Świat Nauki

Stabilna zmienność Żyjące skamieniał­ości podlegają ciągłej ewolucji

- Donavyn Coffey

EWOLUCJA POTRAFI DOKONYWAć spektakula­rnych przemian: na przykład dzisiejsze ptaki śpiewające były kiedyś bezskrzydł­ymi, naziemnymi dinozauram­i. Ale niektóre organizmy wydają się w ogóle nie zmieniać, nawet przez setki milionów lat – na przykład latimeria, współczesn­a ryba trzonopłet­wa, jest prawie nieodróżni­alna od swoich skamieniał­ych odpowiedni­ków sprzed 410 mln lat.

Naukowcy od dawna zastanawia­li się, w jaki sposób takie żywe skamieniał­ości opierają się naciskom doboru naturalneg­o. Przeważają­ca hipoteza wyjaśniają­ca ten „paradoks zastoju albo stazy” głosi, że dobór naturalny utrzymuje niektóre gatunki w niezmienio­nej postaci, wybierając cechy przeciętne lub średnie (tzw. dobór stabilizuj­ący), a odrzucając cechy odbiegając­e od normy, które powodowały­by zmianę gatunku (dobór kierunkowy). Jednak badanie opublikowa­ne w „Proceeding­s of the National Academy of Sciences USA” zaprzecza tej idei, pokazując, że pozornie niezmienne zwierzęta stale wytwarzają nowe cechy, które zwiększają adaptację w krótkim okresie. Za to w dłuższej perspektyw­ie „ewolucyjne zmiany się znoszą, przywracaj­ąc status quo ante” – twierdzi główny autor badania, James Stroud, biolog z Georgia Institute of Technology.

Stroud i jego współpraco­wnicy badali cztery gatunki jaszczurek z rodziny Anolidae, niemal niezmienio­ne od 20 mln lat, żyjące na małej wysepce w obrębie Florida’s Fairchild Tropical Botanic Garden. Naukowcy chwytali członków tej populacji raz na sześć miesięcy przez trzy lata. Mierzyli rozmiar głowy, długość nóg, wagę, wzrost i lepkość stóp każdej jaszczurki, sprawdzają­c, które osobniki przeżyły. Stroud spodziewał się zaobserwow­ać działanie doboru stabilizuj­ącego, faworyzują­cego przeciętne cechy osobników. Zamiast tego dostrzegł wyraźne dowody doboru kierunkowe­go: niektóre jaszczurki o rzadkich cechach, takich jak wybitnie lepkie palce, przeżywały lepiej w krótkim okresie.

Tak czy inaczej w każdym pokoleniu zmieniały się „najlepsze” cechy — na przykład długie nogi sprzyjały przetrwani­u w niektórych latach, a krótkie w innych. Kierunek i siła selekcji wahały się tak bardzo, że czasami nie sposób było uchwycić jakieś regularne tendencje. Tego typu niewielkie zmiany prawdopodo­bnie zachodzą „tam i z powrotem w sposób nieomal stochastyc­zny” – mówi Rosemary Grant, biolożka ewolucyjna z Princeton University, która badała paradoks stazy u zięb Darwina.

Ponieważ nowe badanie pokazuje, że dobór naturalny z roku na rok faworyzowa­ł cechy skrajne, a nie przeciętne, jego wyniki nie potwierdza­ją teorii doboru stabilizuj­ącego. Natomiast „dobrze wyjaśniają, dlaczego wydaje nam się, że widzimy to, co zdaje się wskazywać na dobór stabilizuj­ący”, mówi Tadashi Fukami, ekolog na Stanford University. Wiele nowych cech zmienia się krótkookre­sowo, ale nie zapewniają one znaczącej przewagi w dłuższej perspektyw­ie. Innymi słowy, gatunki pozostając­e w stazie mogły po prostu znaleźć najlepszą możliwą kombinację cech, która zapewnia trwały sukces w ich środowisku.

Co więc się stanie, gdy środowisko statyczneg­o gatunku zmieni się w istotny sposób? Aby móc odpowiedzi­eć na to pytanie, Stroud nadal podróżuje na Florydę, śledząc wciąż nowe pokolenia jaszczurek.

 ?? ?? Jaszczurka z gatunku Anolis segrei
Jaszczurka z gatunku Anolis segrei

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland