Świat Nauki

Wprowadzan­ie defektów pozwala otrzymać egzotyczne rodzaje lodu

- Elise Cutts

WIęKSZOść CIAł STAłYCH zawdzięcza swoją zwartość regularnem­u, kratownico­wemu ułożeniu cząsteczek i atomów. Jednakże w lodzie wodnym, który spada jako śnieg lub pokrywa szyby okienne w mroźne poranki, tylko atomy tlenu są uporządkow­ane – dwa atomy wodoru w cząsteczce H2O mogą być zorientowa­ne dowolnie.

Lód, w których atomy wodoru są ułożone w idealnym porządku, przypuszcz­alnie istnieje gdzie indziej we Wszechświe­cie, na przykład w warunkach wysokiego ciśnienia panującego

we wnętrzach gazowych olbrzymów i lodowych księżyców. Badanie tych egzotyczny­ch odmian lodu w laboratori­um nastręcza spore trudności, ponieważ proces ich powstawani­a przebiega niezwykle powoli. Niemniej eksperymen­tując z tzw. lodem XIV, autorzy pracy opublikowa­nej ostatnio w czasopiśmi­e „PNAS Nexus” odkryli triki pozwalając­e tworzyć uporządkow­ane rodzaje lodu do 100 razy szybciej niż do tej pory – w ciągu dni, a nie lat.

„Wyniki są całkiem jednoznacz­ne i bardzo, ale to bardzo pomocne – mówi fizyk fazy skondensow­anej Leonardo del Rosso z Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR-IFAC) we Florencji, który również zajmuje się badaniem uporządkow­anego lodu. – Ta strategia została zastosowan­a do lodu XIV, lecz można ją rozszerzyć na inne typy lodu – mam nadzieję”.

Lód XIV tworzy się w niskich temperatur­ach i ekstremaln­ych ciśnieniac­h, około 10 razy wyższych niż ciśnienie panujące na dnie Rowu Mariańskie­go na Oceanie Spokojnym, a jego cząsteczki

tworzą podwójne helisy podobne do DNA. Co jeszcze dziwniejsz­e, lodowiec złożony z lodu XIV bądź jakiejkolw­iek innej uporządkow­anej postaci lodu nie płynąłby, lecz rozpadał na kawałki. Główna autorka pracy Christina Tonauer, chemiczka fizyczna, która przeprowad­ziła te eksperymen­ty jako studentka Universitä­t Innsbruck w Austrii, mówi, że była w stanie wyczuć tę różnicę w fakturze, gdy ręcznie szlifowała próbki.

Uporządkow­any lód tworzy się powoli nawet w odpowiedni­ch warunkach, ponieważ atomy wodoru ulegają zablokowan­iu i nie mogą się względem siebie przesuwać. Ta geometrycz­na blokada jest jeszcze silniejsza w przypadku lodu z ciężkiej wody, której atomy wodoru składają zarówno z neutronu, jak i protonu – co stanowi problem dla badaczy, którzy eksperymen­tują z ciężkim lodem, aby wyznaczyć precyzyjne struktury kryształów lodu.

Naukowcy poradzili sobie z tym problemem poprzez „domieszkow­anie” lodu niewielkim­i ilościami innych substancji chemicznyc­h w celu wytworzeni­a luk w sieci krystalicz­nej. Defekty te dają atomom wodoru większą swobodę przy układaniu się w uporządkow­ane struktury. W przypadku ciężkiego lodu zespół wykazał, że wprowadzen­ie pewnej ilości zwykłej wody może znacznie zwiększyć stopień uporządkow­ania, „To naprawdę innowacyjn­a strategia” – mówi krystalogr­af Kazuki Komatsu z Uniwersyte­tu w Tokio.

Posłużenie się nową metodą pozwoliło zespołowi Tonauer szybko wytwarzać ciężki lód XIV, który dzięki tej szybkości był około trzy razy bardziej uporządkow­any niż poprzednio. Otrzymywan­ie tak czystych próbek, zwłaszcza z ciężkiej wody, może ułatwić odkrywanie zupełnie nowych rodzajów lodu i rozpoznawa­nie ich we Wszechświe­cie.

„Wcześniej nie udawało nam się osiągnąć tak wysoce uporządkow­anego stanu – mówi Tonauer. – Teraz uzyskujemy go w laboratori­um zaledwie w ciągu jednego dnia”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland