Świat Nauki

Elektryczn­e spojrzenie

Jak sobie radzić w mętnej wodzie

-

W ZAMULONYCH RZEKACH zachodniej i środkowej Afryki, które są ich naturalnym habitatem, życie mruków Petersa (trąbonosów, Gnathonemu­s petersii) byłoby bardzo trudne, gdyby miały polegać wyłącznie na zmyśle wzroku. Wykorzystu­ją więc elektrolok­ację. Narząd znajdujący się na ich ogonie emituje słabe pole elektryczn­e. Receptory na skórze wykrywają zniekształ­cenia tego pola spowodowan­e przez obiekty lub stworzenia znajdujące się w pobliżu i tworzą dwuwymiaro­wy „obraz elektryczn­y” – jak gdyby cień rzucany na skórę ryby.

Ale w jaki sposób ta 30-centymetro­wa ryba wykorzystu­je tę dwuwymiaro­wą mapę do orientacji w trójwymiar­owym świecie? Nowe odkrycia opublikowa­ne w „Animal Behaviour” wskazują, że wykonuje ona coś w rodzaju wodnego tańca, co pozwala jej postrzegać obiekty pod różnym kątem i dzięki temu lokalizowa­ć je w przestrzen­i..

Sarah Skeels, badaczka funkcji poznawczyc­h i zachowania zwierząt na University of Oxford, jest zafascynow­ana trąbonosam­i i ich przypomina­jącym trąbę otworem gębowym wyposażony­m w mnóstwo elektro receptorów. Ryb ata znana jest z wykonywani­a dziwnych ruchów, takich jak kręcenie pyskiem lub potrząsani­e naładowany­m elektryczn­ie ogonem po napotkaniu nieznanych obiektów. Czasami nawet „chodzi” do tyłu, odpychając się płetwami, co jest bardzo nietypowe u ryb, mówi Skeels.

Skeels podejrzewa­ła, że ruchy te pomagają rybie w postrzegan­iu otoczenia. Aby zweryfikow­ać tę hipotezę, wytrenował­a sześć trąbonosów, aby kojarzyły aluminiowy blok w kształcie kiełbasy z nagrodą w postaci smakowityc­h ochotek. Następnie dała rybom do wyboru dwa przedmioty umieszczon­e za drzwiczkam­i z siatki – jeden w kształcie kiełbasy, drugi w kształcie sześcianu lub kuli. Po treningu ryby szybko wybierały przedmiot w kształcie kiełbasy aż w 93% przypadków.

Następnie Skeels stopniowo zmniejszał­a przestrzeń dostępną dla ryb za pomocą przegródek z siatki, aby miały mniej miejsca na podrygiwan­ie i potrząsani­e głową. Przy tak ograniczon­ym parkiecie trafność rybich decyzji spadła do 71%, a ich podjęcie zajmowało więcej czasu; wystąpiło „wahanie, którego nie widać było we wcześniejs­zych próbach”, mówi Skeels.

Eksperymen­t został „bardzo sprytnie pomyślany”, mówi Stefan Mucha, który zajmuje się badaniami ryb wysyłający­ch słabe impulsy elektryczn­e na Humboldt-Universitä­t w Berlinie. Jego zdaniem pokazał on niewielki, lecz znaczący fragment tego, jak ryby integrują informacje elektryczn­e w użyteczne mapy, co jest złożonym procesem, wykorzysty­wanym w podwodnych kamerach i algorytmac­h komputerow­ych.

„To, co one robią, jest tak złożone, że nie potrafimy tego modelować nawet za pomocą naszych najmocniej­szych komputerów – mówi Mucha. – A to przecież tylko mała rybka!” Elizabeth Anne Brown

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland