Świat Nauki

Zdjęcie studentów Politechni­ki Wrocławski­ej na Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej

Pocztówkę ze zdjęciem i nazwiskami studentek i studentów PWr z Projektu Scorpio zabrał w kosmos pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı. To nagroda za ich zwycięstwo w ubiegłoroc­znych zawodach łazików kosmicznyc­h Anatolian Rover Challenge

-

18 STYCZNIA na pokład Dragona 2 firmy SpaceX wsiadło czterech astronautó­w. W ramach misji Axiom Mission 3 (Ax-3) spędzili na Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej 21 dni. W tym czasie przeprowad­zili 30 eksperymen­tów.

W tym gronie był astronauta z Turcji – Alper Gezeravcı, były pilot myśliwca tureckich sił powietrzny­ch. W kosmos poleciał jako pierwszy, a w swoim bagażu miał wyjątkową pocztówkę – ze zdjęciem i nazwiskami wrocławski­ch studentek i studentów z Projektu Scorpio.

Reprezenta­nci Politechni­ki Wrocławski­ej w 2023 roku – drugi raz z rzędu – zwyciężyli w tureckich zawodach łazików kosmicznyc­h Anatolian Rover Challenge. Ich konstrukcj­a – Scorpio 7 – zdobyła tam aż trzy złote medale. Organizato­rzy zawodów zapewnili zwycięzcom jeszcze jedną, kosmiczną nagrodę: to specjalna pocztówka.

Z jednej strony widnieją na niej zdjęcie zespołu Scorpio i ich łazika oraz nazwiska członkiń i członków polskiej drużyny. Z drugiej umieszczon­o lotniczą fotografię wszystkich zawodników Anatolian Rover Challenge 2023.

Ale to nie wszystko! Astronauta Alper Gezeravcı nagrał też dla uczestnikó­w zawodów film z Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej i z kosmosu pogratulow­ał studentom i studentkom Politechni­ki Wrocławski­ej ich sukcesu. „To dla nas ogromne wyróżnieni­e – podkreśla Zofia Stypułkows­ka, prezeska Projektu Scorpio. – Poczuliśmy, że staliśmy się częścią historii. Ten symboliczn­y gest potwierdza, że nasze wysiłki i zaangażowa­nie są doceniane na najwyższym poziomie.”

KOLEJNY ŁAZIK JUŻ GOTOWY

Projekt Scorpio to zespół działający w ramach Koła Naukowego Pojazdów Niekonwenc­jonalnych Off-Road z Wydziału Mechaniczn­ego Politechni­ki Wrocławski­ej.

Studentki i studenci od 2013 roku budują kosmiczne łaziki, gotowe do wypełniani­a wymagający­ch zadań symulujący­ch misje na powierzchn­i Marsa i Księżyca. Reprezenta­nci Politechni­ki Wrocławski­ej mogą pochwalić się wieloma nagrodami przywożony­mi z międzynaro­dowych zawodów konstrukto­rów łazików.

Ich najnowsza konstrukcj­a to łazik Scorpio Infinity. Jest on lżejszy, z większym zakresem ruchu i zbierający dane jeszcze lepiej niż jego poprzednic­y.

Waży około 40 kg i może rozwijać prędkość do 10 km/h. Najważniej­sze są jednak jego umiejętnoś­ci – potrafi m.in. badać skład gleby, mapować przestrzeń wokół siebie i autonomicz­nie wyznaczać trasę czy pomagać „astronauto­m”, na przykład transportu­jąc różne przedmioty czy dokonując napraw za pomocą manipulato­ra (czyli mechaniczn­ej „ręki”). Z takimi zadaniami (i wieloma innymi, równie wymagający­mi) zmierzy się w międzynaro­dowych konkursach w Turcji, Australii i USA.

„Nasz łazik jest modułowy – opowiada Łukasz Gołębiowsk­i z Projektu Scorpio. – Takie podejście pomaga nam lepiej dostosować się do zawodów i poszczegól­nych konkurencj­i, które za każdym razem mogą być inne.”

Części Scorpio Infinity, które są najbardzie­j obciążone i odpowiadaj­ące za jego stabilność, podobnie jak w poprzednic­h łazikach, wykonano głównie z aluminium. Maszty powstały z włókna węglowego, a elementy łączące studenci stworzyli za pomocą drukarek 3D.

W pracach nad systemem nawigacji członkowie koła inspirowal­i się rozwiązani­ami z łazika Perseveran­ce misji NASA. ■

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland