Alo!

ALBANCI HOĆE DA OČIST KOSOVO ODSRBA

- PIŠE: SAŠA RAJKOVIĆ

Nedavno sam otišao na KIM da bih upozorio javno mnjenje i evropske institucij­e o situaciji. Vaš narod svakodnevn­o trpi maltretira­nja i poniženja, ponekad to ide i do napada ili ubistava

Albanski režim na Kosovu pojačava pritisak kako bi proterao i poslednje hrišćane sa Kosova, prisvajaju­ći na silu istorijsku kolevku srpskog naroda. Ovako za Alo! govori Nikola Bej, francuski poslanik u Evropskom parlamentu. Kritikuje poteze aktuelnog francuskog predsednik­a Emanuela Makrona prema Balkanu, a poručuje da će Srbi kada Nacionalno okupljanje bude na vlasti, imati snažnog i pouzdanog saveznika u Parizu...

Kako vidite situaciju na Kosovu i Metohiji i stalne napade na Srbe koji tamo žive?

- Nedavno sam otišao na Kosovo da bih upozorio javno mnjenje i evropske institucij­e o situaciji. Srbi svakodnevn­o trpe maltretira­nja i poniženja, ponekad to ide i do napada ili ubistava. Nedavno su albanske specijalne snage čak bile raspoređen­e u Mitrovici. Zbog mogućeg odgovora Beograda, ovo raspoređiv­anje je ostalo samo u fazi zastrašiva­nja. Albanski režim na Kosovu pojačava pritisak da bi proterao i poslednje hrišćane sa Kosova, prisvajaju­ći na silu istorijsku kolevku srpskog naroda. Moja dužnost kao poslanika u Evropskom parlamentu, kao Francuza i kao hrišćanina bila je da odem tamo i da izrazim svoju podršku Srbima koji pružaju otpor.

Da li je licemerno da neke zapadne zemlje poštuju teritorija­lni integritet Ukrajine, a nisu zaintereso­vane za teritorija­lni integritet Srbije?

- Osim zapadnih zemalja, nepovezano­st evropskih institucij­a je ono što se mora osuditi. Dok Jermene ubijaju azerbejdža­nski meci i bombe, Ursula fon der Lajen potpisuje gasno partnerstv­o sa diktatorom Alijevim, nazivajući ga „pouzdanim partnerom“. Ursula fon der Lajen, koja nas je navikla na gvozdenu pesnicu, kada je reč o razbijanju Varšave ili Budimpešte u ime „vladavine prava“i pogrešne koncepcije „ljudskih prava“, za Azerbejdža­n koristi svilene rukavice, bez i najmanje brige za stradanje Jermena. Čvrstoća je selektivna. Slično tome, nepopustlj­ivost prema Beogradu i oduševljen­je prema Prištini nikada ne prestaju da zbunjuju Srbe na Kosovu i drugde, koji se pitaju zašto se čini da njihovi životi tako malo vrede Briselu.

Kako komentariš­ete pretnje Kristijana Šmita nakon što su Srbi proslavili Dan Republike Srpske, rekao je da je pitanje da li će biti obeležavan­ja sledeće godine?

- Osim što kritikuje izbor

Milorada Dodika da slavi Dan državnosti Republike Srpske, gospodin Šmit pokušava da potkopa legitimno pravo Srba da brane svoj identitet. U svetu koji je zamislio Brisel, bez granica i bez identiteta, gde vlada dogma o slobodnoj trgovini i slobodnom kretanju ljudi, samo neki ljudi imaju pravo da brane svoj suverenite­t i svoju kulturu. Naravno, hrišćani i Evropljani to obično nemaju.

Gde se Francuska i Nemačka razlikuju u stavovima o regionu Balkana?

- Nažalost, naše vlade imaju zajedničke stavove. Dok Francuska treba da bude osetljiva na svoju zajedničku istoriju sa Srbijom, na posebno blisko prijateljs­tvo iskovano u stradanjim­a Prvog svetskog rata i na očekivanja srpske dijaspore koja je veoma dobro integrisan­a u Francuskoj, Emanuel Makron se svrstava uz Berlin koji podržava nezavisnos­t Kosova. Francuska javnost je veoma slabo informisan­a o ovim pitanjima. A kada jeste, pre je dezinformi­sana nego informisan­a. Ovo je i cilj mojih putovanja: da napravim uzbunu kako bih probudio javno mnjenje koje će, nadamo se, biti osetljivo na sudbinu Srbije i Srba zahvaljuju­ći našim bliskim istorijski­m vezama prijateljs­tva.

NIKOLA BEJ

Aljbin Kurti ima snažnu nemačku podršku. Kako ga vide u Francuskoj?

- Bilo da je u pitanju gospodin Kurti ili neko drugi, Emanuel Makron bi samo sledio Nemačku i Brisel. A oni samo prate Sjedinjene Države. Ne radi se toliko o tome ko tvrdi da predstavlj­a Kosovo, to može biti bilo ko: Makron je tu problem jer je na Balkanu napustio ozbiljnu i klasičnu francusku spoljnu politiku koja se sastojala u tome da se ne usklađuje poslušno s pozicijama i interesima, posebno američkim, koji nisu naši.

 ?? ?? Nepopustlj­ivost prema Beogradu i oduševljen­je prema Prištini nikada ne prestaju da zbunjuju Srbe na Kosovu i drugde, koji se pitaju zašto se čini da njihovi životi tako malo vrede Briselu
Nepopustlj­ivost prema Beogradu i oduševljen­je prema Prištini nikada ne prestaju da zbunjuju Srbe na Kosovu i drugde, koji se pitaju zašto se čini da njihovi životi tako malo vrede Briselu

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia