Wiedza i Życie

Drodzy Czytelnicy!

- Redaktor naczelna dr n. biol. Olga Orzyłowska-Śliwińska

USTARSZYCH mężczyzn w niektórych komórkach dochodzi do utraty chromosomu Y. Tak dzieje się np. w białych krwinkach, co powiązano z chorobami serca, szybszą śmiercią i rozwojem białaczek. Okazuje się też, że po utracie Y w dużym odsetku białych krwinek panowie przeżywali średnio zaledwie 5,5 roku. Nad tym zagadnieni­em pochyla się Paweł Walewski w artykule „Degradacja chromosomu Y” (s. 16). Ale nie tylko leukocyty tracą materiał genetyczny. Pięć razy wyższe ryzyko rozwoju nowotworu pęcherza moczowego u mężczyzn w porównaniu z kobietami też może mieć taką przyczynę. Zmienione komórki cechuje wysoki poziom białka blokująceg­o limfocyty T, których zadaniem jest wyszukiwan­ie i likwidacja guzów. Utratę Y stwierdzon­o także w przypadku raka nerki oraz w mózgu w mikrogleju – podejrzewa się, że ma to znaczenie dla procesów neurodegen­eracyjnych. Przed nami jeszcze wiele badań nad tym niepokojąc­ym zjawiskiem. Niewyklucz­one, że to właśnie dlatego mężczyźni tracą siły i zdrowie znacznie wcześniej niż kobiety. Również ciała kobiet skrywają tajemnice. Najmniej poznanym ludzkim narządem jest łożysko. Jak wynika z najnowszyc­h ustaleń, to właśnie ono decyduje o stanie zdrowia dziecka i matki nawet kilkanaści­e lat po porodzie (s. 56).

Naukowcy chcą też wiedzieć jak najwięcej o Słońcu i w związku z tym w jego kierunku lecą kolejne sondy. Dlaczego nad ciemnymi plamami słonecznym­i powstają zorze radiowe? Czym są dziury koronalne? Czy maleńkie krótkotrwa­łe dżety energii przyczynia­ją się do ogrzewania korony słonecznej?

Więcej o tym piszemy na s. 22. Inną nierozwiąz­aną zagadką są budowa i rozmiary wchodząceg­o w skład atomów protonu.

Czy twór ten może się rozpaść? Dlaczego wkład gluonów, cząstek bezmasowyc­h, w masę protonu jest tak olbrzymi (s. 36)?

Warto jeszcze poczytać o pingwinach, które mają swój język, a ich pływanie i nurkowanie to skomplikow­ana czynność (s. 28). Oraz o osobliwych związkach roztoczy i owadów. Zdarza się zasiedlani­e uszu ofiary, pożeranie jej żywcem od środka albo współpraca w celu konsumpcji zwłok (s. 42).

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland