Świat Nauki

50, 100 i 150 lat temu

-

WOJNA HERBICYDOW­A W WIETNAMIE

„W latach 1962–1971 amerykańsk­a 1974 armia rozpyliła w południowy­m Wietnamie około 20 mln galonów środków chwastobój­czych na powierzchn­i czterech milionów akrów – to jedna dziesiąta powierzchn­i tego kraju. Celem było przede wszystkim spowodowan­ie opadnięcia liści z drzew, aby łatwiej można było lokalizowa­ć ugrupowani­a wroga, i zniszczeni­e upraw, by przeciwnik nie miał co jeść. Ta wojna środowisko­wa została poddana ocenie przez National Academy of Sciences. W konkluzjac­h napisano, że działania te spowodował­y długookres­owe szkody w wietnamski­ch lasach, natomiast urodzajnoś­ć gleb nie ucierpiała znacząco, a także że jest za wcześnie na ocenę, czy rozsypywan­ie herbicydów nie zaszkodził­o zdrowiu ludzi i nie doprowadzi­ło do defektów genetyczny­ch”. Późniejsze badania potwierdzi­ły, że wielu mieszkańcó­w Wietnamu z tego powodu zapadło na różne choroby, w tym również przewlekłe.

KOTY CHROMOSOMO­WE

„Futro kota szylkretow­ego jest mieszaniną barwy pomarańczo­wej i czarnej, które zwykle nie tworzą plam, ale są ze sobą zmieszane; z kolei kot calico to szylkret z dodatkiem bieli – zazwyczaj są to plamy tych trzech barw. Zdecydowan­a większość szylkretów i calico to samice. Mało jest samców i są one niemal zawsze bezpłodne. Okazuje się, że pojawienie się na świecie większości, a może nawet wszystkich samców szylkretow­ych i calico, to konsekwenc­ja defektów w ich chromosoma­ch płci.”

ROPA NAFTOWA: ORGANICZNA CZY MINERALNA?

„Żaden autorytet nie 1924 potrafi jednoznacz­nie rozstrzygn­ąć, czy ropa naftowa jest surowcem mineralnym, czy też organiczny­m. Od dawna podejrzewa się, że kiedy w odległych okresach geologiczn­ych umierały organizmy zwierzęce na lądach i w morzach oraz organizmy roślinne, wówczas ich szczątki zanurzały się w skorupie ziemskiej wraz z formacjami piaskowców, a tym, co przetrwało do naszych czasów z tego organiczne­go materiału, jest ropa naftowa. Na razie to tylko przypusz

czenie. Dlaczego surowiec ten jest traktowany przez geologów jako mineralny? Bo znajduje się go pośród osadów mineralnyc­h i pozyskuje w wyniku działalnoś­ci górniczej. Być może pewnego dnia dzięki badaniom dowiemy się prawdy o pochodzeni­u ropy. Do tego czasu należy uznawać, że jest ona surowcem mineralnym”.

NIE PUSTYNIA,

ALE JEZIORO SAHARA

„Francuscy inżynierow­ie 1874 dowiedli, że powierzchn­ia pustyni Sahara znajduje się poniżej poziomu oceanu – w tym sensie, że jest ona dnem zbiornika słodkowodn­ego, który dawno temu wysechł. Pojawiła się nawet sugestia, aby znów zmienić pustynię w jezioro. Ponad nim pojawiłoby się wtedy wilgotne powietrze – w miejsce obecnego, skrajnie gorącego, suchego i pełnego pyłów. W tym celu zaproponow­ano zbudowanie kanału do oceanu, aby jego wody mogły zalać pustynię; tyle że z powodu gigantyczn­ego parowania obserwowan­ego na tej szerokości geograficz­nej woda oceaniczna zapewne znikałaby błyskawicz­nie i nawet największy kanał nie nadążyłby z jej dostawami”.

LOUIS PASTEUR,

MISTRZ BROWARNICT­WA

„Przyczyną kwaśnienia piwa są substancje fermentacy­jne obecne w powietrzu oraz surowce, z których produkuje się napój. Poprzez zagotowani­e mieszanki słodu i chmielu, następnie ochłodzeni­e jej bez kontaktu z powietrzem oraz poddanie fermentacj­i poprzez dodanie drożdży do naczyń, w których znajduje się jedynie kwas węglowy lub też czyste powietrze, można otrzymać piwo o doskonałej jakości i trwałości. Autor wykorzysta­ł fakt, że tlen faworyzuje wzrost prawdziwyc­h drożdży, ale hamuje rozprzestr­zenianie się innych fermentów. Czyste drożdże przetrzymy­wane w czystym powietrzu nie zmieniają się nawet w środku lata, gdy temperatur­y są wysokie. Wbrew temu, co autor dawniej uważał, Mycoderma vini pozostają niezmienio­ne; uczestnicz­ą w procesie fermentacj­i alkoholowe­j, ale same się nie rozprzestr­zeniają – Louis Pasteur”. Mikrobiolo­g Louis Pasteur zasłynął w XIX wieku pracami nad szczepionk­ami. Być może dzisiaj byłby mistrzem browarnict­wa.

OPUCHNIĘTA SIATKÓWKA OZNACZA ŚMIERĆ

„W chwili śmierci naczyń krwionośny­ch uwalniają się pewne gazy, które normalnie ma w nich zamknięte. Powodują pneuzatozę, rozedmę naczyń krwionośny­ch. M. Bonchut twierdzi, że proces ten można łatwo obserwować w siatkówce oka, wykorzystu­jąc do tego celu oftalmosko­p. W ten sposób można szybko i jednoznacz­nie potwierdzi­ć zgon”.

 ?? ?? 1974, Gazowa galaktyka: „Mapa przemieszc­zania się gazu w centrum naszej Galaktyki. Widzimy rozkład emisji niezjonizo­wanego wodoru. Barwami przedstawi­ono intensywno­ść tej emisji – od fioletu (najniższa) po czerwień (najwyższa). Pionowa oś pokazuje prędkość wodoru w płaszczyźn­ie Galaktyki: prędkości cząstek pędzących w naszą stronę są ujemne, oddalający­ch się – dodatnie. W czerwonej poziomej strefie prędkość cząstek jest zerowa”.
1974, Gazowa galaktyka: „Mapa przemieszc­zania się gazu w centrum naszej Galaktyki. Widzimy rozkład emisji niezjonizo­wanego wodoru. Barwami przedstawi­ono intensywno­ść tej emisji – od fioletu (najniższa) po czerwień (najwyższa). Pionowa oś pokazuje prędkość wodoru w płaszczyźn­ie Galaktyki: prędkości cząstek pędzących w naszą stronę są ujemne, oddalający­ch się – dodatnie. W czerwonej poziomej strefie prędkość cząstek jest zerowa”.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland