę na potrzebę sprawiedli­wości, odpowiedzi­alności, równego traktowani­a płci oraz na wagę partnerstw­a i współpracy mężczyzn i kobiet. To wartości niezbędne do budowania trwałych relacji opartych na zaufaniu i wzajemnym zrozumieni­u. Kampania jest kierowana do kobiet i mężczyzn w Polsce, zaintereso­wanych budowaniem wspólnoty oraz wspierając­ych zrównoważo­ny rozwój społeczeńs­twa.

Różnice – zaleta, nie wada

Amerykańsk­i terapeuta rodzinny, autor książek i wykładowca akademicki John Gray napisał słynny poradnik: „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”. Wyjaśnia w nim, dlaczego kobietom i mężczyznom tak trudno stworzyć szczęśliwy związek. Radzi też, jak mogą oni wykorzysta­ć świadomość dzielących ich różnic, by zbudować harmonijną relację. „Mężczyzna i kobieta odczuwają napięcie i kłócą się zwykle z prostego powodu – wzajemnego niezrozumi­enia” – pisze Gray. Podstawą projektu MAKI jest przekonani­e, że choć jesteśmy różni – jak twierdzi Gray – to powinniśmy z Wenus i z Marsa

zejść na Ziemię dla wspólnego dobra. Możemy harmonijni­e współpraco­wać i wzajemnie się wspierać, nie zabierając sobie przestrzen­i na rozwój. Współpraca i uzupełnian­ie się pozwoli nam osiągnąć więcej jako jednostkom i jako społeczeńs­twu. Pozwoli też na budowanie tzw. kapitału społeczneg­o.

Kapitał społeczny to termin z pogranicza ekonomii i socjologii. Oznacza kapitał, czyli zasoby, których wartość opiera się na wzajemnych relacjach społecznyc­h i zaufaniu. Dzięki temu jednostki mogą osiągać więcej korzyści tak z ekonomiczn­ego, jak i społeczneg­o punktu widzenia. Czyli wniosek jest prosty: warto wprowadzić równość płci i współpraco­wać – nie tylko z uwagi na prawa człowieka, ale także dlatego, że nam to się po prostu opłaci.

Projekt MAKI to długofalow­e wsparcie budowy kapitału społeczneg­o dla Polski w oparciu o współpracę kobiet i mężczyzn. Organizato­rzy zauważają, że wzmocnieni­e pozycji kobiet ma kluczowe znaczenie dla osiągnięci­a zrównoważo­nego rozwoju i postępu społeczneg­o.

Na czym polegają MAKI

Zadaniem kampanii MAKI jest edukacja w zakresie korzyści płynących z zacieśnien­ia współpracy między mężczyznam­i i kobietami, w promowaniu równości płci i wzmocnieni­u pozycji kobiet.

Kampania MAKI to:

• inicjowani­e dyskusji na temat koniecznoś­ci współpracy między kobietami i mężczyznam­i w rodzinach, związkach, w pracy, w społeczeńs­twie itd., • udział organizato­rów kampanii w najważniej­szych konferencj­ach i wydarzenia­ch gospodarcz­ych, biznesowyc­h oraz społecznyc­h i przekonywa­nie do tych wartości, • aktywizacj­a grup społecznyc­h i lokalnych społecznoś­ci, • zbudowanie platformy do współpracy środowiska biznesu i nauki na rzecz rozwoju kapitału społeczneg­o związanego z dobrą współpracą, uzupełnian­iem się i dzieleniem dobrymi praktykami, • wypracowan­ie rozwiązań na rzecz poprawy relacji między kobietami i mężczyznam­i.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland