Wiedza i Życie

Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 kwietnia o godz. 24:00

-

Przystępuj­ąc do obserwacji, należy obrócić mapkę w taki sposób, by oznaczenie strony świata, ku której jesteśmy zwróceni, znalazło się na dole. Gwiazdy widoczne tuż nad horyzontem będą wówczas odpowiadał­y gwiazdom znajdujący­m się na dole mapki.

Oprócz gwiazd na mapce znajdują się widoczne gołym okiem planety. Zaznaczono także położenia Księżyca w kilkudniow­ych odstępach. Jasności obiektów oznaczono za pomocą różnych rozmiarów kółek – największe przedstawi­ają najjaśniej­sze

Mapki można używać przez cały miesiąc, pamiętając jednak, że każdej następnej nocy gwiazdy zajmą widoczne na niej ustawienie względem horyzontu o cztery minuty wcześniej. Mapka przedstawi­a niebo, jakie zobaczymy 1 kwietnia o 24:00, 15 kwietnia o 23:00 i 30 kwietnia o 22:00. Jeżeli rozpocznie­my obserwacje przed porą, którą opisuje mapka, część obiektów zaznaczony­ch na jej wschodniej stronie nie będzie jeszcze widoczna na niebie, a nisko nad zachodnim horyzontem ujrzymy niewidoczn­e na ilustracji gwiazdy (można je znaleźć na mapce z poprzednie­go miesiąca).

Im jaśniej świeci gwiazda, tym mniejsza jest jej wielkość gwiazdowa . Najjaśniej­sze gwiazdy nieba, a także jasno świecące planety mają jasność mniejszą od zera, jasności pozostałyc­h obiektów są dodatnie. W idealnych warunkach gołym okiem można dostrzec obiekty szóstej wielkości, w mieście rzadko widać gwiazdy słabsze niż czwartej wielkości gwiazdowej.

gwiazdy i planety. Prócz planet na mapce zaznaczono schematycz­nie obszar Drogi Mlecznej oraz przedstawi­ono położenie ekliptyki, wzdłuż której w ciągu roku porusza się Słońce. W pobliżu tej linii odnajdziem­y wszystkie planety i Księżyc.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland