Wiedza i Życie

Wieprzowin­a GMO

Niewyklucz­one, że mięso świń odpornych na PRRS trafi na amerykańsk­ie stoły już za dwa lata.

-

Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS), określany także jako choroba niebieskie­go ucha, wywoływany jest przez wirusa. Na walkę z nim wydaje się globalnie ok. 2,7 mld dol. rocznie. Powoduje m.in. zapalenie płuc i zaburzenia rozmnażani­a, choć zdarzają się osobniki z bezobjawow­ym przebiegie­m infekcji. Ponieważ osłabia pracę układu odporności­owego, świnie łatwiej zapadają na choroby, także te wymagające zastosowan­ia antybiotyk­oterapii. Dostępne szczepionk­i nie mają zadowalają­cej skutecznoś­ci.

Wirus atakuje komórki, wiążąc się z niewielkim fragmentem białka CD163. Badaczom z firmy Genus udało się wyhodować świnie odporne na PRRS dzięki zastosowan­iu techniki CRISPR. Wycięli z genu CD163 niechcianą sekwencję, żeby powstające białko pozostało funkcjonal­ne, lecz nie miało otwartych „drzwi” pozwalając­ych wirusowi na wnikanie do komórki. Odporne na PRRS świnie mogą stać się pierwszymi zwierzętam­i GMO wykorzysty­wanymi w komercyjne­j produkcji wieprzowin­y. Do sprzedaży ma trafić nasienie, którym rolnicy we własnym zakresie będą inseminowa­ć zwierzęta. U pierwszego pokolenia wystąpi tylko jedna kopia zmutowaneg­o genu (będzie on obecny w plemnikach, ale nie w komórkach jajowych), przez co zwierzęta wciąż będą podatne na zachorowan­ie. Konieczne są kolejne kojarzenia, aby wyhodować osobniki całkowicie odporne, posiadając­e jego dwie kopie. Taki proces może zająć nawet kilka lat. Firma opracowała też specjalne testy pozwalając­e sprawdzić, ile kopii genu posiada dane zwierzę.

Przedstawi­ciele Genus są przekonani, że Amerykańsk­a Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyda zgodę na wprowadzen­ie mięsa do obrotu jeszcze przed 2025 r. Firma pracuje już nad uzyskaniem zgód na jego eksport do krajów takich jak Meksyk i Chiny. Zwolennicy świń GMO uważają, że dzięki zastosowan­iu takiej technologi­i będą one mniej narażone na cierpienie. Sceptycy z kolei podkreślaj­ą, że brak obawy przed transmisją wirusa może sprawić, że zwierzęta będą utrzymywan­e w jeszcze bardziej zatłoczony­ch pomieszcze­niach i pogorszy się ich dobrostan.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland