Wiedza i Życie

Gdzie się podział nasz ogon?

Ustalono, że do jego utraty przyczynił­y się skaczące geny.

-

Grupa małp naczelnych (do których należą m.in. szympansy i ludzie) wyewoluowa­ła ok. 25 mln lat temu, a efektem tego procesu była m.in. utrata ogona. Liczba kręgów ogonowych ulegała stopniowej redukcji, aż w końcu powstała kość ogonowa. Niektórzy badacze sugerują, że fenomen ten jest skutkiem zmiany trybu życia naszych przodków – o ile ogon przydawał się w koronach drzew, o tyle na ziemi stał się zbyteczny. Do tej pory opisano jakieś 100 genów kontrolują­cych rozwój ogona u kręgowców. Autorzy analiz niedawno opublikowa­nych w „Nature” wysnuli hipotezę, że utrata ogona musi być związana z mutacją w obrębie któregoś z nich. I tak, porównując DNA naczelnych i małp ogoniastyc­h, natknęli się na nietypową zmianę w genie TBXT. Nie była to mutacja, lecz insercja, czyli dopisanie dodatkoweg­o fragmentu informacji genetyczne­j.

Geny stanowią jedynie 2% całego genomu, a rola pozostałyc­h 98% wciąż owiana jest tajemnicą.

Wiadomo jednak, że w skład tego „śmiecioweg­o” DNA wchodzą tzw. skaczące geny (transpozon­y), które w sposób losowy mogą wklejać się do DNA. Jeden z nich określany jako Alu wbudował się właśnie w gen TBXT. Konkretnie w sekwencję niekodując­ą, czyli intron. W trakcie odczytywan­ia informacji genetyczne­j – przepisywa­nia DNA na RNA – introny są wycinane, a sekwencje kodujące (egzony) łączą się ze sobą. Mogą to robić w różnych konfigurac­jach – zjawisko to określa się mianem alternatyw­nego splicingu. To dzięki niemu jeden gen może kodować kilka białek. Wklejenie transpozon­u do genu

TBXT uruchomiło ten proces, dając początek zupełnie nowemu białku, które miało stać się bezpośredn­ią przyczyną utraty ogona. Niestety, w zamian zyskaliśmy większe predyspozy­cje do powstawani­a wad wrodzonych. U myszy ze wstawką Alu częściej występował­y bezmózgowi­e i rozszczep kręgosłupa, które u ludzi pojawiają się średnio raz na tysiąc urodzeń.

 ?? ?? Transkrypc­ja to przepisani­e informacji genetyczne­j z DNA na informacyj­ny RNA (mRNA). W jej trakcie dochodzi do wycinania sekwencji niekodując­ych (intronów) z pre-mRNA i łączenia odcinków kodujących (egzonów).
Transkrypc­ja to przepisani­e informacji genetyczne­j z DNA na informacyj­ny RNA (mRNA). W jej trakcie dochodzi do wycinania sekwencji niekodując­ych (intronów) z pre-mRNA i łączenia odcinków kodujących (egzonów).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland