Romania Libera

Vâlcea, un nou eșec în Liga Campionilo­r

-

Formația de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a suferit o nouă înfrângere în Liga Campionilo­r, fiind învinsă în deplasare de maghiarele de la Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 38-31. Echipa pregătită de Florentin Pera a jucat excelent în prima repriză și a intrat la pauză în avantaj, cu scorul de 17-15. În partea secundă, Gyor, deţinătoar­ea trofeului, a preluat inițiativa si a trecut la conducere rapid. Pe fondul unei căderi inexplicab­ile a româncelor, avantajul echipei gazdă a crescut constant și a ajuns chiar și la zece goluri. În cele din urmă, Gyori s-a impus cu 3831. Aceasta a fost a patra înfrângere în grupă pentru echipa vâlceană din tot atâtea partide jucate. În etapa următoare, pe 24 octombrie, SCM Râmnicu Vâlcea va juca acasă cu BV Borussia 09 Dortmund. ■

A fost dificil să decid primul 11 pentru meciul cu Celtic. Ianis Hagi merita să joace, dar și fără el în teren echipa s-a descurcat foarte bine”