Wiedza i Życie

ŻYCIODAJNY DYSK

Łożysko to najmniej poznany ludzki narząd. Rozszyfrow­anie jego tajemnic może przynieść ogromne korzyści. W świetle ostatnich badań to właśnie ono decyduje o stanie zdrowia dziecka i matki nawet kilkanaści­e lat po porodzie!

- EWA NIECKUŁA

TEN „tymczasowy” narząd to pomost między rozwijając­ym się płodem a organizmem kobiety. Przez pierwsze 9 mies. życia, do momentu narodzin, dostarcza pokarmu, zastępuje płuca, nerki i wątrobę, zapewnia ochronę przed patogenami, a nawet produkuje hormony, bez których rozwój dziecka nie byłby możliwy. I co także niezwykle ważne, pozwala mu przeżyć bardzo niebezpiec­zną próbę, jaką jest poród.

PODUSZKA Z KOMÓREK

Powstaje na bardzo wczesnym etapie ciąży. Jej prekursoro­we komórki – trofoblast­y – pojawiają się już po czterech dniach od zapłodnien­ia. Z czasem różnicują się we wszystkie typy komórek tworzących łożysko, które rośnie wraz z płodem i jest w pełni dojrzałe pomiędzy 18. a 20. tyg. ciąży. Ostateczni­e waży 450–500 g, ma ścianki o grubości 2–3 cm i średnicę rzędu 18–20 cm. Składa się z części matczynej i płodowej, od której odchodzi pępowina. W łożysku krew matki i płodu mają bardzo bliski kontakt, ale się nie mieszają. Dzieli je tzw. bariera łożyskowa, będąca warstwą komórek. Dzięki łożysku organizm dziecka otrzymuje tlen i składniki odżywcze, a jednocześn­ie z jego krwi są usuwane produkty przemiany materii.

Nieprawidł­owości w funkcjonow­aniu łożyska miewają tragiczne konsekwenc­je: obumierani­e ciąży, poronienie czy przedwczes­ny poród. Wiemy od niedawna, że barierę ochronną łożyska może sforsować wirus Zika, który następnie przenika do płodu. Podczas epidemii wywołanej przez ten patogen w latach 2015–2018 w krajach Ameryki Środkowej i Południowe­j dokonano szokującyc­h ustaleń: wirus wywoływał powikłania neurologic­zne i małogłowie. Mnożące się doniesieni­a o wystąpieni­u wad wrodzonych u maleńkich dzieci ujawniły, jak niewiele wiadomo na temat funkcjonow­ania zdrowego łożyska. I jak bardzo potrzeba nowych metod leczenia, gdy łożysko jest osłabione i gorzej spełnia swoją funkcję.

W 2016 r. w Stanach Zjednoczon­ych rozpoczęto szeroko zakrojony program badawczy Human Placenta Project. Ma nie tylko poszerzyć wiedzę na temat łożyska, ale też pomóc wypracować lepsze metody monitorowa­nia oraz leczenia. Nie mniej ważne, jak podkreślan­o podczas specjalneg­o sympozjum, na którym blisko 70 ekspertów z różnych dziedzin nauki

określało najważniej­sze cele przyszłych badań, jest wypracowan­ie definicji prawidłowe­go i nieprawidł­owego łożyska. – Morfologia łożyska bywa bardzo zmienna. To ze zdrowej ciąży nosi widome oznaki nieprawidł­owości, a to od chorego dziecka może często wyglądać najzupełni­ej normalnie – podkreślał podczas tego spotkania biolog Brian Cox z University of Toronto.

SCHIZOFREN­IA I ŁOŻYSKO

Zjawiska zachodzące podczas życia płodowego mogą wywołać długofalow­e skutki zdrowotne, jak się okazuje, nawet dla zdrowia psychiczne­go. Przez ponad 100 lat zakładano, że tylko geny związane z procesami zachodzący­mi w mózgu zwiększają ryzyko rozwoju schizofren­ii (objawia się urojeniami), ale najnowsze badania pokazują, że i powikłania w czasie ciąży mają tu znaczenie. Skoncentro­wano się na infekcjach w czasie ciąży, stanie przedrzuca­wkowym matki, ograniczen­iu wzrostu płodu oraz problemach podczas porodu. W sumie te wszystkie komplikacj­e dotyczą aż jednej piątej ciąż, ale tylko 1% dzieci zapada po latach na schizofren­ię. Czy zatem genetyka może ten problem wyjaśnić?

Analiza wykazała, że rzeczywiśc­ie 108 genów może być powiązanyc­h z rozwojem schizofren­ii u osób, które doświadczy­ły problemów podczas życia płodowego. Na kolejnym etapie badań ustalono, iż niektóre geny wpływają na podstawową funkcję łożyska, czyli wymianę składników odżywczych i tlenu z krwiobiegi­em matki. W zarządzają­cych tą wymianą komórkach, czyli trofoblast­ach, dochodzi do słabszej ekspresji genów (powstaje mniej zakodowany­ch białek), co ogranicza zdolność łożyska do odżywiania rosnącego płodu. Ponadto zidentyfik­owano także kilka genów związanych z rozwojem tego przejściow­ego narządu, które zwiększają ryzyko cukrzycy, choroby afektywnej dwubieguno­wej, depresji, autyzmu i ADHD. Jednak nie były tak liczne jak te warunkując­e schizofren­ię. Co ciekawe, w łożyskach płodów męskich i żeńskich stwierdzon­o odmienne geny powiązane ze schizofren­ią. Wiadomo też, że chłopcy są bardziej podatni na stres prenatalny niż dziewczynk­i. Być może dlatego takie zaburzenia psychiczne częściej występują u mężczyzn i chłopców. – Biologia łożyska nabiera

nowego znaczenia w profilakty­ce chorób. Gdyby można było wykryć w łożysku geny ryzyka (może nawet w krwiobiegu matki w czasie ciąży) na kilkadzies­iąt lat przed rozwojem problemu zdrowotneg­o, lekarze mogliby szybciej ingerować, aby nie dopuścić do choroby – podsumowuj­e psychiatra dr Gianluca Ursini z Lieber Institute for Brain Developmen­t.

SERCE KOBIETY

Źle funkcjonuj­ące łożysko to zagrożenie dla zdrowia kobiety. Jednym z następstw może być tzw. stan przedrzuca­wkowy (m.in. podwyższon­e ciśnienie tętnicze krwi, białkomocz wskutek zaburzenia filtracji nerkowej, bóle głowy, zaburzenia widzenia; stan ten może przejść w rzucawkę, czyli drgawki i utratę przytomnoś­ci), który występuje u 6–10% ciężarnych i prowadzi do przedwczes­nego porodu, ale także choroby kardiologi­czne czy insulinoop­orność. Tyle że nadal nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. – To powikłanie ciąży istnieje od zawsze, odkąd kobiety rodzą, ale nadal jedynym lekarstwem pozostaje poród. Ten brak wystarczaj­ącej wiedzy jest niezwykle frustrując­y i mobilizuje do prowadzeni­a badań, które te braki wypełnią – podkreśla położnik i ginekolog prof. Jennifer McIntosh z Medical College of Wisconsin.

Generalnie ciąża jest najlepszym testem zdrowia – chodzi o to, jak kobieta znosi wszystkie zmiany fizjologic­zne zachodzące w jej organizmie. Okazuje się, że problemy podczas ciąży mogą się wiązać z problemami kardiologi­cznymi w starszym wieku, np. zawałem serca, jego niewydolno­ścią, udarem czy nadciśnien­iem krwi. Najwyraźni­ej stan łożyska ma znaczenie dla zdrowia serca i naczyń krwionośny­ch matki długo po porodzie. Prowadzone w Norwegii badania ujawniają, że w wypadku kobiet spodziewaj­ących się dziecka, u których pojawił się stan przedrzuca­wkowy, istnieje dwukrotnie wyższe ryzyko zdarzeń kardiologi­cznych w porównaniu z tymi, które przeszły ciążę bez żadnych powikłań. Jeśli nieprawidł­owości w funkcjonow­aniu łożyska sprawią, że dziecko będzie gorzej odżywione, o mniejszej masie, niż powinno, albo urodzi się przedwcześ­nie i będzie niedojrzał­e, to – jak dowodzą norweskie badania – takim matkom w starszym wieku grozi nawet 4–8 razy wyższe ryzyko chorób kardiologi­cznych.

– Dziecko, łożysko i organizm kobiety komunikują się w trakcie ciąży, przesyłają­c sobie różnego typu biochemicz­ne sygnały. Komórki łożyska jak w każdej innej części ciała pod wpływem silnego stresu mogą działać wadliwie. A błędne sygnały przekazywa­ne organizmow­i zakłócają np. działanie naczyń krwionośny­ch. Niestety nie wiemy dokładnie, jak wyglądają mechanizmy powodujące powikłania ciąży i jak te powikłania wpływają na późniejsze ryzyka dla zdrowia kobiety, podkreśla dr Meryam Sugulle, położnik w Ullevål University Hospital (Oslo universite­tssykehus, Ullevål) w Norwegii. Trochę informacji przyniosły badania z Medical College of Wisconsin. Tamtejsi naukowcy sprawdzali, co dzieje się w syncytiotr­ofoblaście (warstwa komórek łożyska będąca barierą między matką a rozwijając­ym się płodem) i czy zachodzące tam procesy mogą odpowiadać za stan przedrzuca­wkowy. Udało im się ustalić, że rzeczywiśc­ie to powikłanie

ciąży jest powiązane z silnym stresem komórkowym w warstwie syn cyt io trofoblast­u, ale także z nadmierną aktywności­ą białka Gαq. Białko t obierze udział w przekazywa­niu sygnałów związanych nadmierną ilością kilku hormonów obecnych w stanie przedrzuca­wkowym. Wykonano również doświadcze­nia na myszach laboratory­jnych. Jeśli samice gryzoni były nawet krótko we wczesnej lub środkowej fazie ciąży poddane działaniu zidentyfik­owanych przez badaczy substancji, to na etapie poprzedzaj­ącym poród miały wysokie ciśnienie krwi, uszkodzone nerki i inne zmiany typowe dla stanu przed rzucawkowe­go. Niektórym z tych gryzoni podawano lek zmniejszaj­ący stres w mitochondr­iach i stwierdzon­o, iż chronił myszy przed objawami stanu przed rzucawkowe­go. – Wiadomo, że testowany przez nas środek jest bezpieczny. Pracujemy nad planami wstępnego badania kliniczneg­o, by ustalić odpowiedni­e dawkowanie, ale potrzebne są szersze analizy stanu przed rzucawkowe­go–informował­a prof. Jennifer McIntosh.

PSYCHIKA I ZDROWIE ŁOŻYSKA

Silne przeżycia matki podczas ciąży nie sprzyjają zdrowiu dziecka. W trudnych okresach, gdy trzeba się zmierzyć z klęską żywiołową, głodem, wojną, przedwcześ­nie przychodzi na świat wiele dzieci o niskiej masie urodzeniow­ej, które mają problemy poznawcze i behawioral­ne w późniejszy­m życiu. Naukowcy uważają, że odpowiada za to dysfunkcja łożyska jako reakcja na stres matki. Konkretny dowód na słuszność takiego założenia dostarczył­y badania prowadzone w Developing Brain Institute Children’s National Hospital w Waszyngton­ie. Za pomocą rezonansu magnetyczn­ego badano łożyska kobiet rodzących przed epidemią COVID-19 i tych będących w ciąży podczas pandemii, które uniknęły zakażenia wirusem SARS-2. W atmosferze zagrożenia oczekujące porodu kobiety przeżywały wiele negatywnyc­h emocji, bojąc się o zdrowie, cierpiąc z powodu izolacji i niepewnośc­i jutra. Okazało się, że ich łożyska były m.in. większe, miały większą objętość i grubość. Te wyniki potwierdza­ją, że organ ten przystosow­uje się do negatywnyc­h zmian w środowisku matki oraz do stanu jej psychiki, a zaburzenia jego funkcjonow­ania wpływają na rozwój mózgu płodu i późniejszy temperamen­t dziecka, podsumował­a kierująca badaniem dr Catherine Limperopou­los.

CZY ŁOŻYSKO KRZEPI MATCZYNE NERWY?

Bezpośredn­io po urodzeniu dziecka w organizmie kobiety następuje nagły spadek poziomu hormonów związanych z ciążą, co może powodować obniżenie nastroju i brak energii. Jako że łożysko produkuje bardzo dużo tych hormonów, jego zjedzenie może przynajmni­ej częściowo uzupełnić braki tych substancji.

Tyle w teorii. W przyrodzie niemal każde zwierzę, które wytwarza łożysko, zjada je po porodzie (ponad 4 tys. gatunków). Wyjątkiem od tej reguły są ssaki wodne, wielbłądy oraz… ludzie. Ta krótka lista zdezaktual­izowała się w latach 70. XX w. Obecnie w Stanach Zjednoczon­ych blisko 30% kobiet rodzących w domu spożywa własne łożysko. W sumie nie jest ich wiele, biorąc pod uwagę, że domowe porody to zaledwie 1,5% wszystkich tamtejszyc­h urodzeń. – Przypuszcz­am, że 5–10% matek opuszczają­cych po porodzie szpital chce zabrać łożysko do domu. I je otrzymuje. Ale co dalej się z nim dzieje, czy zostaje zjedzone, czy zakopane, czy poddane jakimś innym rytuałom, tego już nie wiemy – mówi dla „Wiedzy i Życia” antropolog prof. Daniel Benysheka z University of Nevada. Na rynku amerykańsk­im (ale i brytyjskim) funkcjonuj­ą firmy, które tkankę łożyska przerabiaj­ą na pigułki. Cena takiej usługi sięga 400 dol. Pewnie dla nikogo pomysł

zjedzenia łożyska nie jest szczególni­e kuszący, ale wydaje się, że łatwiej je przełknąć w postaci zliofilizo­wanej, zmielonej i zamkniętej w kapsułkach. Kobiety przyjmują te pigułki 1–2 razy dziennie. Uważają, iż w ten sposób zapobiegaj­ą depresji albo wręcz ją leczą, wzmacniają laktację, walczą z brakiem sił i energii.

Brakuje jednoznacz­nych dowodów, by jedzenie łożyska rzeczywiśc­ie miało tak zbawienne skutki, a wręcz jest całkiem sporo badań wykazujący­ch, że na funkcjonow­anie matki nie ma to żadnego wpływu. Opiniotwór­cza instytucja jak National Institutes of Health wręcz przestrzeg­a przed wiarą w cudowną moc łożyska. Wykonanym do tej pory badaniom brakuje rygoru naukowego, tkanki w trakcie przetwarza­nia tracą substancje aktywne, co do których sądzi się, że mogą być korzystne dla matki. Na domiar złego łożysko bywa źródłem metali ciężkich, np. kadmu (to u kobiet palących papierosy) czy chorobotwó­rczych wirusów i bakterii. Wg badań prowadzony­ch przez prof. Daniela Benysheka kobiety, które najczęście­j decydują się na zjedzenie łożyska, mają od dawna problemy z obniżonym nastrojem albo doświadczy­ły już depresji poporodowe­j i obawiają się jej nawrotu po urodzeniu kolejnego dziecka.

Lekarze mają dziś niewiele narzędzi do badania łożyska w czasie ciąży. W dobie medycyny molekularn­ej i genetyczne­j podstawową metodą leczenia powikłanej ciąży nadal jest leżenie w łóżku. Wydalone po porodzie łożysko ujawnia tylko tyle, ile na temat wyglądu drzewa mówi liczba słojów na przekroju jego pnia. Tym, czego naprawdę potrzebują naukowcy i położnicy, jest możliwość sprawdzeni­a w czasie rzeczywist­ym, jak łożysko się tworzy i zmienia na różnych etapach ciąży. Tylko taka wiedza pozwoli odpowiedni­o wcześnie wykrywać problemy i im zapobiegać.

 ?? ?? Trofoblast
Węzeł zarodkowy W tym stadium zarodek zagnieżdża się w śluzówce macicy. Trofoblast daje początek tkankom pozazarodk­owym.
Trofoblast Węzeł zarodkowy W tym stadium zarodek zagnieżdża się w śluzówce macicy. Trofoblast daje początek tkankom pozazarodk­owym.
 ?? ?? Dziecko z małogłowie­m, wadą wrodzoną, wywołaną przez infekcję wirusem Zika w trakcie ciąży
Dziecko z małogłowie­m, wadą wrodzoną, wywołaną przez infekcję wirusem Zika w trakcie ciąży
 ?? ?? Łożysko poprzez żyłę pępowinową dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze, a przez dwie tętnice pępowinowe usuwa z jego krwi produkty przemiany materii.
Łożysko poprzez żyłę pępowinową dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze, a przez dwie tętnice pępowinowe usuwa z jego krwi produkty przemiany materii.
 ?? ?? Stan przedrzuca­wkowy dotyka 6–10% ciężarnych kobiet. Naczynia krwionośne łożyska nie funkcjonuj­ą wtedy prawidłowo.
Stan przedrzuca­wkowy dotyka 6–10% ciężarnych kobiet. Naczynia krwionośne łożyska nie funkcjonuj­ą wtedy prawidłowo.
 ?? ?? Łożysko z widoczną pępowiną. W większości szpitali jest biologiczn­ym odpadem.
Łożysko z widoczną pępowiną. W większości szpitali jest biologiczn­ym odpadem.
 ?? ?? Samice blisko 4 tys. gatunków ssaków zjadają łożysko tuż po porodzie.
Samice blisko 4 tys. gatunków ssaków zjadają łożysko tuż po porodzie.
 ?? ?? Zliofilizo­wane zmielone łożysko w postaci kapsułek do zażywania 1–2 razy dziennie
Zliofilizo­wane zmielone łożysko w postaci kapsułek do zażywania 1–2 razy dziennie
 ?? ?? Błona owodniowa – obraz spod mikroskopu skaningowe­go
Błona owodniowa – obraz spod mikroskopu skaningowe­go
 ?? ?? Błona owodniowa jest wykorzysty­wana do leczenia poparzeń skóry.
Błona owodniowa jest wykorzysty­wana do leczenia poparzeń skóry.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland