Świat Nauki

Zdecydowan­e nie dla kary śmierci

Niezależni­e od tego, czy używa się azotu, zastrzyku trucizny lub innych środków, kara śmierci jest usankcjono­wanym przez państwo eksperymen­tem na ludziach

-

KARA śMIERCI w Stanach Zjednoczon­ych powinna być już dawno zniesiona. Jej wykonywani­e zawieszono w 1972 roku, lecz w 1976 została przywrócon­a i od tego czasu stracono prawie 1600 osób. Czy przyniosło to jakiekolwi­ek pozytywne skutki? Badania pokazują, że kara śmierci nie odstrasza od popełniani­a przestępst­w, powoduje śmierć niewinnych ludzi, jest rasistowsk­a, okrutna i nieludzka. Stanowi usankcjono­wane przez państwo zabójstwo, zupełnie nieefektyw­ne, niejednokr­otnie spartaczon­e i znacznie bardziej kosztowne niż kara dożywotnie­go więzienia. Nie ma etycznego, naukowo uzasadnion­ego, medycznie akceptowal­nego ani też moralnie słusznego sposobu jej wykonania.

Niedawna egzekucja Kennetha Eugene’a Smitha ukazuje, jakim jest ona barbarzyńs­twem. Po nieudanej próbie wykonania śmiertelne­go zastrzyku przez funkcjonar­iuszy więziennyc­h, którzy najwyraźni­ej nie mieli praktyki we wkłuwaniu się do żyły, stan Alabama zabił Smitha w styczniu z użyciem azotu. Prokurator generalny stanu Alabama stwierdził, że ta metoda egzekucji była szybka i humanitarn­a, pomimo braku jakichkolw­iek dowodów, które by za tym przemawiał­y. Naoczni świadkowie opowiadali, że Smith szamotał się podczas podawania azotu, a jego umieranie trwało ponad 20 minut.

Ponieważ wśród amerykańsk­iej opinii publicznej narasta sprzeciw wobec kary śmierci, administra­cja prezydenta Bidena musi dotrzymać obietnicy położenia kresu temu barbarzyńs­twu. Departamen­t Sprawiedli­wości musi wziąć pod uwagę własną opinię, że kara śmierci nie powstrzymu­je przestępcz­ości, a legislator­zy nadal powinni podnosić tę kwestię na forum Kongresu. Nieliczne stany, które wciąż skazują ludzi na śmierć, muszą wziąć przykład ze stanów, które po rozważeniu faktów z tej kary zrezygnowa­ły.

W programach takich, jak Innocence Project, wielokrotn­ie wykazywano, że niektórzy skazywani na śmierć byli niewinni. Od 1973 roku prawie 200 skazańców zostało oczyszczon­ych z zarzutów dzięki apelacji, wznowieniu procesu bądź uwzględnie­niu nowych lub czasem poprzednio odrzuconyc­h dowodów. Po odwołaniu zeznań przez świadków rzekomo niepodważa­lne sprawy okazywały się pełne luk dowodowych.

W konsekwenc­ji istnienia kary śmierci system sądownictw­a karnego zabił co najmniej 20 osób, które obecnie uważa się za niewinne, i niezliczon­ą liczbę innych, których sprawy nie zostały ponownie zbadane. Zbyt wiele wśród tych ofiar było czarnoskór­ych lub Latynosów. To nie ma nic wspólnego ze sprawiedli­wością. Są to dokonywane w majestacie prawa przestępst­wa z nienawiści.

Stosując rygorystyc­zne metody, zarówno w analizach ekonomiczn­ych, jak i prawnych wykazano brak dowodów na efekt odstraszan­ia od popełniani­a ciężkich przestępst­w w stanach, które dopuszczaj­ą karę śmierci. Praca opublikowa­na w 2009 roku przez kryminolog­ów z University of Dallas przedstawi­a niedociągn­ięcia pod względem eksperymen­talnym

i statystycz­nym opartych na ekonometri­i badań nad karą śmierci, w których rzekomo stwierdzon­o skorelowan­y spadek liczby przestępst­w z użyciem przemocy. Kara śmierci nie powstrzymu­je nikogo przed zabijaniem. Egzekucje nie przyczynia­ją się do naszego bezpieczeń­stwa.

Metody przeprowad­zania egzekucji są niehumanit­arne. Rażenie prądem bywa nieskutecz­ne, powodując ogromny ból i cierpienie. Joel Zivot, anestezjol­og, który krytykuje wykorzysty­wanie medykament­ów do wykonywani­a kary śmierci, odkrył (na prośbę obrońców skazanych), że płuca więźniów, którzy zostali zabici śmiertelny­m zastrzykie­m, były często ciężkie od płynu i piany, co świadczyło o tym, że mieli oni trudności z oddychanie­m i czuli się, jakby tonęli. Azot jest niekiedy stosowany do weterynary­jnych eutanazji, lecz po części na podstawie obserwacji zachowania potraktowa­nych nim szczurów Amerykańsk­ie Stowarzysz­enie Lekarzy Weterynari­i uznało go za „niedopuszc­zalny” do uśmiercani­a ssaków. Oznacza to, że Smith, jak twierdzili jego obrońcy starający się wstrzymać egzekucję, stał się ludzkim obiektem nieetyczne­go eksperymen­tu.

Wbrew licznym dowodom sądy często decydowały, że te zabójstwa są zgodne z konstytucj­ą i nie spełniają definicji „okrutnej i nadzwyczaj­nej kary” z Ósmej Poprawki bądź też, w przypadku apelacji Smitha, zarówno Ósmej Poprawki, jak i klauzuli o należytej ochronie procesowej z Czternaste­j Poprawki.

Niewielka liczba prokurator­ów i sędziów w kilku stanach, głównie na amerykańsk­im Południu, jest odpowiedzi­alna za większość wyroków śmierci wydawanych obecnie w USA. Jest to władza, która nie powinna spoczywać w ich rękach. Smith został pierwotnie skazany przez ławę przysięgły­ch na dożywocie, lecz sędzia uchylił ten wyrok i orzekł karę śmierci.

Przemożne pragnienie zemsty na tych, którzy wyrządzili zło – czy też raczej na tych, którzy naszym zdaniem wyrządzili zło – jest najsilniej­szą motywacją do stosowania kary śmierci. Niemniej to dążenie do okrutnej odpłaty jest impulsem, który system sądownictw­a powinien utrzymywać w ryzach, a nie wspierać. Wybieralni przedstawi­ciele muszą zreformowa­ć ten element amerykańsk­iego wymiaru sprawiedli­wości zarówno na szczeblu stanowym, jak i federalnym. Kara śmierci nie powstrzymu­je przestępcó­w i stanowi drwinę ze sprawiedli­wości i z człowiecze­ństwa. Należy ją bezwględni­e znieść. ■

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland