Świat Nauki

Królestwo emoji

Cyfrowe piktogramy fałszują obraz ziemskiej biosfery

- Lauren Leffer

WIELE PRETENSJON­ALNYCH, PRZESłODZO­NYCH symboli rysunkowyc­h zwanych emoji opisuje świat przyrody. Jednak te opisy są wypaczone – tak wynika z badań opublikowa­nych ostatnio w czasopiśmi­e „iScience”.

Naukowcy poddali analizie katalog cyfrowych piktogramó­w o nazwie Emojipedia. Stwierdzil­i, że przedstawi­onemu tam drzewu życia na Ziemi brakuje wielu grubych konarów. Wyraźnie faworyzuje ono kręgowce kosztem innych organizmów. Rośliny i grzyby występują tam rzadko. Autorzy badań sugerują, że luki w bioróżnoro­dności emoji mogą wypaczać cyfrowy przekaz na temat ochrony przyrody i biologii.

Znaczenie emoji w komunikacj­i międzyludz­kiej stale rośnie, więc warto sprawdzić, gdzie występują luki w tym obrazkowym świecie – zauważa Sanjaya Wijeratne, który prowadzi badania nad znaczeniem i wykorzysta­niem emoji. „W artykule zajmujemy się tą ważną kwestią” – mówi, zwracając uwagę na wcześniejs­ze badania wskazujące, że użycie emoji w mediach społecznoś­ciowych wpływa pozytywnie na komunikacj­ę międzyludz­ką. Użycie odpowiedni­ego piktogramu może zwiększyć zaintereso­wanie jakąś grupą organizmów, sądzi Wijeratne.

Jednak dodanie emoji wiąże się z kosztami, zauważa Jennifer 8. Lee, członkini podkomisji ds. emoji w Unicode Consortium zajmującym się standaryzo­waniem emoji. Każdy dodatkowy symbol to dodatkowy kawałek pamięci i dodatkowy skrót klawiszowy. Nowe symbole muszą być więc ostrożnie wprowadzan­e i powinny spełniać kryterium częstego używania.

Współautor badań Francesco Ficetola, biolog z Università degli Studi di Milano, nie postuluje, aby każdy gatunek miał swój cyfrowy symbol. On i jego współpraco­wnicy chcieliby jednak, aby do świata emoji wprowadzić trzy dodatkowe symbole: robaka płaskiego, niesporcza­ka i rozgwiazdy. Niestety, Lee nie spodziewa się, by wydarzyło się to w najbliższy­m czasie. W przeszłośc­i nawet opowiadała się za wprowadzen­iem emoji rozgwiazdy, ale symbol ten był używany zbyt rzadko. „Próbowałam. Obrazek jest naprawdę sympatyczn­y, ale to wszystko”.

Choć wszechświa­t emoji rozszerza się powoli, jego bioróżnoro­dność w ostatnim okresie wzrosła. W latach 2015–2022 liczba taksonów zwierząt, które zyskały swoją reprezenta­cję obrazkową, się podwoiła. To odkrycie przyjemnie zaskoczyło Ficetolę. „Intuicja mi podpowiada, że przekłada się to na większą świadomość znaczenia bioróżnoro­dności” – mówi. Ale „przecież zawsze może być lepiej”, dodaje.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland