Alo!

UDOMITE NAPUŠTENE BEBE

- S. BOŠNJAK

S proleća ima sve više ostavljeni­h životinja koje su nemoćne da se brinu o sebi. Ukoliko naiđete na mačiće, utvrdite da li im je majka u blizini jer oni ostaju sami najviše tri sata. Ako su čisti i tihi, majka će se vratiti brzo. Ukoliko su pak prljavi i mjauču, uzmite ih jer ne mogu da se samostalno brinu o sebi. Postavite mačiće u kutiju sa ćebetom i odnesite kod veterinara.

KAKO PROCENITI STAROST

Starost mačića ćete najbolje odrediti pomoću boje očiju i preko pozicije ušiju. Mladunci se rađaju s plavim očima i u početku su gotovo slepi. Ukoliko su zatvorene, onda su mlađi od sedam dana, a ukoliko su poluotvore­ne, imaju bar sedam dana. Kod mlađih od nedelju dana uši su čvrsto pritisnute na glavu a počinju se otvarati od petog do osmog dana nakon rođenja.

ISHRANA MAČIĆA

Neposredno posle rođenja mačići počinju da sisaju majčino mleko - kolostrum, koji je bitan zbog imuniteta. Kad se rode, teški su oko 100 grama i svakog dana postaju teži za 15 grama. Hranite ih ručno (na flašicu, ili uz pomoć šprica ili pipete) adaptirani­m mlekom za mačiće i to na svaka dva-tri sata. Kravlje mleko izbegavajt­e.

MESTO ZA NUŽDU

Naučite mače da obavlja nuždu u posipu. Već nakon treće nedelje života odabraće površinu po kojoj se može kopati i na to će se mesto vraćati svakog puta kada moraju obaviti fiziološke potrebe. Poželjno je da posuda s posipom stoji na nekom skrivenije­m mestu u kući. Ako mače uporno izbegava da bude u posudi sa posipom, a čistoća i miris posude su u redu, možda se vašem ljubimcu jednostavn­o ne dopada vrsta posipa. Kada se desi da pogreši i ostavi neželjene tragove za sobom na pogrešnom mestu, jednostavn­o ga odnesite u posip i ponavljajt­e mu da je to njegov toalet.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia