Alo!

(Ne)zahtevni maleni prijatelj!

Morski prasići su plašljive životinje kojima je potrebno vreme da se naviknu na vlasnika

-

Volite životinje, ali nemate uslove da u stanu držite psa ili mačku? Odličan izbor može biti morsko prase. Ipak, pre nego što se odlučite da udomite simpatično­g glodara, dobro se informišit­e o njegovim potrebama i načinu života.

Smeštaj

Morsko prase možete držati u gajbici ili dovoljno velikom kavezu. Gajbica mora biti minimalno 60×30 cm za jednu životinju, ali ako imate u stanu psa ili mačku, obavezno nabavite kavez kako bi morsko prase bilo sigurno. Ove životinje su aktivne i treba im mnogo mesta za kretanje stoga dimenzije kaveza moraju biti bar 70x30x30 cm. Poželjno je bar jednom u toku dana puštati morsko prase da se slobodno kreće po stanu, ali vodite računa da ne pregrize neki kabl ili da se ne zavuče na neko vama nedostupno mesto.

Podloga

Najadekvat­nija podloga je krupnija piljevina, mada možete koristiti peškir ili ćebe. Nikako ne stavljajte novine ispod piljevine jer morski prasići grickaju sve, pa može doći do trovanja olovom. Ako koristite peškir ili ćebe kao podlogu, redovno im kratite noktiće. Predugački nokti skloni su uvijanju, a mogu se i zabosti u podlogu, što je vrlo bolno za morsko prase ako pokuša panično da ih izvuče.

Piljevinu treba menjati svaki dan, eventualno svaki drugi, ne samo zbog neprijatno­g mirisa, već i zbog povećanog broja bakterija koje se brzo razvijaju u podlozi i hrani nakon što se pokvasi ili natopi urinom.

Ishrana

Morski prasići su isključivo biljojedi i zato im ne treba davati nikakvu hranu životinjsk­og porekla kao što su jaja, sir ili meso. Najbolje ih je hraniti gotovom hranom za morske prasiće jer sadrži sve vitamine i minerale neophodne za normalan razvoj.

U njihovu redovnu ishranu morate ubaciti i seno koje troši njihove zube. Njihov jelovnik obuhvata i veliku količinu povrća: zelena salata, blitva, mirođija, paprika, tikvice, krastavac, paradajz, grašak, boranija. Peršun i spanać je dozvoljen, ali bez preterivan­ja zbog velike količine kalcijuma. Sa šargarepom i voćem ne treba preterivat­i zbog šećera, piše „njuska.com“. Izbegavajt­e kupus, karfiol, kelj i brokoli jer prasići imaju osetljive stomačiće podložne stvaranju gasova.

Najvažnija stvar u ishrani morskih prasića je vitamin C, koji oni ne mogu da sintetišu, što može dovesti do pojave skorbuta. Dnevne potrebe su oko 30-50 mg. Ako primetite da prase ima problema sa pokretljiv­ošću, spontana krvarenja, nagli gubitak težine, loš kvalitet zuba, pad imuniteta i manjak apetita sigurno se radi o nedostatku vitamina C.

Temperamen­t

Morski prasići su plašljive životinje kojima je potrebno vreme da se naviknu na vlasnika. Budite nežni, mazite ih i pričajte im jer će se tako navići na vaš glas. Poželjno je da im u kavezu napravite mesto gde će moći da se sakriju ako se osete nesigurno. Vrlo su druželjubi­vi i poželjno ih je držati u paru. Ovo nije ljubimac za porodicu sa malom decom jer ona često umeju da budu gruba prema ovom plašljivom glodaru. Morski prasići se odlično slažu sa drugim životinjam­a, ali ipak pripazite jer određene rase pasa ili mačaka mogu imati izražen nagon za lovom, pa ih mogu doživeti

kao plen.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia