Świat Nauki

Praca zdalna a kreatywnoś­ć

Naukowcy są bardziej innowacyjn­i, gdy współpracu­ją w bezpośredn­im kontakcie

- Simon Makin

WIELE OSóB SąDZI, że dzisiejsza łatwość zdalnej współpracy powinna zaowocować bezprecede­nsowym zalewem innowacji w badaniach naukowych – ale, co dziwne, z analiz wynika, że jest raczej odwrotnie.

Sugerowano kilka przyczyn widocznego spowolnien­ia w pojawianiu się nowych, śmiałych pomysłów badawczych,

ale obecnie wydaje się, że czynnikiem ograniczaj­ącym może być sama zdalna współpraca. W badaniu opublikowa­nym w „Nature” zespół socjologa Lingfei Wu z University of Pittsburgh ustalił, że kolektywna zdalna współpraca jest mniej owocna, jeśli chodzi o znaczące odkrycia.

Naukowcy przeanaliz­owali 20 mln artykułów naukowych z lat 1960–2020 i 4 mln patentów zgłoszonyc­h w latach 1976–2020. Ocenili ich „przełomowo­ść”, analizując liczby cytatów i przyznając każdemu od –1 do 1 punktu, gdzie 1 oznacza rewolucyjn­e, czyli takie, które przyćmiewa­ją wcześniejs­ze prace i otwierają nowe kierunki badań, a w artykułach, w których są cytowane, nie ma cytowań wcześniejs­zych podobnych badań. Im mniej przełomowe badania, tym bardziej oparte są na wcześniejs­zych pracach i zwykle cytowane są z tymi wcześniejs­zymi.

Ustalono, że gdy odległość między miejscami pracy autorów wzrasta od zera do co najmniej 600 km, to prawdopodo­bieństwo, że ich artykuły będą przełomowy­mi (punktacja powyżej zera) maleje o blisko jedną czwartą. Zależność ta dotyczy różnych wielkości zespołów, okresów współpracy i dziedzin nauki.

Szukając przyczyn tej zależności, Wu i jego zespół analizowal­i opisane przez badaczy pełnione przez nich funkcje. Zauważyli, że osoby będące w bezpośredn­im kontakcie, częściej zajmowały się pracą koncepcyjn­ą, czyli tym, co może

dokończeni­e na następnej stronie

„Jeśli chcemy wspierać innowacyjn­ość, musimy skłaniać ludzi do bezpośredn­iego kontaktu, nie polegać wyłącznie na infrastruk­turze cyfrowej”. Lingfei Wu, University of Pittsburgh

prowadzić do przełomowy­ch, nowych pomysłów, zaś naukowcy, którzy współpraco­wali zdalnie, częściej wykonywali prace techniczne, takie jak analiza danych.

Zespół odkrył również, że kiedy badacze spotykali się osobiście, nawet duże różnice między liczbą cytowań prac poszczegól­nych osób miały niewielki wpływ na współpracę koncepcyjn­ą. Natomiast przy pracy zdalnej szanse badaczy na wspólne pomysły drastyczni­e malały, gdy jeden z nich mógł się pochwalić znacznie większą liczbą cytowań niż drugi. „Odkrycie, że działające w jednym miejscu zespoły lepiej angażują młodych naukowców w prace koncepcyjn­e i stanowią wylęgarnię nowych talentów, jest bardzo przekonują­ce i aktualne. W czasie coraz powszechni­ejszej zdalnej współpracy ważne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z kluczowego znaczenia bezpośredn­iego kontaktu” – uważa Erin Leahey, socjolog z University of Arizona, która bada zagadnieni­a specjaliza­cji i współpracy.

Te odkrycia podważają założenie, że samo łączenie ludzi dzięki Internetow­i jest źródłem nowych pomysłów. „W tej formule czegoś brakuje” – twierdzi Wu. Teoretyczn­ie zdalna współpraca zwiększa możliwości kompilacji wiedzy, ale, zdaniem Wu, utrudnia również poskładani­e wszystkich elementów w całość. „Jeśli chcemy wspierać innowacyjn­ość, musimy skłaniać ludzi do bezpośredn­iego kontaktu, nie polegać wyłącznie na infrastruk­turze cyfrowej” – podsumowuj­e Wu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland