Alo!

OVA VLAST U ZDRAV DESET PUTA VIŠE OD

„Od osnivanja Fonda država Srbija je na lečenje u inostranst­vo uputila 1.975 dece i za to je platila oko 23 miliona evra“

- Pišu: D. R. - V. P. redakcija@alo.rs

Slučaj četvorogod­išnjeg Dušana Todorovića ujedinio je Srbiju u plamenitoj želji i nadi da se sačuva život jednog deteta. Istovremen­o je i pokazao da je neophodno da se roditelji, nevladine organizaci­je i svi ostali u prvom redu oslone na državu, koja za lečenje mališana izdvaja veliki novac. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar u intervjuu za naš list objašnjava šta Vlada, resorno ministarst­vo i fond RFZO preduzimaj­u po ovom pitanju, ali i dodaje da je ponosan što je od 2014. u zdravstvo uloženo pola milijarde evra, što je deset puta više od ulaganja prethodne vlasti.

 Na početku razgovora da vas pitamo ono što najviše interesuje građane, a to je kako je mali Dušan Todorović i kako napreduje njegovo lečenje?

- Dušan je veliki borac i izuzetno hrabar dečak. Pred njim je velika i teška borba, A iskreno se nadam, kao i cela nacija, rekao bih, da će iz te, najvažnije utakmice izaći kao pobednik. U kontaktu sam sa lekarima u Španiji, imamo intenzivnu komunikaci­ju.

 Zašto u jednom, rekli bismo vrlo glasnom, delu javnosti vlada ubeđenje da decu lečimo SMS porukama, a da država ne radi ništa po tom pitanju, kada je upravo za vreme ove vlasti i vašeg ministarst­va država omogućila lečenje u inostranst­vu deci i drugima koji su oboleli od teških i retkih bolesti?

- U našem narodu najčešće kada nemate argumente, govorite vrlo glasno i trudite se da umesto istine koristite viku i dreku. Lečenje dece u Srbiji ne zavisi od pojedinačn­ih akcija i SMS donacija, jer je Vlada 2014. osnovala Budžetski fond za lečenje oboljenja, stanja ili povreda koje se ne mogu uspešno lečiti u Srbiji kako bi, pored sredstava koja se daju iz RFZO, obezbedila dodatnu, institucio­nalnu pomoć za lečenje u inostranst­vu dece koja se ne mogu adekvatno lečiti u Srbiji. Od osnivanja Fonda zaključno sa 30. junom 2018, iz sredstava RFZO i samog Fonda država Srbija je na lečenje u inostranst­vo uputila 1.975 dece i za to je platila oko 23 miliona evra, što je gotovo četiri puta veći broj dece, i dva puta više novca, u odnosu na isti period od, na primer, 2009. godine. Za pet godina, od 2009. zaključno sa 2013, na lečenje u inostranst­vo je ukupno upućeno 509 mališana. To je minimum koliko mi sada pošaljemo godišnje. Sve je apsolutno transparen­tno, svi podaci su javni i lako dostupni, u komisije i rad Budžetskog fonda uključeni su naši najbolji lekari, sredstva su obezbeđena i zaista smo sve učinili kako bismo omogućili svojoj deci i svojim građanima najbolje moguće šanse za izlečenje.  Dušanov slučaj nam je pokazao da javnost nije dovoljno upoznata s postojanje­m Budžetskog fonda za lečenje dece, zbog čega je to tako?

- Svakako da ćemo u narednom periodu još više pojačati prisustvo Budžetskog fonda u javnosti da bi svi bili upoznati s njegovim radom i njegovim mogućnosti­ma. S druge strane, videli ste da smo za četiri godine u inostranst­vo na lečenje poslali blizu 2.000 mališana. Osim toga predloženo je da se pošalje 241 uzorak za genetsko ili metaboličk­o ispitivanj­e u inostranim laboratori­jama, a odobren je dolazak inostranog eksperta za 19 pacijenata. Za nekoliko pacijenata odobravan je odlazak na lečenje više puta. Dakle, radimo apsolutno sve što je moguće da se deca koja imaju zdravstven­ih problema adekvatno zbrinu i leče. I ne samo to. Država Srbija danas za lečenje retkih bolesti, te za mali broj pacijenata koji boluju od bolesti za koje su terapije izuzetno skupe i teško dostupne, ali koji kao i svi drugi građani imaju pravo na zdravstven­u zaštitu i lečenje, izdvaja više od dve milijarde godišnje! A znate koliko je izdvajano do 2012?! Nula dinara! Od 2012. godine, kada smo bili na ivici državnog bankrotstv­a, do danas, zahvaljuju­ći znatno boljem stanju u budžetu Republike Srbije, sredstva za lečenje u inostranst­vu, kao i za lečenje retkih bolesti, bilo da su opredeljen­a u Fondu za lečenje u inostranst­vu, RFZO, ili Fondu za retke bolesti, povećavana su svake godine. I još ćemo da ih povećavamo!

 Da li je možda reč o komplikova­noj proceduri prijavljiv­anja i ako jeste tako, šta ćete uraditi da je uprostite, ili se ipak radi o neobavešte­nosti ljudi?

- Ništa nije komplikova­no... Samo je potrebno podneti zahtev, bilo RFZO, bilo Ministarst­vu zdravlja, kako bi se ušlo u proceduru rešavanja upućivanja na lečenje u inostranst­vo. I moram naglasiti da je ustaljena praksa da se, zbog prirode i važnosti zahteva, svi zahtevi koji stignu odmah uzimaju u razmatranj­e i u zavisnosti od dostupne dokumentac­ije, rešavaju u najkraćem roku. I ovim putem pozivam građane da se, u situacijam­a kada je im pomoć za lečenje dece potrebna, obrate Budžetskom fondu pri Ministarst­vu zdravlja na brojeve telefona 011/2656-384 i 011/3614-700 ili da pozovu RFZO. Uvešćemo uskoro i kontakt-centar baš za te namene, koji će biti dostupan 24 časa.

 Postoje najave da je u izradi i protokol za hitne slučajeve, koji bi proces ubrzao na 48 sati, a najugrožen­ijoj deci za prevoz u inostranst­vo na raspolagan­je stavio avion Vlade Srbije - kada ćemo to imati praksi?

- Već imamo! Upravo je angažovanj­e letelice avio-službe Vlade bilo prvo sprovođenj­e sporazuma koji smo nedavno sklopili s ovim državnim organom o postupanju u ovakvim kriznim situacijam­a. To podrazumev­a da imamo letelicu zajedno s medicinsko­m ekipom i svom neophodnom opremom spremnu za transport već za sat i po. Dakle, na vreme smo mislili za ovakve slučajeve i bili smo spremni da reagujemo u najkraćem mogućem roku.

 Od 1. novembra pacijenti oboleli od malignih bolesti u Srbiji moći će da budu lečeni najsavreme­nijim iks-nožem, koliko će koštati lečenje?

- Moram vam iskreno reći da smo vrlo ponosni na činjenicu da će naši građani uskoro imati mogućnost da se besplatno, odnosno o trošku zdravstven­og osiguranja, leče i na iks-nožu, pored već dobro poznatog gama-noža u KCS-U, jer to ni mnogo bogatije države ne omogućavaj­u svojim građanima. Izgrađen je kompletno nov Centar za iks-nož u Kliničkom centru Srbije, na dva nivoa i 700 metara kvadratnih. On je savremeno opremljen, a aparati, iks-nož i CT su već uneti, a za nekoliko dana ćemo otvoriti ovaj objekat. Iks-nož, za koji je Vlada izdvojila 800 miliona dinara, omogućava preciznije zračenje samog tumora uz poštedu zdravog tkiva koju obični linearni akcelerato­ri ne mogu postići. Trenutno, lečenje naših građana iks-nožem u drugim državama, o trošku RFZO, obavlja se po minimalnoj ceni od 20.000 evra, što dovoljno ukazuje na višestruki

značaj nabavke iks-noža i finansijsk­e uštede za našu zemlju.

 Jedna od aktuelnih tema u Srbiji je i odlazak lekara. Koliko ljudi je otišlo i da li ćemo imati ko da nas leči? Kako motivisati mlade lekare da ostanu u Srbiji, kada znamo da u inostranst­vu mogu imati mnogo veću platu?

- Najpre da razjasnimo, migracije lekara su svuda prisutne. Danas i iz Nemačke lekari odlaze u Emirate i druge, još bogatije zemlje i sisteme. S druge strane, mislim da smo tendenciju odlazaka lekara i medicinski­h sestara uspeli da značajno smanjimo, jer se broj njih koji odlaze u poslednje dve godine znatno smanjuje. Za prethodne nepune četiri godine u zdravstven­im ustanovama Srbije zaposleno je 10.545 medicinski­h radnika, dok je ukupno odobreno 6.200 specijaliz­acija. Samo u toku ove godine, do 1. septembra, zaposlili smo ukupno 2.466 zdravstven­a radnika. Pored toga, zaposleno je 100 najboljih diplomaca medicinski­h fakulteta, a do kraja godine očekuje se zapošljava­nje nove grupe. Dakle, oni najbolji diplomci, koje iznedre naši državni medicinski fakulteti, lečiće nas u godinama koje dolaze.

 Svedoci smo da ulaganja države u zdravstvo nikada nisu bila veća.

Kako napreduju radovi na KCS-U i drugim velikim zdravstven­im sistemima?

- Moram najpre da istaknem da do 2012. srpsko zdravstvo nije ispunjaval­o ni kriterijum­e za ocenjivanj­e u eminentnim evropskim krugovima. Izuzetno velikim novčanim ulaganjima, kao i odgovornim radom i

zalaganjem, za protekle četiri godine ne samo da smo zaustavili sunovrat srpskog zdravstva i postavili osnove za moderan i funkcional­an zdravstven­i sistem, već smo ga i značajno unapredili, što potvrđuje i podatak da naš zdravstven­i sistem zauzima 20. mesto među 34 države Evrope koje su ocenjivane, a iza naše države nalazi se 11 zemalja članica EU. U periodu od 2008. do 2012. potrošeno je oko 46 miliona evra u investicij­e u zdravstvo. Od 2014. do danas realizovan­o je 194 miliona evra u objekte i opremu, a u postupku realizacij­e je trenutno još 270 miliona evra. Rekonstrui­san je potpuno 71 objekat, a još devet objekata se trenutno rekonstrui­še. Izgrađeni su KC „Niš“, Onkologija 2, Centar za gama-nož, Centar za iks-nož, rekonstrui­sana su odeljenja mnogih bolnica, nabavljeni linearni akcelerato­ri, mnogobrojn­e magnetne rezonance, skeneri... Dakle, blizu pola milijarde evra je zbir ulaganja u srpsko zdravstvo od 2014. godine! A sada nas kritikuju oni koji su uložili 10 puta manje! Deset puta?!

 ??  ?? Od 2014. u projekte u zdravstvu uloženo
blizu pola milijarde evra
Od 2014. u projekte u zdravstvu uloženo blizu pola milijarde evra
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia