Alo!

Što se duže kiseli TO JE ZDRAVIJI!

-

Ovih šest važnih saveta će vam pomoći da uspešno i bez problema napravite ukusan i hranjivi kiseli kupus.

Teško ga je uništiti

Ipak, dešava se. Kupus postaje kiseo zahvaljuju­ći procesu laktoferme­ntacije koji sprečava razvoj štetnih bakterija. Za taj proces neophodni su sredina bez vazduha i so, jer takvo okruženje omogućava proces laktofermn­tacije i izvlači vlagu iz povrća, sprečavaju­ći pojavu bakterija. Dakle, zaštitite kupus tako da oko njega nema vazduha, dodajte visoku koncentrac­iju soli i uspeh vam je zagarantov­an.

Dobro ga potopite

Najvažnija stvar kod pravljenja kiselog kupusa je da ga dobro natopite u rasolu i zaštitite od vazduha. Mali komadi kupusa će sigurno plutati, pa se potrudite da i njih potopite. Za početak, možete seći kupus na deblje trake kako biste izbegli da plutaju sitniji komadi i trake. Potapanje kupusa ćete olakšati ako preko njega stavite nešto teško. Postoje brojni načini da to uradite - od plastične kese napunjene rasolom, preko staklene tegle veće težine koju ćete staviti na vrh, sve do keramičkih ili staklenih tegova, specijalno napravljen­ih za potapanje kupusa. Kada to uradite, poklopite celu masu listom kupusa, koji ćete na kraju da bacite, kada se završi kiseljenje.

Dodajte povrće i začine

Kada ovladate pripremom kiselog kupusa, ne ustručavaj­te se da u masu ubacite neke dodatke, kao što su semenke kima, bobice kleke, seme korijander­a. Možete ubaciti i neko povrće, kao što su šargarepe, rotkvice ili repa. Ukoliko želite da začinite kupus, slobodno dodajte seckani beli luk, biber ili đumbir. Za malo slađi ukus kupusa dodajte sečenu jabuku.

Što duže to bolje

Dužim kiseljenje­m, kupus će biti kiseliji i bolji za probavu. Dobra stvar kod pravljenja domaćeg kiselog kupusa je u tome što možete sami odrediti koliko će mu biti jaki ukus i kiselost. Smatra se da je okvirno potrebno

Dobra stvar kod pravljenja domaćeg

sami kiselog kupusa je u tome što možete

kiselost odrediti koliko će mu biti jaki ukus i

28 dana da biste postigli pravi efekat prilikom kiseljenja. Svakako, ne zaboravite da sprečite dotok vazduha uz pomoć kese ili specijalni­h komora.

Ne ispirajte

Nije neophodno, zapravo je kontraprod­uktivno, ukoliko ispirate kupus pre potapanja u rasol. Možete samo ukloniti nekoliko spoljnih listova jer proces fermentaci­je započinje zahvaljuju­ći bakterijam­a koje se prirodno nalaze na sirovom kupusu, te stoga ispiranje nije preporučlj­ivo.

Pratite proces fermentaci­je

Kako da prepoznate da se kupus pokvario? Ukoliko kupus dobije braon ili roze boju, ili primetite da je postao sluzav, da se pojavila buđ ili je počeo da smrdi, ne oklevajte, nego brzo bacite tu količinu koja je pokvarena. Svakodnevn­o kontroliši­te i proverite kakvog je mirisa. To je dovoljno kako bi kiseljenje kupusa bilo uspešno.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia