Alo!

ŠEĆER RAZ MMNOŽAVA KANDIDU!

- Piše: SARA BIOČANIN sara.biocanin@alo.rs

Iako kandida živi u našem organizmu, može da nastane ogroman problem ukoliko njen broj pređe granicu normale. Problemi sa varenjem i učestalom stolicom verovatno vam ukazuju na kandidu u digestivno­m traktu, a svrab, crvenilo i beličaste naslage ukazuju na onu koje se većina žena plaši - vaginalnu kandidu. O tome šta ona predstavlj­a, koji su faktori rizika i kako se leči, govori primarijus dr Miroslav Ivić, specijalis­ta ginekologi­je i akušerstva i načelnik ginekološk­o-akušerskog odeljenja u Negotinu. Takođe, kandida može da se pojavi i na koži, ali i na sluzokoži unutrašnji­h organa, a njen najveći pokretač je šećer.

Šta je kandida?

Prvo što treba da znate jeste to da je kandida gljivica koja se normalno nalazi

u digestivno­m sistemu čoveka (creva, želudac i jednjak), ali da njen uvećan broj u organizmu može da izazove oboljenje sluzokože i kože. - Infekcija može da se pojavi spolja i to na bilo kojem delu kože, ali i unutar organizma u sluzokoži unutrašnji­h organa. Ona je opasna i za muškarce i za žene, a javlja se u sluzokoži grla, nosa, uva, usne duplje. Takođe i na organima za disanje i digestivno­m traktu. Žene najčešće pate od vaginalne kandide. U trudnoći je normalno da se pojavi zbog uvećane unutrašnje flore, gde kisela sredina prelazi u baznu i tada treba da se leči. Kod žena koje nisu u drugom stanju, i najmanja količina kandide ne sme da se zanemari - kaže dr Miroslav Ivić.

Uzroci nastanka i faktori rizika

Da bi došlo do infekcije, moraju da se stvore uslovi za njen rast i razmnožava­nje. Kandida najviše voli šećer, ali uzrok može da bude i pad imuniteta. Tada organizam nije u stanju da održi populaciju kandide na normalnom nivou.

- Šećer je najbolja podloga za razvoj gljivica i prekomerni unos

a javlja Ona je opasna i za muškarce i za žene,

duplje, u se u sluzokoži grla, nosa, uva, usne

traktu disajnim i polnim organima i digestivno­m

može da poremeti ph vrednost. Takođe i veliki unos antibiotik­a, zbog toga se uvek uz antibiotik preporučuj­e i nešto protiv gljivica. Ne treba zanemariti ni dobijanje kandide polnim putem gde i muškarac i žena mogu da je dobiju - kaže naš sagovornik.

Simptomi

Opšti simptomi kandide mogu da se manifestuj­u kroz umor, nedostatak snage, depresije, glavobolje ili mokraćne infekcije, kao i kroz svrab, crvenilo i beličaste naslage

PROBAVNI

 gasovi, nadutost, učestali zatvor ili prolivi, probavne smetnje, grčevi u crevima

RESPIRATOR­NI

 sekret iz nosne šupljine koji se cedi po zadnjem delu ždrela, čest kašalj, bol u grlu

GENITALNI

 Kod žena se javljaju peckanje, crvenilo i svrab polnog organa i pojačan sekret. Nakon

odnosa može da se pojavi i bol. Kod muškaraca se uglavnom ne javljaju simptomi, ali u nekim slučajevim­a mogu da se jave bele naslage na glansu penisa i prepucijum­u.

KOŽNI

 ekcem, peckanje, osip, infekcije drugim vrstama gljivica

Lečenje

- Bitno je sistematsk­o lečenje za sve vrste kandide, a uglavnom se koriste antimikoti­čni lekovi. Za vaginalnu idu i vaginalete, kao i ispiranje rastvorom sode bikarbone. Mora se nositi pamučni veš, a terapija traje oko sedam dana nakon čega opet treba doći na kontrolu. Bitno je da osoba bude uporna! Ukoliko imate partnera, mora da postoji obostrano lečenje, u suprotnom kandida se vraća. Uz sve ovo mora da se smanji unos šećera i mleka i da se pojača ishrana na bazi antioksida­nata - kaže dr Ivić.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia