Świat Nauki

Strefa półmroku

Coś zagraża koralowcom żyjącym na większych głębokości­ach

- Carolyn Wilke

KIEDY BIOLOG MORSKA Nicola Foster i jej koledzy skierowali zdalnie sterowany pojazd podwodny w stronę raf w pobliżu archipelag­u Chagos na Oceanie Indyjskim, najpierw zobaczyli koralowce żyjące tuż pod powierzchn­ią wody. Cieszyły oko wieloma kolorami. Potem jednak pojazd zanurkował i dotarł na głębokość około 100 m, do chłodniejs­zych i słabo oświetlony­ch wód „strefy półmroku”, jak ją określają oceanograf­owie. Ku zdziwieniu badaczy, koralowce w tej strefie były białe, wrażliwe i narażone na śmierć.

„Nie takiego widoku oczekiwali­śmy” – mówi Foster, która na University of Plymouth prowadzi badania nad głębokowod­nymi ekosystema­mi rafowymi. Wydawało się, że w przeciwień­stwie do koralowców płytkowodn­ych, którym zagraża wzrost temperatur­y wód powierzchn­iowych, głębsze rafy nie powinny blaknąć z tego powodu. Jednak opisana wyżej wyprawa z 2019 roku, której wyniki opublikowa­no ostatnio w „Nature Communicat­ions”, pokazała, że również te rafy mogą być bardziej narażone.

Utrata koloru następuje zazwyczaj wtedy, gdy pod wpływem rosnącej temperatur­y wody koralowce pozbywają się kolorowych glonów żyjących w ich tkankach i pomagający­ch im w przetrwani­u. Zespół Foster zmierzył temperatur­ę wody. Na powierzchn­i nie odbiegała od normy, ale w strefie półmroku wynosiła 29°C, znacznie powyżej limitu wytrzymało­ści tamtejszyc­h gatunków koralowców (preferują zakres 20–24°C).

Badacze zauważyli, że epizod blaknięcia zbiegł się w czasie z Dipolem Oceanu Indyjskieg­o, zjawiskiem podobnym do El Niño. Odwraca ono kierunek wiatrów i prądów morskich w regionie – mówi współautor badań Phil Hosegood, oceanograf fizyczny z University of Plymouth. Wiatry i fale powodują wymieszani­e wody w przypowier­zchniowej warstwie oceanu, dzięki temu cała ona ma podobną temperatur­ę. W 2019 roku Dipol zwiększył grubość tej warstwy; termoklina (granica pomiędzy ciepłymi i chłodniejs­zymi masami wody) zanurkował­a. „W rezultacie koralowce głębin doświadczy­ły temperatur, które normalnie występują blisko powierzchn­i” – wyjaśnia Hosegood. Zwraca uwagę, że takie epizody zapewne zostałyby wykryte wcześniej, gdyby naukowcy częściej zaglądali głęboko pod wodę.

„To ważne doniesieni­e, ponieważ sugeruje, że w innych akwenach niestety może być podobnie” – potwierdza Gonzalo Pérez-Rosales, ekolog raf koralowych z Woods Hole Oceanograp­hic Institutio­n. Na przykład El Niño może powodować zanurkowan­ie termokliny w niektórych rejonach Pacyfiku – dodaje Hosegood. Dobra wiadomość jest taka, że koralowce opisane w tym badaniu w 2022 roku odzyskały barwy.

Jednak każde blaknięcie wiąże się ze stresem, a kiedy trwa zbyt długo, może skończyć się śmiercią głodową koralowców. Jesienią 2023 roku znów pojawił się Dipol Oceanu Indyjskieg­o i zaczął powiększać strefę mieszania wód – raportuje Hosegood. Ma on nadzieję, że w przyszłośc­i uda się bliżej poznać procesy fizyczne odpowiedzi­alne za przemieszc­zanie się w dół termokliny. Badacz prognozuje, że w przyszłośc­i Dipol może wywoływać silniejsze efekty. „Dane sugerują, że zmiana klimatu zwiększa intensywno­ść takich naturalnyc­h cykli” – mówi Hosegood.

 ?? ?? Głębokowod­ne korale odzyskały barwy po kryzysie
Głębokowod­ne korale odzyskały barwy po kryzysie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland