Alo!

Dali su živote da bi Srbija živela

Reporteri „Alo!“posetili Vido i Krf, ostrva smrti i vaskrsenja

-

Svaki Srbin trebalo bi barem jednom u životu da poseti ostrva Krf i Vido, kao i Plavu grobnicu u njihovoj blizini. To su svetilišta na kojima se shvata suština žrtve u njenom najsvetlij­em i najuzvišen­ijem obliku: žrtve za slobodu otadžbine.

Nakon iskrcavanj­a na Krf, da bi se došlo do Vida, prelazi se u veće motorne čamce, koji su replika onih kakvim su 1916. godine prevoženi umrli srpski vojnici i polagani u Jonsko more, grobnicu jedinstven­u u svetu. Čamac plovi pod grčkom i srpskom zastavom, a u njemu su potomci junaka koji su svojim junaštvom i stradanjem pre više od jednog veka zadivili čitav svet. Stižu praunuci i čukununuci ratnika iz svih krajeva Srbije - da odaju počast svojim slavnim precima.

Razdaljina od Krfa i Vida prelazi se za desetak minuta, svi ćute. U tišini čamac pristaje do mesta do koga su pristizale lađe sa iznemoglim srpskim vojnicima i, nekoliko dana kasnije, odlazile na pučinu odvozeći umrle. Desno odatle ide se do belog mermernog spomenika,

simbola anđela koji krilom dočekuje i ispraća brodove. Stazom koju su izgradili

građani Kruševca pre nekoliko godina, hodajući između četinara, stiže se do Mauzoleja. U kamenu iznad ulaza ispisano je: „Srpskim junacima - Jugoslavij­a“. Mauzolej je podigao kralj Aleksandar Karađorđev­ić 1923. godine, a u njemu su posmrtni ostaci 1.289 srpskih vojnika.

Posetioci pale sveće za pokoj duša onih koji ovde i u Plavoj grobnici počivaju. Poneko dodiruje kamene ploče kaseta, čuje se samo šapat.

Ovde su dovoženi oni kojima nije bilo spasa. Prema pričama meštana Krfa, dnevno je umiralo i po 300 srpskih vojnika. Sahranjiva­ni su plitko jer je tlo kamenito, a kad ni u zemlji više nije bilo mesta, francuska lađa ih je nosila na jug i polagala u more

Ovde su dovoženi oni kojima nije bilo spasa. Prema pričama meštana Krfa, dnevno je ovde umiralo i po 300 vojnika. Sahranjiva­ni su plitko jer je tlo ovde kamenito, a kad ni u zemlji više nije bilo mesta, francuska lađa ih je u zoru nosila na jug ostrva i tamo ih polagala u Jonsko more. Na dnu Plave grobnice i na Vidu počiva više od 10.000 srpskih ratnika. A sa leve i desne strane, na dnu Mauzoleja, stoje ikone, naređane cigarete, lični predmeti, bosiljak, flašice s rakijom. Sve doneto iz Srbije, a čega su oni koji ovde počivaju ostali željni, čije su im bašte, šljive i njive bile u mislima i pred očima kada su se rastajali od ovog sveta.

SLAĐANA TASIĆ

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia