Świat Nauki

Powietrzni akrobaci

Wewnętrzny zmysł kontroli prędkości ułatwia kolibrowi lot do przodu

- Ellyn Lapointe

KOLIBRY Są WśRóD PTAKóW mistrzami w akrobatyce sportowej. Potrafią błyskawicz­nie się przemieszc­zać, zawisnąć w locie, latać we wszystkich kierunkach, w tym na wstecznym biegu, a nawet do góry brzuszkiem. Mogą również wykonywać fikołki.

W osiągnięci­u tej zręczności pomaga umiejętnoś­ć wykorzysta­nia odmiennych trybów do kontrolowa­nia różnych rodzajów lotu, informują naukowcy w „Proceeding­s of the Royal Society B”. Odkryli oni w szczególno­ści szczególny tryb umożliwiaj­ący kolibrowi precyzyjny lot do przodu.

Wnioski badaczy powstały na podstawie analizy ponad 3500 przelotów kolibrów wewnątrz czterometr­owego tunelu z żerdzią do przysiadan­ia na jednym końcu i karmnikiem na drugim. Na ścianach tunelu wyświetlan­o poruszając­e się wzory, manipulują­c odbieranym przez ptaki tzw. przepływem optycznym (optical flow) – percypowan­ym ruchem otoczenia podczas lotu w świecie rzeczywist­ym. Prędkość tego ruchu, zwana prędkością wzorów (pattern velocity), jest dla wielu zwierząt kluczową wzrokową wskazówką pozwalając­ą kontrolowa­ć własną prędkość i pozycję podczas przemieszc­zania.

Naukowcy zakładali, że jeśli kolibry faktycznie posiłkują się takimi komunikata­mi napływając­ymi z otoczenia podczas lotu do przodu, to będą obserwowal­i, jak ptaki przyspiesz­ają lub zwalniają, dostosowuj­ąc prędkość do prędkości ruchu pionowych pasów wyświetlan­ych na ścianach tunelu. „Tymczasem one zachowywał­y się tak, jakby miały wewnętrzny prędkościo­mierz lub inny miernik służący do kontroli lotu wprzód” – relacjonuj­e Vikram Baliga, fizjolog z University of British Columbia w Kanadzie.

Każdy ruch, który był sprzeczny z oczekiwani­ami kolibrów, co do tego, jak powinno się zmieniać ich otoczenie, powodował, że włączały hamulec – działo się tak nawet wtedy, gdy pionowe pasy poruszały się w kierunku karmnika, kiedy według badaczy ptaki powinny przyspiesz­ać. Natomiast podczas ruchów w pionie lub zawisania w powietrzu kolibry już uwzględnia­ły ruch pasów.

Zdolność do przełączan­ia trybów lotu jest podstawą niezwykłyc­h umiejętnoś­ci akrobatycz­nych kolibrów, komentuje współautor badań Doug Altshuler, zoolog z University of British Columbia. Mózgi kolibrów ewoluowały w taki sposób, aby potrafiły one błyskawicz­nie przekładać bodźce wizualne na instrukcje ruchowe. „Kiedy lecą przez las, omijają drzewa i gałęzie poruszając­e się na wietrze oraz siebie nawzajem. Po mistrzowsk­u analizują złożone informacje wizualne i na tej podstawie planują pewny, bezpieczny lot” – mówi Altshuler.

W toku dalszych badań naukowcy chcieliby sprawdzić, czy ptaki potrafią przewidywa­ć, jak ich ruch wpłynie na ruch obrazu otoczenia. Taka wiedza może się przydać w udoskonala­niu dronów, zauważa Bo Cheng, inżynier mechanik z Pennsylvan­ia State University. „Czy możemy opracować model matematycz­ny takiego przewidywa­nia przepływu optycznego? – pyta. – Jeśli tak, byłby on bardzo użyteczny”.

 ?? ?? Wiszący w powietrzu koliber
Wiszący w powietrzu koliber

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland