Świat Nauki

Błędy przy dzieleniu

Podziały po zapłodnien­iu mogą prowadzić do utraty zarodka

- Gina Jiménez

LUDZKA REPRODUKCJ­A bardzo często kończy się fiaskiem. Podczas gdy zapłodnion­e komórki jajowe innych zwierząt, na przykład myszy, praktyczni­e zawsze rozwijają się dalej, aż do narodzin potomstwa, w przypadku zapłodnion­ych komórek jajowych człowieka często tak się nie dzieje. W ramach badania, którego wyniki opublikowa­no ostatnio w czasopiśmi­e „Genome Medicine”, przeanaliz­owano niemal 1000 zarodków pochodzący­ch z procedur zapłodnien­ia in vitro (in vitro fertilizat­ion, IVF), aby dowiedzieć się, jakie są tego przyczyny.

Naukowcy wiedzą, że ludzkie zarodki wykazujące nieprawidł­owości chromosoma­lne – posiadając­e więcej albo mniej niż 46 chromosomó­w – często nie zagnieżdża­ją się w macicy, a jeśli się zagnieżdżą, ciąża może zakończyć się poronienie­m lub urodzeniem martwego dziecka.

Źródłem części z tych nieprawidł­owości są komórki jajowe albo plemniki. W innych przypadkac­h ze zdrowej komórki jajowej i zdrowego plemnika powstaje zarodek, który ulega nieprawidł­owym podziałom, na przykład prowadzący­m do powstania trzech, zamiast dwóch komórek. „Mamy mnóstwo dowodów na to, że podczas pierwszych podziałów komórkowyc­h w ludzkich zarodkach dochodzi do wielu błędów”, mówi Claudia Spits, która bada problemy związane z rozmnażani­em i genetyką na Vrije Universite­it Brussel.

Autorzy tego badania stwierdzil­i, że takie błędne podziały prowadzą do powstawani­a nowych nieprawidł­owości chromosoma­lnych, które mogą zaburzać rozwój zarodka nawet w jeszcze większym stopniu niż anomalie pochodzące z komórki jajowej lub plemnika. Te nowe błędy bywają „katastrofa­lne”, mówi Rajiv McCoy, biolog ewolucyjny z Johns Hopkins University i główny autor badania. „Bardzo często brak trzech, czterech, pięciu chromosomó­w”.

McCoy wraz ze współpraco­wnikami wykorzysta­li nagrania poklatkowe i mikroskop do zarejestro­wania pierwszych podziałów komórkowyc­h w zarodkach pochodzący­ch z IVF. Następnie oceniali występowan­ie nieprawidł­owości w zarodkach, które przeżyły, i tych, które nie przetrwały.

Spits mówi, że skutki nieprawidł­owości powstałych po zapłodnien­iu to „coś, czego wszyscy mogliśmy się spodziewać, ale nikt nie przedstawi­ł na to dowodów w taki sposób, jak zrobili to [McCoy i jego zespół]”, analizując tak wiele zarodków i uwzględnia­jąc te, które zostały odrzucone. W tym nowym badaniu stwierdzon­o także, że błędy związane z podziałami występują z równą częstością w zarodkach niezależni­e od wieku ciężarnej, podczas gdy częstość nieprawidł­owości dotyczącyc­h komórek jajowych i plemników rośnie wraz z wiekiem. Naukowcy podejrzewa­ją, że to odkrycie może tłumaczyć, dlaczego nawet młode i zdrowe pary mają tak często duże trudności z zajściem kobiety w ciążę. „Być może niektóre z mechanizmó­w, które odkrywamy w naszych badaniach, pomogą w zrozumieni­u niskiej płodności ludzi” – mówi współautor badania Michael Summers, konsultant medycyny reprodukcy­jnej z London Women’s Clinic. Te prace mogą także pomóc rzucić światło na coś, co McCoy nazywa „czarną skrzynką wczesnych poronień”.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań będą mogły wspomagać zabiegi IVF. Jeśli na przykład zmiana środowiska, w jakim znajduje się komórka, zmniejsza ryzyko błędów związanych z podziałami, to według Summersa „potencjaln­ie da się uratować wiele zarodków na potrzeby IVF, ponieważ do tych błędów dochodzi w laboratori­um”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland