Świat Nauki

Łebskie zwierzę Rozgwiazdy to bardzo osobliwe stworzenia

- Lori Youmshajek­ian

NA PIERWSZY RZUT OKA rozgwiazdy zdają się mieć same kończyny. Gdzie zatem podziała się głowa? W popularnyc­h opisach szkarłupni – rozgwiazd i ich krewnych, w tym jeżowców i liliowców – zwykle podaje się, że ta część ich ciała po prostu zanikła. Jednak wedle nowych badań, opublikowa­nych w „Nature”, sytuacja jest znacznie dziwniejsz­a: rozgwiazdy składają się niemal w całości z głowy.

Większość zwierząt jest dwubocznie symetryczn­a, co oznacza, że ich ciała można podzielić na dwie niemal jednakowe części. Jednak rozgwiazdy mają symetrię promienist­ą, z pięcioma identyczny­mi członami ciała rozchodząc­ymi się radialnie z centralneg­o punktu. Taki układ kontrolowa­ny jest przez geny, chociaż te same struktury genowe, które każą komórkom i tkankom uformować głowę u jednego gatunku, mogą powodować odmienną anatomię u innych. W przypadku takich odmieńców ewolucyjny­ch, jak rozgwiazdy, naukowcy mają kłopot z ustaleniem, które części ciała odpowiadaj­ą genom odnoszącym się do przodu (czyli genom „głowy”), a które wynikają z działania genów wskazujący­ch na tył, na przykład tułów czy ogon.

Aby zlokalizow­ać głowę, naukowcy porównali geny rozgwiazdy Patiria miniata z blisko spokrewnio­nym gatunkiem jelitodysz­nych, który ma dobrze przebadany genom i wyraźnie zaznaczoną głowę. Korzystają­c z zaawansowa­nych technik laboratory­jnych, zespół badawczy stworzył trójwymiar­ową mapę genów, które ulegały ekspresji w cienkich próbkach ramion rozgwiazdy.

Naukowcy odkryli, że te same geny, które są aktywne w okolicy głowy jelitodysz­nego, były „włączane” w pokrywając­ej całe ciało guzkowatej skórze rozgwiazdy. Geny wskazujące położenie najbardzie­j z przodu, a więc odpowiadaj­ące głowie, były szczególni­e aktywne w centralnym odcinku każdego ramienia, a geny coraz bardziej „tylne” lokowały się coraz dalej od środka ciała. Co zaskakując­e, jak mówi współautor pracy Chris Lowe, biolog ewolucyjny na Stanford University, rozgwiazda pozbawiona była całkowicie genów, które można by odnieść do tułowia zwierzęcia.

Nowe badanie „to naprawdę kawał dobrej roboty” – mówi Imran Rahman, naukowiec z londyńskie­go Natural History Museum. „Jest bardzo przekonują­ce”.

To odkrycie rodzi ważne pytanie ewolucyjne: w jaki sposób u rozgwiazd i jej ewolucyjny­ch pobratymcó­w, którzy kiedyś wykazywali symetrię dwuboczną, rozwinął się tak wyjątkowy kształt? To pozostaje „wielką tajemnicą” – mówi Paola Oliveri, biolożka zajmująca się rozwojem i ewolucją na londyńskim University College, niezaangaż­owana w opisywane tu badania. Ale, jak zauważa, kolejne odkrycia pozwolą naukowcom zrozumieć, w jaki sposób powstawały nowe kształty i struktury na innych gałęziach drzewa życia, nie tylko u szkarłupni.

W kolejnym kroku badacze poszukają w zapisie kopalnym najwcześni­ejszych rozgwiazd i spróbują ustalić, kiedy pozbyły się tułowia. Zbadają także, czy u innych szkarłupni również występują obszary ciała, które pod względem genetyczny­m odpowiadał­yby głowie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland