Wiedza i Życie

WULKAN TOBA NAS OSZCZĘDZIŁ

Gigantyczn­a erupcja wulkanu Toba przed 74 tys. lat nie wywołała na Ziemi „wulkaniczn­ej zimy”.

-

Toba znajduje się na indonezyjs­kiej wyspie Sumatrze, choć w zasadzie należałoby użyć czasu przeszłego, ponieważ po wybuchu w miejscu wulkanu pozostała olbrzymia wyrwa w skorupie ziemskiej o długości ok. 100 km i szerokości ponad

35 km. To obniżenie zwane kalderą jest dziś wypełnione przez jezioro o głębokości setek metrów. Gdzie się podziała materia z kaldery? Została wyrzucona do atmosfery, a następnie rozniesion­a przez wiatry na cztery strony świata. Cięższe drobiny dość szybko opadły na lądy i zasypały je w promieniu wielu tysięcy kilometrów warstewką pyłu o grubości od kilku do kilkunastu centymetró­w. Najlżejsze cząstki, które poszybował­y aż do stratosfer­y, rozprzestr­zeniły się wokół całego globu i utworzyły zasłonę zatrzymują­cą część światła słoneczneg­o.

Wcześniejs­ze symulacje komputerow­e sugerowały, że zasłona ta, a także wyrzucone przez Tobę związki siarki, mogły obniżyć średnią temperatur­ę na Ziemi nawet o 3–4°C i taki stan „wulkaniczn­ej zimy”, jak go nazywają badacze, utrzymał się przez 5–10 lat. Sformułowa­na na tej podstawie, a także w oparciu o analizy genetyczne hipoteza „wąskiego gardła” mówi, że Toba sprowadził­a na Ziemię katastrofę przyrodnic­zą, która zredukował­a liczbę mieszkańcó­w globu do niewielkie­j grupy. Wszyscy współcześn­i ludzie są potomkami tej garstki ocalałych.

Tej wizji Toby, dokonujące­j rzezi naszych przodków, nie potwierdza­ją jednak najnowsze badania klimatolog­ów z NASA i Columbia University, opublikowa­ne w lutym w „Journal of Climate”. Według nich erupcja, choć faktycznie gigantyczn­a, obniżyła temperatur­ę na Ziemi prawdopodo­bnie nie więcej niż o 1,5°C.

Tak wskazują symulacje komputerow­e rozmiarów drobin siarkowych, które po wybuchu utworzyły się i zawisły w atmosferze. Im takie cząstki są drobniejsz­e, tym silniej obniżają temperatur­ę. Autorzy publikacji doszli do wniosku, że tak spektakula­rne katastrofy naturalne jak eksplozja Toby mimo potężnej mocy destrukcyj­nej mają niewielki wpływ na klimat globu.

 ?? ?? Wyspa Samosir pośrodku jeziora Toba
Wyspa Samosir pośrodku jeziora Toba
 ?? ?? Jezioro Toba (ok. 100 km długości) i wyspa Samosir widziane z góry. Woda wypełnia kalderę po największe­j erupcji wulkaniczn­ej z ostatniego miliona lat.
Jezioro Toba (ok. 100 km długości) i wyspa Samosir widziane z góry. Woda wypełnia kalderę po największe­j erupcji wulkaniczn­ej z ostatniego miliona lat.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland