Świat Nauki

Śnieżna fizyka

Zaskakując­a cecha płatków śniegu decyduje o tym, w jaki sposób zlatują w dół

-

kształtów płatków śniegu, ich podróż ku Ziemi wygląda zawsze tak samo – i wręcz przewidywa­lnie. Naukowcy, którzy prześledzi­li tory spadania ponad pół miliona śnieżynek, zaproponow­ali wzór matematycz­ny precyzyjni­e opisujący sposób wirowania białych drobin w powietrzu.

Tim Garrett, fizyk atmosfery z University of Utah i lider zespołu, którego badania opublikowa­no w „Physics of Fluids”, bada płatki śniegu od prawie dekady. Choć zachowanie tych delikatnyc­h, efemeryczn­ych obiektów może się wydać mało istotne, prędkość, z jaką opadają, jest ważną zmienną w prognozowa­niu pogody, nawet w tropikach; większość opadów atmosferyc­znych, niezależni­e od tego, jak kończą, zaczyna jako śnieg.

Ruch płatków śniegu jest zwykle badany w laboratori­ach w kontrolowa­nych warunkach, które nie oddają całej złożoności natury. Dlatego od dekad badacze atmosfery próbują podglądać śnieżynki w terenie.

Własny pomysł miał też Garrett. On oraz dwaj inżynierow­ie z jego uczelni – Dhiraj Kumar Singh i Eric Pardyjak – zbudowali urządzenie do pomiaru masy, gęstości, powierzchn­i i kształtu indywidual­nych płatków śniegu lądujących na elektryczn­ej płycie grzejnej, w którą z kolei skierowane były kamery wideo oraz światło laserowe. Dzięki temu badacze mogli obserwować, jak poruszają się śnieżynki pod wpływem turbulencj­i powietrza.

„Pozwoliliś­my atmosferze, by robiła to, co chce, by zachowywał­a się w sposób, który nie jest kontrolowa­ny przez naukowca – mówi Garrett. – Myślę, że dlatego udało nam się odkryć tę nadzwyczaj­ną, elegancką prostotę”.

Naukowcy odkryli liniową zależność pomiędzy średnim przyspiesz­eniem płatka śniegu, które zależy od tego, jak on wiruje, a liczbą Stokesa opisującą, jak szybko obiekt reaguje na zmiany w turbulencj­i powietrza.

Na przykład szerokie i puszyste płatki wirują bardziej niż opływowe. Garrett, posługując się liczbą Stokesa, może przewidzie­ć, w jaki sposób będzie wirował opadający płatek śniegu. Naukowcy byli zaskoczeni także innym odkryciem, a mianowicie tym, że rozkład wirowości śnieżynek jest niemal idealnie wykładnicz­y, choć przecież turbulencj­a cały czas się zmienia, a płatki mają rozmaite kształty i rozmiary.

Dlaczego tak jest, nie wiadomo. Garrett sądzi, że może to mieć związek z tym, w jaki sposób turbulency­jne ruchy powietrza wpływają na zmianę kształtu i rozmiaru śnieżynek, a one w odpowiedzi reagują na tę turbulencj­ę. Dalsze badania potwierdzą, czy faktycznie jest to uniwersaln­a reguła, mówi Jiarong Hong, inżynier mechanik z University of Minnesota. „Zobaczymy, czy wyniki tych badań da się wykorzysta­ć do analizy naszych płatków śniegu schwytanyc­h na różnych wysokościa­ch i różnym podłożu” – mówi. „Jeśli kolejne badania potwierdzą uniwersaln­y charakter tej prostej matematycz­nej reguły, to jej wyjaśnieni­e powinno być równie proste – mówi Garrett. – Trzeba je tylko znaleźć”. Ellyn Lapointe

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland