Alo!

Previše smo se opustili, ne piše nam se dobro!

Epidemiolo­g dr Branislav Tiodorović šokiran ponašanjem građana

- N. MARIĆ

„Sada lična neodgovorn­ost preti da ugrozi kolektivnu odgovornos­t, a efekte nesavesnog ponašanja nakon završetka vanrednog stanja imaćemo za sedam do deset dana“, kaže dr Branislav Tiodorović

Epidemiolo­g profesor dr Branislav Tiodorović, član Vladinog kriznog štaba za borbu protiv koronaviru­sa za „Alo!“navodi da ga plaše slike punih šetališta i kafana nakon što je u našoj zemlji proglašen završetak vanrednog stanja.

Dr Tiodorović u razgovoru za naš list ističe da epidemiju koronaviru­sa ne može porediti ni sa čim što je doživeo u svojoj 45 godina dugoj karijeri, zbog čega bi građani morali da imaju na umu da život nakon ove pošasti neće moći brzo da se vrati u normalu.

- Gužva na šetalištim­a i u kafanama, gde niko ne nosi masku niti poštuje pravilo distance od dva metra, vrlo lako može da nam se obije o glavu! Obavezno je nositi masku i napolju, ali samo ukoliko vam se neko približi. Ako nekoga sretnete, a nemate masku, pričajte s njim na razdaljini od dva metra! Sada lična neodgovorn­ost preti da ugrozi kolektivnu, a efekte nesavesnog ponašanja nakon završetka vanrednog stanja imaćemo za sedam do deset dana. Krajnje je vreme da se uozbiljimo, ako se nastavi ovako, epidemija će se produžiti.

Da li vas je iznenadio snimak beogradske radnje ispred koje na stotine žena čeka da pazari haljine na popustu?

- Takve stvari su nedopustiv­e! Ako se ispred prodavnice napravi red bez distance među ljudima, vlasnik radnje mora da odgovara. Inspekcija će sigurno imati pune ruke posla, jer ovakve situacije zahtevaju momentalnu kaznu. Takođe, kršenje mera kod sudije za prekršaje ima prioritet, a kazne su paprene.

Da li imamo plan za drugi talas epidemije?

- Mi smo proglasili epidemiju od posebnog značaja i pre nego što je uvedeno vanredno stanje, a ona nakon njegovog završetka i dalje traje. Srbija ima jasan plan i za drugi talas epidemije i spremni smo za sve scenarije. Ipak, najvažnije je da se sada ispoštuju sve mere kada je reč o povratku redovnim aktivnosti­ma, jer, u suprotnom, neke od mera koje su ukinute moraćemo da vratimo. Ipak, sigurni smo da više neće biti policijsko­g časa.

U kojoj meri je Srbija uspela da kontroliše epidemiju?

- Restriktiv­nim merama smo uspeli da smanjimo kontakte među ljudima, ali i da zaštitimo najstariju populaciju. Za razliku od Švedske, u kojoj je bez mera više od 3.000 preminulih, kod nas je taj broj nešto preko 200. Prema mojim procenama, broj preminulih do kraja epidemije ne bi trebalo da bude veći od 250, naravno ukoliko se budemo pridržaval­i mera.

Da li je tačno da je virus u

slabljenju?

- Takve tvrdnje su potpuno pogrešne, ali možemo reći da je manje novozaraže­nih. Dobro je da imamo ispod pet procenata zaraženih od broja testiranih. U Šumadiji već dve nedelje nema zaraženih, pa bi oni mogli u neku ruku i da proglase kraj epidemije. Ipak, to nije moguće, jer je mnogo ljudi koji gravitiraj­u ka tom delu Srbije.

„Sada lična neodgovorn­ost preti da ugrozi kolektivnu, a efekte nesavesnog ponašanja nakon završetka vanrednog stanja imaćemo za sedam

do deset dana“

 ??  ?? Hiljade građana juče na izletištim­a bez zaštite
Hiljade građana juče na izletištim­a bez zaštite
 ??  ?? AVALA JUČE: Beograđani
pohrlili u prirodu
AVALA JUČE: Beograđani pohrlili u prirodu
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia