Świat Nauki

Żywe kolory

Dzięki nowej technice odkrywamy kopalne kolory

-

PREHISTORY­CZNE KRÓLESTWO ZWIERZĄT mieniło się feerią barw, od opalizując­ych u upierzonyc­h dinozaurów po kruczoczar­ny atrament wystrzeliw­any przez jurajskie kałamarnic­e. Podobnie jak u dzisiejszy­ch zwierząt barwy pradawnych gatunków pomagały im w komunikacj­i, kamuflażu, a nawet regulacji temperatur­y ciała. Jednak próby rekonstruk­cji tych kolorów przynoszą niewiele sukcesów, gdyż związki i struktury barwiące skórę, futro i pióra zwierząt zwykle ulegają degradacji lub przekształ­ceniom w trakcie fosylizacj­i. W niektórych przypadkac­h te problemy udało się przezwycię­żyć: opracowano na przykład metody wykrywania struktur i pigmentów związanych z ciemnymi kolorami, takimi jak czerń lub brąz na piórach dinozaurów, ale inne odcienie – żółty lub czerwonopo­marańczowy związane z pigmentami zwanymi feomelanin­ami – okazały się szczególni­e oporne.

Teraz zespół naukowców uzupełnił ten brakujący fragment prehistory­cznej palety, opracowują­c pierwszy niezawodny test wykrywając­y te rudości w skamieniał­ościach. „Feomelanin­a jest niewątpliw­ie nieuchwytn­ym pigmentem, ale nasze odkrycia pomogą nam znaleźć dowody obecności takich barwników w skamieniał­ościach” – mówi główna autorka badania, Tiffany Slater, paleobiolo­żka z University College Cork w Irlandii. Wyniki pracy opublikowa­no niedawno w „Nature Communicat­ions”.

Slater i jej współpraco­wnicy zaczęli szukać brązowocze­rwonych odcieni w zapisie kopalnym, ponieważ ślady obecności feomelanin pojawiały się w skamieniał­ościach znacznie rzadziej, niż można się było spodziewać, jeśli porównać z ich występowan­iem u współczesn­ych zwierzęt. Wcześniejs­ze doniesieni­a na ten temat były w dużej mierze niejednozn­aczne. Na przykład paleontolo­dzy, którzy sugerowali obecność czerwonawe­go koloru u pancernego ankylozaur­a Borealopel­ta, nie byli w stanie rozróżnić, czy znaleziona przez nich feomelanin­a pochodzi z pierwotneg­o barwnika, czy z zanieczysz­czeń nagromadzo­nych po śmierci dinozaura.

Dlatego Slater i jej współpraco­wnicy stworzyli test umożliwiaj­ący rozróżnien­ie prawdziwyc­h śladów rudoczerwo­nych kolorów od tych powstałych na drodze pozabiolog­icznej. W piekarniku podgrzewal­i różne współczesn­e ptasie pióra, aby naśladować rozkład związków biologiczn­ych w procesie fosylizacj­i. Analizując następnie tak potraktowa­ne pióra pod mikroskope­m i stosując testy chemiczne do identyfika­cji różnych rodzajów melaniny, badacze odkryli, że barwniki biologiczn­e faktycznie pozostawia­ją wyraźny i możliwy do zidentyfik­owania ślad w skamieniał­ościach. Następnie naukowcy sprawdzili różne skamieniał­ości pod kątem chemicznyc­h markerów takich barwników i znaleźli je u okazu żaby sprzed 10 mln lat, u kredowego ptaka Confuciuso­rnis i dinozaura Sinornitho­saurus.

Nowa metoda analityczn­a umożliwi „dokładniej­sze określenie” ubarwienia skamieniał­ych zwierząt, mówi Liliana D’Alba, biolożka ewolucyjna z holendersk­iego Centrum voor Biodiversi­teit Naturalis, która nie brała udziału w tych pracach. Na przykład pterozaury, jak się zdaje, były jaskrawo ubarwione, ale dotychczas nie zostały dokładnie przebadane pod tym kątem.

Dalsze badania pozwolą być może ustalić, w jaki sposób takie ogniste odcienie pojawiły się w świecie zwierząt. „Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak i dlaczego powstała feomelanin­a” – mówi Slater, zwłaszcza że jej obecność może powodować nowotwory w tkankach zwierzęcia. „Odpowiedź na te pytania tkwi z pewnością w zapisie kopalnym”. Riley Black

 ?? ?? Ptak Confuciuso­rnis, który żył ponad 120 mln lat temu, miał pióra w ciepłych kolorach.
Ptak Confuciuso­rnis, który żył ponad 120 mln lat temu, miał pióra w ciepłych kolorach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland